Frogatto - en to it translation catalogue (740 entries)

en: Version 1.1.1:
it: Versione 1.1.1:

en: Fixed some crashing bugs.
it: Correzione di alcuni crash.

en: New translation: Italian
it: Nuova traduzione: Italiano

en: Version 1.1:
it: Versione 1.1:

en: Added arcade mode.
it: Aggiunta la modalità arcade.

en: Redid graphics for forest trees.
it: Alberi della foresta ridisegnati.

en: Redid graphics for forest background
it: Sfondo foresta ridisegnato

en: Redid graphics for dungeon wall tiles
it: Muri del dungeon ridisegnati

en: Redid graphics for basement wall tiles
it: Muri del seminterrato ridisegnati

en: Added a bunch of interior props
it: Aggiunto parecchi oggetti d'interno

en: Reworked "darkness" for improved appearance
it: Rielaborato "buio" per migliorare l'aspetto

en: Added new palettes to forest and seaside areas.
it: Aggiunte nuove tavolozze per le aree foresta e mare.

en: Added some unique enemies to the forest.
it: Aggiunti alcuni nemici unici alla foresta.

en: Refactored damage and monster type systems to make behavior more consistent and eliminate some rare buggy behavior.
it: Refactoring della gestione dei danni e del tipo di mostro per rendere il comportamento più coerente e di eliminare alcuni rari bugs.

en: Added translation support, with 4 complete translations: French, Brazilian Portuguese, Chinese (Simplified), and Japanese.
it: Aggiunto il supporto di traduzione, con 4 traduzioni complete: francese, portoghese brasiliano, cinese (semplificato) e giapponese.

en: Version 1.0.3:
it: Versione 1.0.3:

en: Fixed crash when picking up max heart pieces.
it: Corretto il crash che avveniva quando si raccoglieva i pezzi di cuore max.

en: Other small bug fixes.
it: Altre piccole correzioni dei bug.

en: Version 1.0.2:
it: Versione 1.0.2:

en: Added support for "darkness" in levels.
it: Aggiunto il supporto per l' "oscurità" nei livelli.

en: Added support for WVGA.
it: Aggiunto il supporto per WVGA.

en: Made player status not show on the titlescreen or world map.
it: Reso non visibile lo stato del giocatore nella schermata principale e la mappa del mondo.

en: Made golden ants less ambiguous.
it: Madalità formiche d'oro meno ambigua.

en: Fixed bug making certain music always play at full volume (iPhone).
it: Corretto il bug che impostava sempre al massimo il volume alcuni brani (iPhone).

en: Added option to reverse positions of A and B buttons (iPhone).
it: Aggiunta l'opzione per invertire le posizioni dei pulsanti A e B (iPhone).

en: Added support for repeating levels (for arcade modes).
it: Aggiunto il supporto per ripetere i livelli (per le modalità arcade).

en: Pressing jump while in the air pressing against a wall now makes you cling to the wall.
it: Saltando contro un muro vi farà ora aggrappate alla parete.

en: Made it so you can skip dialogs sequences.
it: Reso così si può saltare sequenze di dialoghi.

en: Fixed lots of z-order issues.
it: Risolti un sacco di problemi di z-order.

en: Fixed bug causing ambient sounds to not work.
it: Corretto il bug che impediva ai suoni ambientali di funzionare.

en: Improved forest background, and made it go upwards infinitely.
it: Lo sfondo della foresta è stato migliorato notevolmente portandola ad una elevata qualità.

en: Made hearts heal a full heart, rather than just half.
it: Si è fatto in modo che i couri un cuore pieno, piuttosto che solo la metà.

en: Changed tilesets to make water look better.
it: Tileset modificato per donare all'acqua un aspetto migliore.

en: Many small bug fixes.
it: Molte piccole correzioni dei bug.

en: Version 1.0.1 (iPhone only):
it: Versione 1.0.1 (solo iPhone):

en: Significantly improved controls, both functionally and graphically (iPhone).
it: Migliorati significativamente i controlli, sia funzionale che grafico (iPhone).

en: Fixed auto-saving on iOS4 where multitasking is supported (iPhone).
it: Corretto auto salvataggio sul iOS4 dove è supportato il multitasking (iPhone).

en: Fixed bug where a dialog could repeat forever.
it: Corretto errore che poteva far ripetere all'infinito un dialogo.

en: Fixed crash in world map when you hold down while entering it.
it: Corretto il crash nella mappa del mondo quando si tiene premuto mentre si entra.

en: Fixed fullscreen mode (Mac/Windows).
it: Corretta modalità a schermo intero (Mac / Windows).

en: Fixed controlpad issues for computers.
it: Risolti i problemi con il ControlPad per computer.

en: Added music and sound volume controls to pause screen.
it: Aggiunti, gioco in pausa, i controlli per il volume della musica e dei suoni.

en: Added customizable controls.
it: Aggiunta personalizzazione controlli.

en: Added half-hearts.
it: Aggiunti mezzi cuori.

en: Added scons script for compiling.
it: Aggiunto scons script per la compilazione.

en: Minor level changes.
it: Cambiamenti minori ai livelli.

en: Updated music.
it: Aggiornamento musica.

en: An old-school 2d platformer game, starring a certain quixotic frog. From the creators of Battle for Wesnoth comes this exciting jump-and-run platformer. Frogatto has gorgeous, high-end pixel art, pumping arcade tunes, and all the gameplay nuance of a classic console title. Run and jump over pits and enemies. Grab enemies with your tongue, swallow them, and then spit them out at other enemies as projectiles! Fight dangerous bosses, and solve vexing puzzles. Collect coins and use them to buy upgrades and new abilities in the store. Talk to characters in game, and work to unravel Big Bad Milgram's plot against the townsfolk! At over 30 levels set in 4 different environments, Frogatto is not a flash in the pan, and has the play-time you'd expect from a real videogame.
it: Una gioco platform 2d con stile vecchia scuola, avente come protagonista una rana donchisciottesca. Dai creatori di Battle for Wesnoth nasce questo emozionante platform 'jump-and-run'. Frogatto è bellissimo, elevata qualità pixel art, meravigliosi brani arcade, e tutte le sfumature di gioco come in un classico titolo per console. Correre e saltare oltre box e nemici. Afferra i nemici con la tua lingua, ingoiali, e poi sputali fuori addosso ad altri nemici come proiettili! Lotta contro boss pericolosi, e risolvi complicati puzzle. Raccogli le monete e usarle nel negozio per acquistare potenziamenti e nuove abilità. Parla con i personaggi nel gioco, e lavora per svelare la malvagia trama di Milgram contro gli abitanti! Con oltre 30 livelli in 4 diversi ambienti, Frogatto non è un fuoco di paglia, e ha tuttle le caratteristiche che ci si aspetterebbe da un videogioco vero e proprio.

en: Frogatto was made by a group of big-time fans of classic videogames, who are hoping to bring back the magic in a new, original game design with unconventional gameplay mechanics - a fun break from the usual clones.
it: Frogatto è stata realizzato da un gruppo di appassionati di videogiochi classici con elevata conoscenza sul campo, che sperano di riportare la magia dei tempi passati con un nuovo design del gioco originale e con meccaniche di gioco non convenzionale - una pausa divertente dai soliti cloni.

en: Pocket Money
it: Soldi

en: Collect ten coins.
it: Raccogli dieci monete.

en: Put a water beetle back in water.
it: Rimetti un coleottero in acqua.

en: Nice Try...
it: Bel tentativo...

en: But that's not a secret area.
it: Ma quella non è un area segreta.

en: Collect all the coins.
it: Raccogli tutte le monete.

en: Speed Trader
it: Commerciante Veloce

en: Playing the economy game, eh?
it: Stai per aprire un banca, eh?

en: Speedrun
it: Corri

en: Complete the game within 1 hour.
it: Completa il gioco entro 1 ora.

en: Win!
it: Vinto!

en: Congratulations, you just won the game!
it: Congratulazioni, hai appena vinto il gioco!

en: Rampage!
it: Furia!

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
it: Uccidi 5 nemici in 10 secondi.

en: Cube Chain
it: Catena Cubica

en: Collect 15 points cubes in a row.
it: Raccogli 15 punti cubi di fila.

en: Grudge
it: Astio

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
it: Uccidi 10 nemici dello stesso tipo di fila.

en: Jackalope
it: Lepre cornuta

en: Bound, bound, bound and rebound!
it: Balzare, saltare, lanciarsi e rimbalzare!

en: Try to eat all kinds of enemies.
it: Prova a mangiare tutti i tipi di nemici.

en: Dream on...
it: Continua a sognare ...

en: That's the infinite cage.
it: Questa è la gabbia infinita.

en: Geosynchronous Orbit Achieved
it: Raggiunta orbita geosincrona

en: Now applying artificial gravity.
it: Attivazione della gravità artificiale.

en: Stonepipe Bridge
it: Ponte di Pietralunga

en: Ambush!
it: Imboscata!

en: Victory!
it: Vittoria!

en: Blocks Run
it: Corsa dei Blocchi

en: You got {level.player.score} points in the Blocks Run!
it: Hai ottenuto {level.player.score} punti nella Corsa dei blocchi!

en: This is a new high score!
it: Questo è un nuovo record!

en: The high score is {registry.arcade_blocks_high_score}.
it: Il punteggio massimo è {registry.arcade_blocks_high_score}.

en: Down the Rabbit Hall
it: Giù nella Tana del Coniglio

en: You got {level.player.vars.score} points going down the rabbit hall!
it: Hai ottenuto {level.player.vars.score} punti andando in fondo al corridoio coniglio!

en: The high score is {registry.arcade_down_the_rabbit_hall_high_score} points.
it: Il punteggio migliore è {registry.arcade_down_the_rabbit_hall_high_score}.

en: Maintenance Shaft
it: Pozzo di Manutenzione

en: You got {level.player.vars.score} points in the maintenance shaft!
it: Hai ottenuto {level.player.vars.score} punti nel pozzo di manutenzione!

en: The high score is {registry.arcade_maintenance_shaft_high_score} points.
it: Il punteggio migliore è {registry.arcade_maintenance_shaft_high_score}.

en: The Long Haul
it: La Lunga Camminata

en: You got {level.player.vars.score} points in the long haul!
it: Hai ottenuto {level.player.vars.score} punti nel lungo raggio!

en: The high score is {registry.arcade_the_long_haul_high_score} points.
it: Il punteggio massimo è {registry.arcade_the_long_haul_high_score}.

en: Upper Deck
it: Ponte superiore

en: You got {level.player.vars.score} points on the Upper Deck!
it: Hai ottenuto {level.player.vars.score} punti sul ponte superiore!

en: This is a new record!
it: Questo è un nuovo record!

en: The high score is {registry.arcade_upper_deck_high_score} points.
it: Il punteggio migliore è {registry.arcade_upper_deck_high_score}.

en: Wild New Wonder
it: Stupore Selvaggio

en: You got {level.player.vars.score} points in the Wild New Wonder!
it: Hai ottenuto {level.player.vars.score} punti nella Nuova Meraviglia Selvaggia!

en: The high score is {registry.arcade_wild_new_wonder_high_score} points.
it: Il punteggio migliore è {registry.arcade_wild_new_wonder_high_score}.

en: Autumn Town
it: Città d'Autunno

en: Bombing Fools
it: Buffoni al Bombardamento

en: Bon Bosque
it: Il Buon Bosco

en: Well, you made it! Now just up ahead
    there is a gate. If you can get
    through it you'll make it to the
    limestone caverns. There is said to
    be an entry way directly into Milgram's
    compound from the caverns.
it: Beh, ce l'hai fatta! Più avanti c'è
    un cancello. Se lo attraversi arriverai
    alle caverne calcaree. Dicono che là ci
    sia un passaggio che porta direttamente
    al campo di Milgram.

en: Whoah, a bunch of caverns now?
    This seems like it's harder than
    what the elder led me to believe!
it: Wow, un gruppo di caverne?
    Sembra più difficile di quanto
    mi abbia fatto credere l'anziano!

en: I guess the forests have become
    infested over the years. Hopefully
    the caverns won't be too much worse!
it: Credo che le foreste siano state
    infestate nel corso degli anni. Speriamo
    che le caverne non siano peggio!

en: I hope not. Thank you for guiding me
    and meeting me here.
it: Spero di no. Grazie per avermi guidato
    ed incontrato qui.

en: You're welcome, friend. Naturally I
    won't be able to fly into the
    caverns, so this is the last you will
    see of me. Take care and teach Milgram
    a lesson for us all!
it: Amico, per me è stato un piacere. Purtroppo
    non potrò volare nelle caverne, quindi
    questa è l'ultima volta che ci vediamo.
    Stammi bene e dai una lezione a Milgram!

en: Bug Mining
it: A Caccia di Insetti

en: Burn and Bubble
it: Fuoco e Spuma

en: Burning Stone
it: La Roccia Bruciante

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
it: Devo salire... Ci deve essere un 
    modo per attivare questo ascensore.

en: Caverns of Holes
it: La Caverna dei Buchi

en: Chopple's General Store
it: Il negozio di Chopple

en: Crevice Bridge
it: Ponte della Crepa

en: Crevice Village
it: Villaggio della Crepa

en: What the...
it: Che cosa...

en: You!!
it: Tu!!

en: Yes
it: Si

en: You're an intruder, aren't you?!
it: Sei un intruso, giusto?!

en: I thought so!
it: Io penso di sì!

en: There's no fooling me.
it: Non puoi ingannarmi.

en: You look like a very
    suspicious character.
it: Sembri un tipo molto sospetto.

en: Could you just step aside?
it: Perchè non ti fai da parte e basta?

en: I need to take care
    of something in town.
it: Devo occuparmi di
    una cosa in città.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
it: Scordatelo, non posso permettere
    a nessuno di attraversare questa porta.

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
it: Senza questa chiave, non puoi
    andare da nessuna parte.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
it: OK. Allora puoi prestarmi
    quella chiave?

en: No way!  Over my dead body!
it: Assolutamente no! Dovrai
    passare sul mio cadavere!

en: We can do that.
it: Possiamo farcela.

en: Hidden Cave
it: La Caverna Nascosta

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
it: Ahh, bene, sei ancora tutto
    di un pezzo!

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
it: Già, quegli stupidi hanno
    organizzato una piccola imboscata.

en: So, now what?
it: Ed adesso cosa c'è?

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
it: Bene, come sai, la città
    è divisa in due parti.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
it: Milgram tiene questa metà della città
    sotto stretto controllo, e la maggior
    parte dei residenti sono tenuti prigionieri.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
it: Sono tenuti prigionieri nella case
    sotto sorveglianza. Se li lbererai,
    sono sicuro che ti daranno una mano.

en: Makes sense.
it: Sembra una cosa sensata.

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
it: Il problema maggiore è che
    il cancello che collega le due metà
    della città è stato bloccato.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
it: E non credo ci sia una guardia lì vicino
    a cui tu possa rubare la chiave.

en: They've probably hidden it in one of
    the houses, but I don't know which one.
it: L'hanno probabilmente nascosta in
    una delle case, ma non so quale.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
it: Domandare ai prigionieri è probabilmente
    la migliore possibilità per trovare un indizio

en: Nope, it's locked.
it: No, è bloccata.

en: Hey! Over here!
it: Hey! Di qua!

en: So!  I've unlocked this gate, here.
it: Allora! Ho sbloccato questo cancello.

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
it: Per di là, c'è la strada 
    per arrivare al covo di Milgram.

en: It's all a bit convoluted,
    and I would explain it,
    but as a matter of fact, I don't need to.
it: Tutto è un po' complicato
    e lo spiegherei, ma in realtà,
    non ne ho bisogno.

en: Huh?
it: Eh?

en: Yes, that blue fellow you ran into..
    Berd was his name.
it: Sì, quel tizio blu che hai incontrato
    Si chiama Berd.

en: He'll follow you from above,
    and will keep you informed.
it: Ti seguirà dall'alto,
    e ti terrà informato.

en: He's a good boy, that one.
it: Quello sì che è un bravo ragazzo.

en: Okay, that'll help!
it: Ok, mi aiuterà.

en: Now, this'll take you over a bridge,
    then through an underground passage.
it: Questo ti porterà su un ponte, e poi
    attraverso un passaggio sotterraneo.

en: Watch your head in there.
it: Fai attenzione là dentro

en: Past that, and you come to the forest.
it: Attraversalo, e arrivarai nella foresta.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
it: Non ci vado da molto tempo, quindi non
    ho idea di cosa sia successo laggiù.

en: Right, I'll watch my back.
it: Ok, mi guarderò le spalle.

en: Best of luck, my boy.
    Milgram won't know what hit him!
it: Buona fortuna, ragazzo.
    Milgram non saprà nemmeno cosa l'ha colpito!

en: You bet!
it: Ci puoi scommettere!

en: Say, uh... by the way,
    what's going to happen to town, here?
it: Quindi... Uh... Cosa succederà
    quì in città?

en: Eh, don't worry about that.
it: Eh, non preoccuparti per quello.

en: With their leader gone, Milgram's goons
    will probably pack up and leave.
it: Senza il loro leader, gli scagnozzi di
    Milgram probabilmente leveranno le tende.

en: And good riddance!
it: Finalmente!

en: Well, I'm off.
    Thanks for the advice!
it: Bene, devo andare.
    Grazie per i tuoi consigli!

en: Likewise.  Good luck!
it: Altrettanto. Buona fortuna!

en: The Elevator House
it: La Casa degli Ascensori

en: Who are you?
it: Chi sei?

en: I'm the hero.
    I'm gonna save this town!
it: Sono l'eroe.
    Salverò questa città!

en: That's my new job.
it: Questo è il mio nuovo lavoro.

en: That's nutty.
it: Sembri svitato.

en: Nevertheless, let's pretend that
    I might actually pull it off.
it: Tuttavia, facciamo finta che 
    io possa realmente farlo.

en: Got any advice?
it: Hai qualche consiglio?

en: Keep an eye out for it!
it: Tienilo d'occhio!

en: Maybe.
it: Forse.

en: OH! One other thing..
    the key that opens the town gate
    is a SILVER key.
it: AH! Un altra cosa...
    la chiave che apre la porta della città
    è una chiave d'ARGENTO.

en: Yeah, that key right next to you -
    I think that unlocks a house that
    has the key to the town gate.
it: Sì, quella chiave vicino a te -
    credo che sia della casa dove è nascosta
    la chiave per la porta della città.

en: Will do.  Catch ya around.
it: Ok. Ci vediamo.

en: HEY, WAIT!  What about me?!
it: HEY, ASPETTA! Ed io?!

en: Do I look like I have a key
    for your cage?
it: Ho la faccia di uno che
    ha la chiave per la tua gabbia?

en: Ah, I see..
    carry on then.
it: Vedo...
    vai avanti allora.

en: Thank God it's you!
it: Ringraziando Dio sei tu!

en: Hey, Hedge, you alright?
it: Hey, Hedge, tutto bene?

en: Besides the obvious cage situation.
it: A parte la ovvia faccenda della gabbia.

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
it: Mmh, sono stato meglio, ma sì, tutto ok.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
it: Ok.
    Triste da dire, non so scassinare.
    Non ho niente.

en: So I'm stuck here, huh?
it: Quindi sono bloccato qui, eh?

en: Yep.
it: Si.

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
it: Hmm, sai, ho in mente una cosa
    che potrebbe aiutarti.

en: Phooey.
it: *Phew*

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
it: Credo ci sia una
    stanza segreta in questa casa.

en: Oh really?  Where at?
it: Veramente? Dove?

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
it: Se sapessi dov'è, non sarebbe
    una stanza segreta, non credi?

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
it: Logico.
    Comunque, grazie per l'aiuto!

en: Good luck!
it: Buona fortuna!

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
it: Cavolo, *giuro* questa casa
    non sembrava grande da fuori!

en: Uh, oh,
    I can hear a lot of feet tromping around...
it: Oh oh,
    Sento dei passi qui vicino...

en: Central House
it: Casa Centrale

en: Something's odd about this fireplace.
it: C'è qualcosa di strano in questo camino.

en: Wow, you guys look exactly alike.
it: Wow, voi due sembrate identici.

en: We're twins.
it: Siamo gemelli.

en: Is there anything
    you can do to help us?
it: C'è qualcosa che
    puoi fare per aiutarci?

en: Not yet.
    Sorry.
it: Non ancora.
    Mi dispiace.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
it: Hey, sto cercando di contribuire
    a salvare la città.

en: Can you give me any advice?
it: Nessun consiglio da darmi?

en: Yeah.
it: Già.

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
it: La casa dell'anziano è ad est,
    fuori dal cancello della città.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
it: Abbiamo visto il luogotenente di Milgram
    laggiù.

en: How interesting.
it: Interresante.

en: The Danger House
it: La Casa del Pericolo

en: Fan House
it: Casa delle Ventole

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
it: Argh! Chi al mondo avrebbe
    potuto costuire questa casa?

en: It seems I'm trapped
    inside this house.
it: Sembra che io sia intrappolato
    dentro questa casa.

en: I guess the only way out
    is in!
it: Suppongo che l'unica via d'uscita
    sia qui dentro!

en: This is decidedly unpleasant.
it: Questo è decisamente sgradevole.

en: You don't say.
it: Non dirmelo.

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
it: Quando ho varcato la soglia della porta
    si è chiusa dietro di me.

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
it: Davvero un ottimo modo per
    intrappolare la gente.

en: Know anything helpful
    about this house?
it: Sai qualcosa di utile
    su questa casa?

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
it: Sfortunatamente no.
    Ero solo di passaggio.

en: The floorplan is quite loony.
it: Questa casa è completamente matta.

en: Marvelous ventilation, though.
it: Ottima ventilazione, comunque.

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
it: Farei meglio ad andare. Sto cercando
    di rimediare a questo casino.

en: Good luck.
it: Buona fortuna.

en: The Elder's House
it: La Casa del Sindaco

en: How's that business with Milgram going?
it: Come sta andando la faccenda su Milgram?

en: I'm working on it.
it: Ci sto lavorando.

en: That's good to hear!
it: Buono a sapersi!

en: For the last time, we *know* you've
    got the money somewhere.
it: Per l'ultima volta, *sappiamo* che
    da qualche parte hai il denaro.

en: Make this easy on yourself.
it: Ce la prenderemo con te.

en: I have no idea what you're talking about.
it: Non ho idea di cosa stiate parlando.

en: *ahem*
it: *ahem

en: Er..  Right, uh, it's over here..
it: Ehm... Ok, uh... Da questa parte...

en: Oh, no you don't!
it: Oh, non lo farai!

en: If you don't tell...  uh...
it: Se tu non parli...  uh...

en: You're not going anywhere, buster!
    Now, listen up,
    You're SERIOUSLY testing my patience.
it: Non state andando da nessuna parte!
    Ora, ascoltate, state SERIAMENTE
    mettendo a dura prova la mia pazienza.

en: Oh, hi, what's going on here?
it: Oh, salve, che sta succedendo qui?

en: Who the hell are you?
it: E tu chi diavolo sei?

en: Frogatto, at your service.
it: Frogatto, al tuo servizio.

en: I don't have to put up with this.
it: Non è un mio problema.

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
it: Mi perdoni mentre sfogo un po' di frustrazione.

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
it: OK, ne ho avuto abbastanza! Vado a casa.

en: Well!
    That went better than expected.
it: Bene!
    E' andata meglio del previsto.

en: Say ...
    What happened to the elder?
it: Quindi...
    Che è successo al sindaco?

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
it: Wow...
    ... è davvero ciò che penso che sia?

en: It is indeed, my boy!
it: Lo è infatti, ragazzo mio!

en: It's my very own safe room.
it: Questa è la mia stanza segreta.

en: Built it for exactly this sort of crisis.
it: Costruita appositamente per questi casi.

en: It's a shame I can't trust people.
it: Una vergogna che io non possa fidarmi delle persone.

en: Quite expensive, but if it protects me,
    and all my stuff, then it's worth it!
it: Piuttosto costosa, ma se protegge me, 
    e tutte le mie cose, allora ne vale la pena.

en: I've got everything I couldn't stand
    losing back there.
it: Ho tutto quello che non sopporterei
    di perdere qui dentro.

en: Isn't it true that's not all yours, though?
    Don't you owe some of it to Milgram?
it: Non è vero, tuttavia, che non è tutta roba tua?
    Non ne devi una parte a Milgram?

en: Bah!  And what if I do?
    He's got no respect.
it: Bah! E quindi?
    Lui non ha rispetto.

en: He should be thankful for everything
    I've done for him.
it: Dovrebbe essermi grato per tutto quello
    che ho fatto per lui.

en: Such as?
it: Ad esempio?

en: Well, you know...
it: Beh, sai...

en: I am the mayor after all.
it: Alla fine sono il sindaco.

en: That's right!
it: Giusto!

en: Anyhow, I'm proud of you.
it: In ogni caso sono orgoglioso di te.

en: You're a real hero,
    scaring that hooligan away.
it: Sei stato un vero eroe 
    a cacciare via quel violento.

en: Is there any way I can thank you?
it: Posso ringraziarti in quache modo?

en: Actually, yes.
    I have a crazy idea in mind.
it: A dire il vero, sì.
    Ho in mente un piano avventato.

en: I'm wondering if you can be my patron,
    in this little scheme of mine.
it: Mi chiedevo se tu potessi essere il mio
    mecenate in questo mio piccolo piano.

en: See, I think this stuff with Milgram
    has gone on long enough.
it: Ascolta, penso che questa cosa con Milgram
    sia andata fin troppo in là.

en: I'd like to go give him
    a piece of my mind.
it: Dovrò mostrargli tutta la mia
    disapprovazione.

en: Oh my.
it: Oddio.

en: Are you serious?
    Because I'd give ANYTHING to
    stop him from hassling me!
it: Sei serio?
    Perché darei QUALSIASI COSA per
    farlo smettere di molestarmi!

en: ...Anything?
it: ... Qualunque cosa?

en: Why, I'll give you a mountain of gold,
    if that's what it takes.  Anything!
it: Sì, qualunque cosa! Ti ricoprirei d'oro,
    se dovesse servire.

en: In fact, I'll even show you the way!
it: Ti mostrerò anche il cammino!

en: I better leave this key here.
it: Farei meglio a lasciare questa chiave qui.

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
it: Meno male ti ho trovato!
    Devi sapere una cosa...

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
it: La caverna che porta in città,
    è pattugliata da alcune guardie.

en: Milgram's trying to seal off the town,
     so no one gets in or out.
it: Milgram sta cercando di isolare la città,
     così nessuno può entrare o uscire.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
it: Ciò spiegherebbe come mai ha
    provato a distruggere quel ponte.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
it: Se pensi di andare là dentro,
    potresti riconsiderare la cosa.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
it: A dire il vero,
    stavo proprio andando là dentro.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
it: Voglio dire, cosa faremo?
    Staremo qui a grattarci la pancia?

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
it: No, no...
    Ma speravo ci muovessimo in forze.

en: Against Milgram? Really?
it: Contro Milgram? Davvero?

en: I mean... on paper,
     that sounds like a good enough plan,
it: Voglio dire ... sulla carta,
    questo piano suona bene,

en: but I'm gonna be a jerk here,
     and poke some holes in it.
it: ti sembrerò un piantagrane,
    ma ci sono alcune falle.

en: Fair enough.
    I'm not particularly fond of it, myself.
it: Certamente. Anche io ad essere onesto
    non ne sono particolarmente esaltato.

en: Firstly, Milgram's got LOTS of followers.
    Tons of em.  He runs an entire city.
it: In primo luogo, Milgram ha una truppa enorme.
    Miliardi di persone. Lui gestisce un'intera città.

en: I mean, even if we armed the whole town,
     they'd grossly outnumber us.
it: Voglio dire, anche se armiamo tutta la città,
    loro ci sovrasteranno comunque numericamente.

en: Plus, they're pretty mobile, too.
     Planes and such.
it: Oltretutto, hanno parecchi mezzi.
    Come Aerei e via dicendo.

en: We might get the drop on them for a bit,
     but we'd get surrounded in no time.
it: Potremmo rallentarli per un po',
    ma verremo comunque circondati in poco tempo.

en: Brute force against brute force won't work.
it: La forza bruta contro la forza bruta non funziona.

en: We'd be like ... 
    a bull butting heads with a freight train.
it: Saremo come ...
    Un toro che si scontra contro un treno merci.

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
it: Sì... Capisco cosa vuoi dire.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
it: Dobbiamo trovare qualcosa a nostro
    vantaggio, ma la "superiorità numerica"
    non è ciò che cerchiamo.

en: Anyways, about the cave ahead...
    it's just one guy, right?
it: Ad ogni modo, circa la grotta avanti ...
    E' solo un ragazzo, giusto?

en: To my knowledge, yes.
it: Per quello che ne so, sì.

en: Maybe I can talk my way around him?
it: Forse posso provare a parlargli?

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
it: Se le cose si mettono male,
    posso sempre scappare. Giusto?

en: I do hope so.
    Good luck!
it: Lo spero davvero.
    Buona fortuna!

en: Dark Corridor
it: Corridoio Oscuro

en: Now what?
it: E ora cosa succede?

en: Darkness Central
it: Oscurità Totale

en: Descent to Town
it: Discesa alla Città

en: It says,
    "Chopple's General Store,
    just ahead.
it: C'è scritto,
    "Negozio di Chopple, poco più avanti.

en: Honest trade and thrifty prices!"
it: Commercio onesto e prezzi economici! "

en: Downhill
it: Pendio

en: Dungeon Blocks
it: Ostruzione Sotterranea

en: Dungeon Crawling
it: A Carponi nel Sotterraneo

en: The Entrance
it: L'Entrata

en: Eerie Arbor
it: L'Albero Misterioso

en: Fast Lane
it: Corsia Veloce

en: Flooded Caverns
it: Caverne Sommerse

en: Foreboding Forest
it: La Foresta del Presagio

en: Frogatto's Room
it: Stanza di Frogatto

en: Ahh, what a beautiful ..
    ..Afternoon?!
it: Ahh, che bel ..
    ..pomeriggio!?

en: Oh geez! I overslept!
it: Oh cavolo! Ho dormito troppo!

en: Frogatto's House
it: Casa di Frogatto

en: Hey, how's breakfast coming?
it: Hey, quando si fa colazione?

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
it: Colazione?..E' ora di pranzo, signorino.

en: You need to get up earlier.
it: Dovevi alzarti prima.

en: Okay, then how's lunch coming?
it: OK, allora dov'è il pranzo?

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
it: Lo sto preparando
    Ci vorrà un po' comunque.

en: I'll check back later, then.
it: Allora tornerò più tardi.

en: So, what happened to lunch?
it: Allora che è successo al pranzo?

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
it: Mi sono stancato di aspettare,
    e ho mangiato da solo.

en: Leftovers are in the fridge.
it: Gli avanzi sono nel frigo.

en: Okay, uhm, thanks.
it: Va bene, uhm, grazie.

en: Hey, Frogatto.
it: Hey, Frogatto

en: Uhm... yes?
it: Uhm... sì?

en: At least TRY to get a job today,
    alright?
it: Almeno PROVA a trovare un lavoro oggi,
    ok?

en: We need some help around here.
it: Abbiamo bisogno di aiuto qui.

en: Yeah, I know.  I'll try.
it: Sì, lo so. Proverò.

en: See to it.
it: Fallo davvero.

en: Not like I need to be up,
it: Non ho bisogno di essere sveglio,

en: but it's the principle of the thing.
it: ma almeno è un inizio.

en: Pato's Room
it: Stanza di Pato

en: Ahh, what a beautiful ..
it: Ahh, che bel...

en: ..Afternoon?!
it: ...Pomeriggio?!

en: Yowzers, I overslept!
it: Oh cavolo! Ho dormito troppo!

en: it's the principle of the thing.
it: almeno è un inizio

en: Frogatto Grotto
it: Grotta di Frogatto

en: I know!
it: Lo so!

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
it: Posso riposare a casa di Nene
    sulla via per la città!

en: Such a beautiful view from here.
it: Che bel panorama che c'è qui.

en: Nothing to see in my backyard.
it: Niente da vedere nel mio cortile.

en: Gloomy Glade
it: La Radura Triste

en: Gnarled Knoll
it: La Collinetta Nodosa

en: Grassy Path
it: Sentiero Erboso

en: On this level,
    we give advice on how to play.
it: In questo livello,
    diamo consigli su come giocare.

en: Each question mark
    has its own hint.
it: Ogni punto interrogativo
    possiede un consiglio.

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
it: Se sai già come giocare,
    corri semplicemente al prossimo livello.

en: To save the game,
    use one of these convenient restrooms.
it: Per salvare il gioco,
    usa una di queste comode toilette.

en: There is only one save file,
    so be careful not to overwrite it!
it: C'è solo uno slot di salvataggio,
    attento a non sovrascriverlo!

en: Some jumps are too high to clear
    with just a normal jump.
it: Alcuni salti sono troppo alti
    per essere oltrepassati con un
    salto normale.

en: Fortunately,
    Frogatto can jump off of walls, too!
it: Per fortuna,
    Frogatto può anche saltare sui muri!

en: To do this,
    do a walking jump into the wall.
it: Per farlo,
    fai un salto con rincorsa verso il muro.

en: If you bump into the wall
    at the crest of the jump,
    Frogatto will cling to the wall
    and slowly slide down.
it: Se colpisci un muro nel punto
    di massima altezza di un salto,
    Frogatto si attaccherà al muro
    e comincerà a scivolare lentamente.

en: If you don't get a running start
    you can still cling on, if you tap the
    arrow toward the wall, and press jump.
it: Se non usi la rincorsa
    puoi comunque attaccarti al muro,
    se premi la freccia nella sua direzione
    e premi salto.

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
it: Se fai un salto mentre scivoli sul muro,
    ti tufferai nella direzione opposta.

en: If two walls are facing each other,
    this is very useful, because then you can
    rebound over and over between them.
it: Due muri posti uno di fronte all'altro
    sono molto utili, in quanto puoi saltare
    da uno all'altro fino in cima.

en: This lets you ascend vertical columns.
it: Potrai risalire sulle colonne.

en: Frogatto's world is a dangerous place.
it: Il mondo di Frogatto è pericoloso.

en: You will encounter many creatures
    who want to hurt you.
it: Incontrerai molte creature che
    vorranno farti del male.

en: It's often fine to just avoid them,
    but if you have to fight,
    Frogatto's best defense is his tongue.
it: Spesso è meglio evitarle,
    ma se dovrai combattere,
    la miglior difesa di Frogatto è
    la sua lingua.

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
it: Puoi prendere i nemici con la lingua,
    per poi risputarli fuori.

en: Once spat out,
    they become a deadly projectile.
it: Una volta sputati,
    diverranno proiettili mortali.

en: If they don't hit anything,
    they'll be stunned for a moment,
    and then will flip upright again.
it: Se non colpiranno nulla,
    rimarranno capovolti per un attimo;
    dopodiché torneranno in loro.

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
it: Mentre sono capovolti,
    puoi saltare loro sopra.

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
it: Puoi usare la lingua e sputare col
    tasto di attacco.

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
it: Poco più in là ci sono delle formiche.
    Sentiti libero di provare su di loro.

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
it: E non preoccuparti - se muori,
    ricomincerai da qui.

en: A very useful fact,
    is that you can control the direction
    in which enemies are spat.
it: Inoltre, cosa molto utile,
    puoi controllare la direzione in cui
    i nemici sono sputati.

en: If you hold down the up key
    while pressing the attack button,
    you'll spit in a high arc.
it: Se premi il tasto sù
    mentre premi il tasto di attacco,
    sputerai in alto lungo un alto arco.

en: If you hold down the down key
    while pressing the attack button,
    you'll spit with very little force.
it: Se premi il tasto giù
    mentre premi il tasto di attacco,
    sputerai con molta poca forza.

en: Also beware that not all enemies
    can be grabbed with the tongue,
    and many can't be hurt by it either.
it: Fai inoltre attenzione:
    non tutti i nemici possono essere
    presi o danneggiati dalla lingua.

en: You'll need to get creative
    to deal with those enemies.
it: Con quei nemici dovrai essere
    creativo.

en: Last but not least,
    the tongue can grab useful items too.
it: Un'ultima cosa:
    la lingua può prendere anche oggetti utili.

en: It's what you use to carry something
    from one place to another.
it: Così potrai trasportare qualcosa
    da un posto ad un altro.

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
it: Le fontane, e altre fonti d'acqua,
    sono molto utili.

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
it: Se berrai da loro,
    ripristinerai tutta la tua salute!

en: Certain wooden bridges and stairways,
    like the one just up ahead,
    are built so you can jump up,
    and pass through them.
it: Alcuni ponti di legno e rampe di scale,
    come ciò che troverai poco più in là,
    sono costruiti in modo tale che tu li
    possa oltrepassare saltandoli.

en: You can also jump down through them.
it: Puoi anche buttarti di sotto.

en: A special button will appear,
    whenever this is possible.
it: Un apposito pulsante apparirà,
    ogni qualvolta sia possibile.

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
it: Per farlo, premi il tasto giù,
    e premi salto.

en: As you've played through this level,
    you've probably noticed the gold coins.
it: Ora che hai giocato questo livello,
    avrai notato le monete d'oro.

en: You can collect these
    and any other golden objects,
    and then use them to buy stuff!
it: Le puoi raccogliere,
    insieme a tutti gli oggetti dorati,
    e usare il tutto per fare acquisti.

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
it: C'è un negozio molto comodo giusto
    fuori città.

en: Sometimes, you'll run into rather
    dangerous-looking terrain,
    such as these brambles.
it: Potresti inconrare porzioni di terreno
    pericolose, come questi rovi.

en: As you would expect, stepping on these
    will hurt a bit.
it: Come puoi immaginare, camminarci sopra
    ti danneggerà lievemente.

en: However, this also hurts the bugs!
it: Comunque, anche gli insetti
    verranno feriti!

en: Leading or spitting them onto it
    is an excellent way to dispatch them.
it: Portarli verso zone pericolose o
    sputarceli direttamente sono ottimi
    modi per eliminarli.

en: Beware also,
    any bottomless pits you encounter.
it: Fai inoltre attenzione ai fossi
    senza fondo.

en: These are immediately fatal.
it: Ti uccideranno all'istante.

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
it: Proseguendo, troverai un nido di
    formiche, dal quale escono formiche
    continuamente.

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
it: Non c'è modo di impedirlo;
    non puoi distruggere il nido.

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
it: I pericoli come questi dovranno
    essere aggirati.

en: That's it for this tutorial.
it: Il tutorial è finito.

en: Although there's a bit more
    to playing the game,
    the rest we can safely let
    you learn on your own.
it: C'è comunque altro da sapere
    per giocare, ma puoi impararlo
    da solo senza problemi.

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
it: Sentiti libero di tornare qui
    in qualunque momento, per leggere
    nuovamente i consigli.

en: Have fun!
it: Divertiti!

en: If you've seen a conversation before
    you might be annoyed by
    having to read it again.
it: Se hai visto una conversazione precedentemente
    ti potrebbe seccare
    doverla leggere nuovamente.

en: You can skip a conversation,
    including parts of cutscenes,
    by pressing the "escape" key.
it: Si può saltare una conversazione,
    comprese le parti di sequenze filmate,
    premendo il tasto "escape".

en: And yes,
    this applies to the question marks
    on this level, too.
it: E sì,
    vale per i punti di domanda di questo livello.

en: Hanging Platforms
it: Le Piattaforme Sospese

en: Well, I guess I'm entering Milgram's
    castle now. I made it through the caves!
it: Bene, mi sto avvicinando al castello di
    Milgram. Ho attraversato le caverne!

en: Hidden Depths
it: Le Profondità Nascoste

en: I'd better be careful.
it: Farò meglio a stare attento.

en: This is a very deep chasm...
it: Questo sì che è un baratro profondo...

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
it: AAAAAAH! NON SO VOLARE!

en: Killer Bunnies
it: Coniglietti Assassini

en: That guy sure doesn't look
    glad to meet me!
it: Sicuramente quel tizio non sembra
    felice di vedermi!

en: It's locked. Of course...
    It couldn't be easy to get out of here!
it: Chiuso. Ovviamente...
    Uscire da qui non potrebbe che essere più complicato!

en: Well I guess I have to give it to you,
    kid, you saved us!
it: Beh, penso di dovertelo, ragazzo,
    ci hai salvato!

en: Give it to me? Give what to me?
    Money?
it: Dovermi cosa? Soldi?

en: Sheesh, so mercenary!
    It's just an expression.
it: Accidenti, tu sì che sei un mercenario!
    Era solo un modo di dire.

en: I know, I'm just poking fun at you.
it: Lo so, vi stavo prendendo in giro.

en: I am glad things worked out, though.
it: Comunque sono contento che tutto
    sia andato per il meglio.

en: Hey, what's new?
it: Hey, novità?

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
it: Oh, sto solo mettendo tutto a posto,
    dopo quel putiferio.

en: So nice to have things back to normal.
it: Sono così contento che tutto sia tornato
    alla normalità.

en: You bet.
it: Ci puoi scommettere.

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
it: A proposito, me lo sto solo immaginando
    o questa casa è diventata più piccola?

en: Of course not.
    That's just nutty.
it: Ovviamente no.
    Cosa vai a pensare?

en: Hey, thanks for saving the town!
it: Hey, grazie per aver salvato la città!

en: All in a day's work.
it: Tutto in una giornata lavorativa.

en: Where's your sibling, by the way?
it: A proposito, dov'è il tuo gemello?

en: At the store.
it: Al negozio.

en: I see.
it: Capisco...

en: Sure is nice
    to have things back to normal.
it: Certamente è bello ritornare alla normalità.

en: Pity to lose all those fans, though.
it: E' pure un peccato perdere tutti questi fans.

en: I prefer things nice and cool.
it: Preferisco le cose belle e fiche.

en: Lobby
it: Ingresso

en: World Map
it: Mappa del Mondo

en: This looks kinda ominous. I bet
    Milgram is right up there!
    I guess this is my last chance to
    go back if there's anything I want to
    do before I confront him.
it: Sembra abbastanza minaccioso. Scommetto
    che Milgram stia proprio lassù!
    Penso che sia la mia ultima occasione
    per tornare indietro se c'è qualcosa
    che voglio fare prima del confronto finale.

en: Milgram's Throne Room
it: Sala del Trono di Milgram

en: No!  You can't be...
it: No! Tu non puoi essere...

en: Hi, I'm Frogatto.
it: Ciao, sono Frogatto.

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
it: Oh merda, oh merda!
    Boss! Lui è qui!

en: Who's here?
it: Chi è qui?

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
it: Frogatto!
    Lui è PROPRIO QUI!

en: This had better be some kind of joke.
it: Questo deve essere uno scherzo.

en: We... We tried to stop him, but he's...
it: Noi... Abbiamo provato a fermarlo, ma lui...

en: Bah, what's the point in subordinates
    if I have to deal with everything myself?!
it: Bah, che senso hanno i subordinati se poi
    devo fare tutto da solo?!

en: Get out of the way, it's clobbering time!
it: Fuori da qui, è tempo di batoste!

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
it: Ugh!
    Hai combattuto piuttosto bene!

en: Will you hear me out now?
it: Ora mi darai ascolto?

en: Yes.
it: Si.

en: What was it you wanted?
it: Cosa volevi?

en: I want you to call your goons off!
    Stop harassing the town folk and all!
it: Voglio che richiami i tuoi scagnozzi!
    Smettila di molestare la gente dei villaggi!

en: The town folk?
it: La gente dei villaggi?

en: *That's* what this is all about?
    Well, perhaps we could talk it over?
it: Sei venuto qui per *questo*?
    Beh, forse ne possiamo parlare?

en: Talk it over? Like gentlemen?
it: Parlarne? Come gentiluomini?

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
it: Sì, come gentiluomini. Sorseggiando un thé.

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
it: Aspetta, sei tu, vero?

en: Yup, I'm Frogatto!
it: Yup, sono Frogatto!

en: Uhh..
it: Uhh...

en: I was expecting something a bit more ...
it: Mi aspettavo qualcosa di un po' più...

en: Threatening?
    I can do threatening!
it: Pericoloso?
    Posso fare il pericoloso!

en: I'm here to teach you a lesson!
it: Sono qui per darti una lezione!

en: HAHAHA!
    Why, I like you already, little frog.
    You're quite a laugh.
it: HAHAHA!
    Perché? Mi piaci, piccola rana.
    Mi fai sganasciare dal ridere.

en: Hey, I'm serious, here!
    Will you hear me out?
it: Hey, io sono serio!
    Mi darai ascolto?

en: Nope.
it: No.

en: Either you get off my property,
    or I clean your clock.
it: Esci dalla mia proprietà,
    o ti faccio a pezzi.

en: Fine.
it: Perfetto.

en: Pinecone Park
it: Il Parco delle Pigne

en: Plagued Mine
it: La Miniera Infestata

en: These crazy bombers are everywhere!
it: Questi bombardieri pazzi sono ovunque!

en: Yikes!
it: Accidenti!

en: Rock-a-Fort
it: Rocca-Forte

en: Woah! A flying plant!
it: Wow! Una pianta volante!

en: Rocky Roots
it: Radici di Pietra

en: Bleh. A locked door.
it: Bleh. Una porta chiusa.

en: There must be a way around it.
it: Ci deve essere un modo per passarla.

en: Secluded Hut
it: La Capanna Isolata

en: Hello there.
it: Hey, ciao!

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
it: Piacere di conoscerti.
    Sono Mortimer.

en: That's nice.
it: Ottimo.

en: Uhm, I hope you don't mind my asking,
    but what on earth ARE you, anyway?
it: Uhm, spero che la domanda non ti offenda,
    ma che diavolo SEI tu?

en: Ostensibly, I am a mole.
it: A quanto pare, sono una talpa.

en: ...
    Okay.
it: ...
    Ok.

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
it: In ogni caso, sono in parte un astronomo
    e in parte un biologo.

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
it: Perciò vivo isolato a questa altitudine.
    Puoi vedere un sacco di cose da quassù.

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
it: ... e immagino che queste formiche
    siano in gabbia per i tuoi studi...?

en: That's right. Unfortunately, my
    collection lacks the rarer
    golden ant.
it: Corretto. Sfortunatamente, alla
    mia collezione manca la rarissima
    formica dorata.

en: Oh, what a shame.
it: Oh, che peccato.

en: You know, you look rather well-traveled.
    If you could bring me a golden ant
    and stick it in one of my cages,
    I'd reward you handsomely.
it: Sai, sembri un tipo vissuto. Se tu mi
    portassi una formica dorata e la chiudessi
    in una delle mie gabbie, ti ricompenserei
    favolosamente.

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
it: Hai detto favolosamente?
    Lo farò!

en: Oh! You got the golden ant for me.
    It's beautiful, beautiful!
it: Oh! Mi hai portato la formica dorata.
    Meraviglioso, meraviglioso!

en: Mmmmmhmmmm. Now you were talking
    about a reward?
it: Mmmmmhmmmm. Avevi detto qualcosa su
    una ricompensa, se non erro.

en: Oh yes, a reward!
    Here you go...
it: Oh, si, la ricompensa!
    Ecco qui...

en: What's that you say? The golden ant
    is in your stomach? Quick, spit it
    out into the cage!
it: Cosa hai detto? Hai inghiottito la
    formica dorata? Veloce, sputala nella
    gabbia!

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
it: Suppongo tu non abbia ancora trovato
    nessuna formica dorata, giusto?

en: I'm working on it.
    Those things pack a pretty mean
    bite, you know.
it: Ci sto lavorando.
    Quegli animali hanno un morso niente
    male, sai?

en: I do hope you are enjoying exploring
    the island. There are so many
    wonderful creatures on it.
it: Spero tu ti stia divertendo ad esplorare
    l'isola. Ci si possono trovare così
    tante meravigliose creature.

en: I'm assuming you're talking about
    all the creatures that keep trying
    to kill me.
it: Credo tu ti riferisca a tutte le creature
    che continuano a cercare di uccirdermi.

en: I say! Who's there?
it: Ehi! Chi è là?

en: Are you quite alright?
it: Stai bene?

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
it: Si...
    Chi ERA quel tizio?!

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
it: Senza dubbio uno scagnozzo di Milgram.

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
it: Potrebbero avermi visto parlare con te,
    non posso essere sicuro.

en: Wait, what?  Milgram?
it: Aspetta, cosa? Milgram?

en: What's he doing
    on this side of the island?
it: Che sta facendo su questo lato
    dell'isola?

en: You still haven't heard, then.
it: Dunque non sai ancora nulla.

en: Milgram's men showed up
    early this morning, in town.
    They've taken the whole place hostage;
    something about "collecting on a debt."
it: Gli uomini di Milgram si sono impossessati
    del villaggio stamattina; credo riguardi una
    certa "riscossione di un debito".

en: I don't know the details.
    I flew out of there as soon as I could,
    looking for anyone who could help.
it: Non conosco i dettagli.
    Sono scappato appena potevo,
    per cercare aiuto.

en: That certainly...
    changes my plans for the day.
it: Questo sicuramente...
    sconvolge i miei piani per oggi.

en: Wow, uhm... 
    I'd sure like to help, but ...
    I just don't see what I could do.
it: Wow, uhm ...
    Mi piacerebbe certamente aiutare, ma ...
    Non vedo cosa potrei fare.

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
it: Non credo di poter promettere nulla,
    ma se si presenterà l'opportunità
    magari... Chi lo sa?

en: Yes, it's unreasonable to expect
    someone to just charge in there.
it: Sì, è stupido aspettarsi che qualcuno
    si precipiti laggiù.

en: I'm at a loss for a plan, myself.
it: Sono a corto di piani, attualmente.

en: Nevertheless, I'd better be going.
    Hopefully, we'll fix that bridge soon.
    Impressive how fast they can do that,
    with modular construction and all.
it: In ogni caso, farò meglio ad andare.
    Speriamo che riparino in fretta il ponte.
    Incredibile quanto possono essere veloci
    con la costruzione di prefabbricati.

en: In the meantime, you might benefit from
    visiting the fellow who lives here.
it: Intanto, ti conviene visitare il tizio
    che vive qui.

en: Bit of a recluse, but he's quite sharp.
    He lives on top of this rock column.
it: Tipo piuttosto asociale, ma molto sveglio.
    Vive in cima a questa colonna di roccia.

en: And I get up there... how?
it: E come diavolo ci arrivo lassù?

en: Simple, just take to the air!
it: Semplice, prendi il volo!

en: You ... do realize I can't fly?
it: Tu... capisci che non posso volare?

en: Splash, Hop
it: Tuffi e Salti

en: Starlit Cave
it: La Caverna Stellata

en: Stonepipe Meadow
it: Prato di Roccialunga

en: Programmer (esp. helping with iPhone integration)
it: Programmatore (es. che aiuta nell'integrazione iPhone)

en: Minor Object Scripter and Level Designer
it: Minor Object Scripter e Level Designer

en: So let me get this straight...
it: Quindi, fammi capire bene...

en: What you're saying, is that the elder
    borrowed all this money from you,
it: Mi stai dicendo che il sindaco ha preso
    in prestito tutto il suo denaro da te,

en: and it was meant to be used on
    civil projects for the town?
it: e doveva usarlo per progetti civili
    a favore della città?

en: Exactly!
it: Esattamente!

en: In fact, I came to him with the idea.
    It was meant to be philanthropy.
it: In effetti, lo abbiamo deciso insieme.
    Era un opera filantropica.

en: I thought a 'mayor' would be responsible,
    but instead he's spending it all on himself!
it: Ho pensato che un 'sindaco' sarebbe stato
    responsabile, ma invece ha speso tutto per sé!

en: And now he's refusing to repay you?
it: E ora si rifiuta di ripagarti?

en: I never thought him
    to be the charismatic type,
it: Non ho mai pensato che fosse un
    tipo carismatico,

en: In fact,
    I rather thought him to be a buffoon.
it: anzi, a dire il vero ho sempre pensato
    che fosse solo un buffone.

en: Ah, there we are...
it: Ah, eccoci...

en: Fetch some for our guest,
    would you, kindly?
it: Portane un po' per il nostro ospite,
    gentilmente.

en: As I was saying,
    he doesn't seem to be the type,
it: Come stavo dicendo,
    non sembrerebbe proprio il tipo,

en: But somehow,
    he's turned the entire town against me,
it: ma in qualche modo,
    mi ha ritorto contro la popolazione intera,

en: He convinced them that I'm running
    some sort of protection racket.
it: convincendoli che sto gestendo una sorta
    di racket delle protezioni.

en: Which I'll admit...
    ...isn't too hard to believe.
it: Cosa che, lo ammetto...
    ... non è difficile da credere.

en: Uh.. yeah.
it: Uh... Infatti...

en: I mean, you did send thugs in to
    shake him down.
it: Voglio dire, hai mandato degli
    scagnozzi a spaventarlo.

en: That REALLY does look bad.
it: Quello SI che sembra malvagio.

en: Oh absolutely!
    It makes me look beastly!
it: Oh, assolutamente!
    Mi fa sembrare un animale!

en: But consider this...
    What other option did I have?
it: Ma pensaci bene...
    Quali altre opzioni avevo?

en: I'd have sent the police in, but..
    ..there AREN'T ANY police!
it: Avrei chiamato la polizia, ma...
    ... NON ESISTE NESSUNA polizia!

en: There's not even any government!
it: Non c'è nemmeno un governo!

en: The town elder wasn't VOTED as mayor,
    he just decided he's old enough that
    everyone should just do what he says.
it: Il sindaco non è stato VOTATO,
    ha solo deciso che è abbastanza vecchio
    per dare ordini a tutti quanti.

en: Not that anyone listens to him anyways.
it: Non che la gente lo stia a sentire...

en: They don't have a fire department,
    they don't have any schools,
    it's all just this absurd mess!
it: Non hanno la caserma dei pompieri,
    non hanno scuole,
    è tutto un casino assurdo!

en: This ... is true.
it: Questo ... è vero.

en: Blast it all!
it: Vadano tutti a quel paese!

en: Where I run things,
    there's some actual law and order.
    Decent, civilized society!
it: Quando dirigo io le cose,
    c'è ordine, c'è legge.Una società civile e decente!

en: Thank you Jeeves, that will do nicely.
it: Grazie Ambrogio, andrà benissimo.

en: So, anyhow, when I finally
    sent the lads to deal with things,
    it got rather messy.
it: Quindi, ad ogni modo, quando alla fine
    ho mandato i miei ragazzi a sistemare
    la faccenda, è successo un casino.

en: But you'll note, you'll note carefully..
    ..besides being manhandled,
    no one did actually get hurt.
it: Ma, se ci fai caso...
    ...nonostante la cosa sia stata malgestita,
    nessuno è stato ferito.

en: I *did* notice that.
    That kind of piqued my suspicions.
it: A dire il vero *l'ho* notato.
    Mi aveva insospettito non poco.

en: Now, you on the other hand...
    You've really clobbered a few people!
it: Tu piuttosto...
    Hai picchiato un bel po' di persone!

en: Yeah..  uhm..
it: Sì... Uhm...

en: I'm really kinda sorry about that now!
it: Ora sì che mi dispiace per quello!

en: I appreciate the apology.
    And don't worry about the kitties.
it: Apprezzo le tue scuse.
    E non preoccuparti per i gattini.

en: They'll bounce back just fine;
    They are mass-produced after all.
it: Torneranno esattamente come prima;
    Dopo tutto li produciamo in massa.

en: I ... see.
it: Io... Capisco.

en: Well, now that I know the whole story,
    I think I can help you out, big time.
it: Beh, ora che so tutta la storia,
    penso di poterti dare una mano.

en: See,
    I think I know where all the money is,
it: Penso di sapere dove sia il denaro.

en: I'm hoping we can come to some
    mutually beneficial arrangement,
    regarding it.
it: Spero di poter giungere ad un mutuo
    accordo a beneficio di entrambi
    a riguardo.

en: An arrangement, hmmm? Do tell.
it: Un accordo, hmmm? Vai avanti.

en: Well, I actually suspect that rather than
    spending all your money, he's hoarding it.
it: Beh, a dire il vero credo che invece di
    averli spesi, li stia accumulando.

en: How bizarre.
it: Davvero bizzarro.

en: Yeah, it's crazy.  He's... a bit crazy.
it: Sì, è assurdo. Lui è... un po' assurdo.

en: But it's good news, because I think
    he still has all your money
    and a bunch more besides!
it: Ma è un'ottima notizia, perché penso
    che abbia ancora tutti i soldi e
    qualcosina di più.

en: So I propose that we go and get it!
it: Quindi propongo di andare e prenderlo!

en: Plus a hefty bit of interest.
    Penalty Fees.
    Late Fees.
    Any other fees banks normally charge.
it: Prendiamo qualcosa di più.
    Interessi accumulati.
    Ritardo nel pagamento.
    E altre commissioni che le banche aggiungerebbero.

en: I like your way of thinking!
it: Mi piace il tuo modo di pensare!

en: Yup, and I can show you where it all is
    in exchange for a small consideration.
it: Yup, e posso mostrarti dove è il denaro
    in cambio di una piccola donazione.

en: A small consideration eh?
it: Una piccola donazione, eh?

en: Yes - a quarter of what we get from him.
it: Sì - un quarto di quello che troviamo.

en: *sigh*
    I knew you didn't really mean small.
    Very well frog, let's do business.
it: *sigh*
    Sapevo che non intendevi veramente "piccola"
    Molto bene, rana, concludiamo l'affare.

en: All's well that ends well then, huh?
it: Tutto è bene quel che finisce bene, huh?

en: Yeah, I do think everyone's
    made out pretty well.
it: Sì, penso che alla fine ci guadagnino
    tutti.

en: Except the elder.
it: Tranne il sindaco.

en: Lead Programmer
it: Capo Programmatore

en: Achievement Programming
it: Programmazione dei Trofei

en: Physics, Geometry Scripting
it: Fisica, Scripting di geometria

en: Minor Programmer
it: Programmatore Secondario

en: The End
it: Fine

en: Creative Director - created characters/setting/story
it: Direttore Creativo - ideatore di personaggi/scenari/trama

en: Artist - Characters, Monsters, and Props
it: Artista - Personaggi, Mostri e Oggetti di Scena

en: Artist - Terrain (house interiors and exteriors, seaside background)
it: Artista - Terreno (interni ed esterni di case, sfondo del mare)

en: Level Designer (esp. forest, cave, and dungeon levels)
it: Level Designer (es. forerste, caverne, e dungeon)

en: The IRC Crew
it: La Crew IRC

en: Technical Advice
it: Avviso Tecnico

en: Level Design and Object Scripting
it: Level Design e Object Scripting

en: Devil's Advocacy
it: Avvocato del Diavolo

en: Translation Coordinator
it: Coordinatore della Traduzione

en: Minor Bug Fixer
it: Correzione Bug minori

en: Translation Code and Coordination
it: Traduzione Codice e Coordinatore

en: Key Remapping Code/Interface
it: Rimappatura chiave Codice/Interfaccia

en: OpenPandora Port
it: Versione OpenPandora

en: Lead Content Wrangler and Object Scripter, Programmer
it: Sviluppo Progetto e Script, Progammazione

en: Artist - Terrain (seaside, forest, cave, and dungeon)
it: Disegno - Terreni (spiaggia, foresta, caverne e dungeon)

en: Level Designer (esp. seaside, town, and forest stages)
it: Progettazione Livelli (spiaggia, città e foresta)

en: Musician
it: Musiche

en: Sound Effect Designer
it: Effetti Sonori

en: SPECIAL THANKS:
it: RINGRAZIAMENTI SPECIALI:

en: Oh my, a visitor!
it: Oh, un visitatore!

en: Hey, I'm sorry to barge in and all,
    but what happened to that bridge?
it: Hey, scusa se irrompo,
    ma cosa è successo a quel ponte?

en: Yes, I've had a few people come in 
    to ask about that.
it: Si, sono passate altre persone 
    a chiedere informazioni.

en: There was a storm a few weeks ago, 
    and a big swell of water washed it out.
it: C'è stata una tempesta alcuni giorni fa,
    ed è stato spazzato via da una grande onda.

en: You've probably seen this yourself, but
    just to be sure... don't go into the water.
it: Probabilmente l'hai già notato, ma
    solo per essere sicuro... non andare in acqua.

en: Current that hard will just smash you
    against the rocks.
it: Quella corrente è così forte che ti schiaccerà
    contro le pietre.

en: Yeah... crap.  I'm actually a bit confused
     about how to get where I'm going.
it: Si... merda. Attualmente sono un po confuso
    sul come raggiungere la mia destinazione.

en: See, I'm trying to make it to
    Milgram's castle.
it: Vedi, sto cercando di raggiungere
    il castello di Milgram.

en: Yes, he's quite the businessman.
    It'd be nice if he could help us, here.
it: Si, è un uomo d'affari.
    Sarebbe bello se ci aiutasse.

en: Well, for one thing, it'd be nice if
    anyone could help get this bridge fixed.
it: Beh, per una volta, sarebbe bello se
    qualcuno possa aiutare a riparare questo ponte.

en: I sent in a request shortly after it fell,
    and they've been too busy to do anything.
it: Ho inviato una richiesta subito dopo che è caduto,
    ma erano troppo occupati per poter far qualcosa.

en: Anyways, the best way for you to go
    would be to head to Tempo Village.
it: Comunque, il miglior modo per andartene
    sarebbe seguendo la strada per Tempo Village.

en: There's a way from there to get to
    Milgram's Castle.
it: C'è una via laggiù per raggiungere
    il castello di Milgram

en: Now, unfortunately, the easiest way...
it: Ora, sfortunatamente, la strada più corta...

en: ...would have been to cross the
     bridge next to this house.
it: ... sarebbe stata quella di attraversare il
    ponte vicino a questa casa.

en: Figures.
it: Figurati.

en: Fortunately, you're not completely
    out of luck.
it: Non sei completamente
    sfortunato.

en: If you hike back a ways, you should
    see a shortcut through the trees.
it: Se ritorni un po' indietro, dovresti
    vedere una scorciatoia tra gli alberi.

en: Taking that will get you to an
    odd contraption called "the conveyance".
it: Da là si va ad un
    aggeggio strano chiamato "il trasporto".

en: It's a ... little odd, but it is
    a way across the river.
it: é un ... po' strano, ma 
    permette di attraversare il fiume.

en: Yeah - sure beats "nothing", though.
    Thanks a lot!
it: Si ... sicuramente meglio di niente.
    Grazie mille!

en: No problem.  Best of luck.
it: Nessun problema. In bocca al lupo.

en: Tempo Outskirts
it: Periferia Tempo

en: It says, Beaver Bridge.
    Tempo Village is just down the road.
it: C'è scritto, ponte Beaver.
    Il Villaggio Tempo si trova lungo la strada.

en: It says,
    "Storage.  Keep out!"
it: C'è scritto,
    "Magazzino. Stare alla larga!"

en: Must refer to this tree-house ... thing.
it: Deve fare riferimento a questa casa sull'albero ...

en: I don't see a way in, so I guess
    that won't be hard to abide by.
it: Non vedo nessun ingresso, ma credo
    che non sarà difficile entrare.

en: Whoa..
    That river is out of control.
it: Whoa ..
    Questo fiume è fuori controllo.

en: If I dive in there,
    I'll get smashed to bits!
it: Se mi tuffo là,
    sarò fatto a pezzi!

en: (Test Level)
it: (Livello di Test)

en: Each machine has a different arcade-style challenge.
it: Ogni macchina ha una diversa sfida di tipo arcade.

en: Show us what you can do!
it: Facci vedere cosa sai fare!

en: EXIT
it: ESCI

en: Select a level:
it: Seleziona un livello:

en: (cancel)
it: (annulla)

en: CLIMB
it: SALITA

en: RUN
it: CORSA

en: Coin Race
it: Gara delle monete

en: COIN RACE
it: CORSA DELLE MONETE

en: LOAD GAME
it: CARICA GIOCO

en: NEW GAME
it: NUOVO GIOCO

en: Press {LEFT_KEY} or {RIGHT_KEY} to walk.
it: Premi {LEFT_KEY} o {RIGHT_KEY} per camminare.

en: Press {UP_KEY} to talk, and use things like doors.
it: Premi {UP_KEY} per parlare, o usare oggetti come porte.

en: Press {DOWN_KEY} to crouch.
it: Premi {DOWN_KEY} per accovacciarti.

en: Quickly press {LEFT_KEY} or {RIGHT_KEY} twice to run.
it: Premi velocemente {LEFT_KEY} o {RIGHT_KEY} due volte per correre.

en: Press {JUMP_KEY} to jump.
it: Premi {JUMP_KEY} per saltare.

en: Press {TONGUE_KEY} to use a character's attacks.
it: Premi {TONGUE_KEY} per usare un attacco del personaggio.

en: Walk in front of a door or person, and press
it: Cammina davanti a una porta o una persona, e premi

en: the button that appears to interact with them.
it: il pulsante che compare per interagire con loro.

en: Nene's House
it: Casa di Nene

en: Hey Nene, what's cooking?
it: Hey Nene, cosa stai cucinando?

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
it: Sto preparando una torta.
    Ne vuoi un pezzo?

en: Nah, I'd better get to town.
it: Nah, devo andare in città.

en: I have serious business to attend to.
it: Ho una questione urgente che mi attende.

en: Oh, well maybe before you go
    you could look at my basement.
it: Oh, magari prima di andare potresti
    dare un occhiata alla mia cantina.

en: Your basement?
it: La tua cantina?

en: Yes, here's the key.
    There're some ants down there.
it: Sì, ecco le chiavi.
    Ci sono alcune formiche laggiù.

en: They're freaking me out.
it: Mi stanno facendo impazzire.

en: Sure thing. I need a job!
it: Certo. Avevo proprio bisogno di un lavoro!

en: How much were you figuring on
    paying for a pest exterminator?
it: Quanto sei disposta a pagare
    per questa disinfestazione?

en: Well sheesh, I thought you'd
    do it for free for a friend!
it: Beh, pensavo tu potessi
    farlo gratis per un'amica!

en: But if you're going to be like that
    I think I left a health capsule down there.
    If you can clear it out, it's yours.
it: Ma se può farti piacere credo
    di aver lasciato una capsula di vita laggiù.
    Se riesci a ripulire tutto, è tua.

en: So, did you end up taking care
    of those ants down there?
it: Bene, hai finito di prenderti cura
    di quelle formiche laggiù?

en: Of course.
    I don't disappoint!
it: Certo.
    Io non deludo!

en: And thanks for the gift,
    by the way.
it: Ed a proposito,
    grazie per il regalo.

en: You're welcome.
it: Prego.

en: Can't a guy sneak into his neighbor's
    basement uninvited these days?
it: Può uno non imbucarsi nella casa del vicino
    di questi giorni?

en: Well, dangit, this door is locked.
it: Accidenti, questa porta è chiusa.

en: To Nene's House
it: Verso Casa di Nene

en: There's Nene's house, right up there!
it: Lassù c'è la casa di Nene.

en: A moment of your time sir?
it: Un attimo del vostro tempo signore?

en: Sorry, I'm off to town!
    Not interested!
it: Mi dispiace, sto andando in città!
    Non sono interessato!

en: But the town, you see ...
it: Ma la città, vede...

en: Not. Interested.
    Buzz off.
it: Non. Sono. Interessato.
    Sparisci.

en: I don't care what you're preaching,
    go sell it to someone else.
it: Non mi importa cosa stai svendendo,
    vallo a vendere a qualcun'altro.

en: Very well.
it: Molto bene.

en: Someday, those door-to-door people
    will realize that kind of hard-sell tactic
    just annoys people.
it: Un giorno o l'altro, i venditori porta-a-porta
    si renderanno conto che le loro tattiche
    invasive seccano le persone.

en: The sooner, the better.
it: Prima avverrà, meglio sarà.

en: Twisted Trees
it: Gli Alberi Ritorti

en: Underground Pool
it: La Piscina Sotterranea

en: Waiting Room
it: Sala d'Attesa

en: Wandering Passage
it: Il Passaggio del Vagabondo

en: Watery Alley
it: Il Vicolo Lacrimante

en: Wither Wind
it: Vento Avvizzente

en: The price is {final_price} coins.
it: Il prezzo è {final_price} monete.

en: You don't have enough money.
it: Non hai abbastanza denaro.

en: Do you want to buy the {consts.name}?
it: Vuoi comprare il/la {consts.name}?

en: This is a blank tile. It doesn't do anything.
it: Questo è una piastrella vuota. Non fa nulla.

en: You made it to level {level.player.difficulty} of the coin race!
it: Hai raggiunto il livello {level.player.difficulty} nella gara delle monete!

en: You made it to level {level.player.difficulty} of the coin race.
it: Hai raggiunto il livello {level.player.difficulty} nella gara delle monete.

en: The furthest that has been reached is level {registry.arcade_coin_race_high_score}.
it: Il livello più alto è {registry.arcade_coin_race_high_score}.

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
it: Hai trovato una capsula di vita.
    I tuoi punti salute aumentano di uno!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
it: Hai trovato parte di una capsula di vita.
    Trovane altre tre per aumentare i tuoi punti
    salute di uno!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
it: Hai trovato parte di una capsula di vita.
    Trovane altre due per aumentare i tuoi punti
    salute di uno!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
it: Hai trovato parte di una capsula di vita.
    Trovane un'altra per aumentare i tuoi punti
    salute di uno!

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
it: Hai raccolto abbastanza parti per
    fare una nuova capsula di vita!
    I tuoi punti salute aumentano di uno!

en: gliding wings
it: ali plananti

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
it: Le ali plananti ti permetteranno
    di planare nell'aria.

en: heart
it: cuore

en: The heart will give you
    an extra health point.
it: Il cuore ti da un
    punto salute aggiuntivo.

en: The power boots will
    make you jump higher.
it: Gli stivali della potenza
    ti faranno saltare più in alto.

en: invincibility crystal
it: cristallo dell'invulnerabilità

en: The invincibility crystal unlocks
    invincibility powerups. Invincibility
    powerups will make you
    invincible for a short time.
it: Il cristallo dell'invulnerabilità sblocca
    i potenziamenti invincibilità. I potenziamenti
    invincibilità ti rendono invincibile per un certo periodo.

en: hyper crystal
it: iper cristallo

en: The hyper crystal unlocks
    hyper powerups. Hyper
    powerups will heighten your
    reflexes, making the world
    seem to slow down around you.
it: L'iper cristallo sblocca
    gli iper potenziamenti. Gli iper
    potenziamenti aumenteranno i tuoi
    riflessi, facendo sembrare il mondo
    circostante più lento.

en: energy crystal
it: cristallo energetico

en: The energy crystal unlocks
    energy powerups. Energy
    powerups will allow you
    to shoot bolts of energy.
it: Il cristallo energetico sblocca
    i potenziamenti energetici. I
    potenziamenti energetici ti permettono
    di sparare fulmini energetici.

en: The energy shield protects you
    from damage when you crouch.
it: Lo scudo energetico ti protegge
    dai danni quando ti accovacci.

en: The speed boots will make
    you faster.
it: Gli stivali della velocità
    ti faranno correre più veloce.

en: spit strengthener
it: potenziamento lingua

en: The spit strengthener will extend
    the range you can spit.
it: Il potenziamento lingua ti farà
    sputare più lontano.

en: tongue extender
it: allungamento lingua

en: The tongue extender will extend
    the length of your tongue.
it: L'allungamento lingua renderà
    la tua lingua più lunga.

en: Milgram's Castle
it: Castello di Milgram

en: Do you want to save the game?
it: Vuoi salvare il gioco?

en: The game has been saved.
it: Il gioco è stato salvato.

en: Hi, Chopple.
it: Ciao, Chopple.

en: Hey.
    Welcome to the store.
it: Hey.
    Benvenuto nel negozio.

en: Take your time, look around.
it: Guardati pure intorno con calma.

en: Hi, Kinguin, what's up?
it: Ciao, Kinguin, cosa succede?

en: Loading textures
it: Caricamento textures

en: Loading Frogatto character
it: Caricamento della sagoma di Frogatto

en: Loading door object
it: Caricamento oggetto porta

en: Loading energy shot
it: Caricamento proiettile d'energia

en: Frogatto was made by a group of big-time fans of classic videogames, who are hoping to bring back the magic in a new, original game design with unconventional gameplay mechanics - a fun break from the usual clones. We're a small group of indie developers, hoping this game becomes one of the definitive platform games on iOS - and you can make that happen!
it: Frogatto è stato realizzato da un gruppo di appassionati da gran-tempo di videogiochi classici, che sperano di riportare la magia tramite un nuovo design del gioco originale con meccaniche di gioco non convenzionale - una pausa divertente dal cloni solito. Siamo un piccolo gruppo di sviluppatori indipendenti, sperando che questo gioco diventa uno dei giochi di piattaforma definitiva a Ios - e si può fare che questo accada!

en: To find out more about the game or to play the PC/Mac version for free, please visit http://www.frogatto.com/
it: Per saperne di più sul gioco o per giocare la versione gratuita PC / Mac, si prega di visitare http://www.frogatto.com/

en: Fixed The Long Haul (arcade level)
it: Corretto Il lungo raggio (livello arcade)

en: Fixed instructions on titlescreen
it: Corrette le istruzioni nella schermata principale

en: Directions
it: Direzioni

en: Jump
it: Salto

en: Tongue
it: Lingua

en: Attack
it: Attacco

en: Back
it: Indietro

en: Achievement Unlocked!
it: Obiettivo Sbloccato!

en: Initializing custom object
it: Inizializzazione dell'oggetto personalizzato

en: Initializing custom object functions
it: Inizializzazione delle funzioni dell'oggetto personalizzato

en: Initializing tiles
it: Inizializzazione delle immagini

en: Initializing GUI
it: Inizializzazione dell'Interfaccia Grafica

en: Loading level
it: Caricamento Livello

en: Music Volume:
it: Volume Musica:

en: Sound Volume:
it: Volume Effetti:

en: Resume
it: Riprendi

en: Controls...
it: Controlli...

en: Return to Titlescreen
it: Ritorna al menu titoli

en: Exit Game
it: Esci

en: Reverse A and B
it: Inverti A e B
