Frogatto - en to eo translation catalogue (37 entries)

en: Pocket Money
eo: Poŝ-mono

en: Ambush!
eo: Embusko!

en: Victory!
eo: Venko!

en: Autumn Town
eo: Aŭtuna urbo

en: Well, you made it! Now just up ahead
    there is a gate. If you can get
    through it you'll make it to the
    limestone caverns. There is said to
    be an entry way directly into Milgram's
    compound from the caverns.
eo: Do, vi sukcesis! Nun tuj antaŭ vi
    estas la pordego. Se vi trairos,
    vi aliros al la kavernoj de kalkoŝtono.
    Onidire ekzistas enirvojo direkte
    al la fortikaĵo de Milgram ekde
    la kavernoj.

en: Burning Stone
eo: Brulanta ŝtono

en: What the...
eo: Kion la...

en: You!!
eo: Vi!!

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: There's no fooling me.
eo: Vi ne trompos min.

en: You look like a very
    suspicious character.
eo: Vi aspektas kiel unu tre
    suspekta ulo.

en: Hidden Cave
eo: Kaŝita kaverno

en: So, now what?
eo: Do kion nun?

en: Okay, that'll help!
eo: Bone, tio helpos!

en: Who are you?
eo: Kiu vi estas?

en: That's nutty.
eo: Tio estas freneza.

en: Maybe.
eo: Eble.

en: Good luck!
eo: Feliĉon!

en: We're twins.
eo: Ni estas ĝemeloj.

en: The Danger House
eo: La danĝera domo

en: Good luck.
eo: Feliĉon.

en: Who the hell are you?
eo: Kiu je diablo estas vi?

en: Against Milgram? Really?
eo: Kontraŭ Milgram? Ĉu vere?

en: To my knowledge, yes.
eo: Laŭ mia scio, jes.

en: Now what?
eo: Kion nun?

en: Frogatto's Room
eo: Ĉambro de Frogatto

en: Frogatto's House
eo: Domo de Frogatto

en: Hey, how's breakfast coming?
eo: Sal, kiel 'stas la matenmanĝo?

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
eo: Matenmanĝo? ...amiko, jen la tagmanĝo.

en: You need to get up earlier.
eo: Vi devas ellitiĝi pli frue.

en: Okay, then how's lunch coming?
eo: Bone, do kiel 'stas la tagmanĝo?

en: So, what happened to lunch?
eo: Do kio okazis kun la tagmanĝo?

en: Pato's Room
eo: Ĉambro de Pato

en: Ahh, what a beautiful ..
eo: O, kiel ĉarma...

en: ..Afternoon?!
eo: ...posttagmezo?!

en: I know!
eo: Mi scias!
