Frogatto - en to ja translation catalogue (674 entries)

en: (Level Template)
ja: (レベルテンプレート)

en: (Test Level)
ja: (テストレベル)

en: (cancel)
ja: (キャンセル)

en: *That's* what this is all about?
    Well, perhaps we could talk it over?
ja: いったい何のことだ？どうだ、
    少し詳しく話し合わないか？

en: *ahem*
ja: あぁ…？

en: *sigh*
    I knew you didn't really mean small.
    Very well frog, let's do business.
ja: …はぁ…。それは”ちょっとした”
    見返りではないと思うぞ…
    承知した、カエルよ。手を打とう

en: -ouch-
ja: やられた…

en: ...
ja: …

en: ...
    Okay.
ja: …
    解かったよ

en: ...Anything?
ja: …あらゆるもの？

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
ja: それじゃあ、このアリたちを檻に閉じ込めて
    いるのは、生物学の勉強のためなんだね？

en: ...would have been to cross the
     bridge next to this house.
ja: …この橋をわたれば次の家だったと
    思います。不幸なことに、今、
    橋は渡れませんが

en: ..Afternoon?!
ja: 午後？！

en: A moment of your time sir?
ja: 少し時間を頂けますか？

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
ja: 会えて嬉しいぜ。俺はモーティマーってんだ

en: A small consideration eh?
ja: ちょっとした見返りとは？

en: A special button will appear,
    whenever this is possible.
ja: この時なら、常時スペシャルボタンが
    現れます

en: A very useful fact,
    is that you can control the direction
    in which enemies are spat.
ja: これは役に立つ情報だ。キミは、
    敵を吐き出すときその方向を
    コントロールすることができる

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
ja: うわあああああ！！
    僕は飛べないんだよおおお！！

en: ARCADE
ja: アーケード

en: Achievement Unlocked!
ja: 実績が解除されていない！

en: Actually, yes.
    I have a crazy idea in mind.
ja: うん、もちろん。
    僕は、ちょっと変なお願いをしたいんだ

en: Against Milgram? Really?
ja: 私にミルグラムに歯向かえ？
    本当ですか？

en: Ah, I see..
    carry on then.
ja: はぁ、解かったわよ…
    ずっとここで待っているわ

en: Ah, there we are...
ja: ああ、これが真実だ…

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
ja: うぅむ、さすがです、あの場所を無事通って
    きてしまうとは！

en: Ahh, what a beautiful ..
ja: あぁ、なんと美しい…

en: Ahh, what a beautiful ..
    ..Afternoon?!
ja: う～ん、なんて綺麗な朝日なんだ…午後！？

en: All in a day's work.
ja: これも仕事だよ

en: All's well that ends well then, huh?
ja: これで全部、上手くいくのかな？

en: Also beware that not all enemies
    can be grabbed with the tongue,
    and many can't be hurt by it either.
ja: また、全ての敵を舌で捕らえることが出来る
    わけではない点には注意して欲しい。それは
    つまり、殆どダメージも与えられないという
    ことだ

en: Although there's a bit more
    to playing the game,
    the rest we can safely let
    you learn on your own.
ja: まだテクニックは少し残っているが、
    残りはキミ自身の手で見つけてみてくれ

en: Ambush!
ja: 敵が待ち伏せていた！

en: An arrangement, hmmm? Do tell.
ja: 取引…だと？話してみろ

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
ja: そして、鍵を盗みだせるような門番が
    いるとも思えません

en: And I get up there... how?
ja: つまりぼくにあそこまで登れって？
    …どうやって？

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
ja: ああ、それと…心配はいらない。キミが
    死んでも、すぐここから再会されるから。

en: And good riddance!
ja: いい厄介払いじゃよ！

en: And now he's refusing to repay you?
ja: で、今も町長さんはキミにお金を返すのを
    拒否しているの？

en: And thanks for the gift,
    by the way.
ja: そういえば、プレゼントもありがとう

en: And yes,
    this applies to the question marks
    on this level, too.
ja: そして、クエスチョンマークでも同様です

en: Anyhow, I'm proud of you.
ja: とにかく…ワシはおぬしを誇りに思う

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
ja: とにかくぼくは外に出ないと。なにがどう
    なっているのか整理してみるよ

en: Anyways, about the cave ahead...
    it's just one guy, right?
ja: とにかく、先の洞窟について...。
    それがただ一人の男、OK？

en: Anyways, the best way for you to go
    would be to head to Tempo Village.
ja: とにかくテンポ村に行くのが最善です

en: Are you quite alright?
ja: 大丈夫ですか？

en: Are you serious?
    Because I'd give ANYTHING to
    stop him from hassling me!
ja: 真剣に言っておるのか？ワシは争いを止める
    ためなら、あらゆるものをやるぞ！

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
ja: うわああ！どこのどいつがこんな家を
    設計したんだろう？

en: As I was saying,
    he doesn't seem to be the type,
ja: …俺が提言したときは、
    そんなやつには思えなかった。

en: As you would expect, stepping on these
    will hurt a bit.
ja: 触れると少しダメージを受けてしまうので、
    見つけたら飛び越えてしまおう

en: As you've played through this level,
    you've probably noticed the gold coins.
ja: ここまできたキミなら、たぶんその金貨に
    気づいているよね

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
ja: 捕らわれた街の住人から情報を
    聞きだすのが、手がかりを得るには
    最善の策でしょう

en: At least TRY to get a job today,
    alright?
ja: とにかく今日は仕事を見つけるんだぞ、
    解かったな？

en: At the store.
ja: お店にいるよー

en: Attack
ja: アタック

en: Autumn Town
ja: 秋の町

en: Back
ja: 戻る

en: Bah!  And what if I do?
    He's got no respect.
ja: バカな！ワシがそんなことをしてどうする？
    奴には一片の敬意も持っておらぬ

en: Bah, what's the point in subordinates
    if I have to deal with everything myself?!
ja: 愚か者が。俺が自分で全て対処しなければ
    ならぬのなら、お前らはなんのために
    いるのだ！？

en: Besides the obvious cage situation.
ja: 明らかに檻に閉じ込められているってことを
    除いて、な

en: Best of luck, my boy.
    Milgram won't know what hit him!
ja: 少年に幸運を。ミルグラムは誰が自分を
    討つのかも知るまい！

en: Beware also,
    any bottomless pits you encounter.
ja: また、キミが遭遇するであろう
    底なしのには要注意だ

en: Bit of a recluse, but he's quite sharp.
    He lives on top of this rock column.
ja: 一人暮らしをしていますが、かなり気性の
    荒い方です。彼はこの岩山の頂点に住んで
    います。

en: Blast it all!
ja: 全てを作り直す！

en: Bleh. A locked door.
ja: ああもう、また鍵付き扉か！

en: Blocks Run
ja: ブロックスラン

en: Bombing Fools
ja: 愚者への爆撃

en: Bon Bosque
ja: 深き森

en: Bound, bound, bound and rebound!
ja: 跳ねて、跳ねて、跳ねて、また跳ねる！

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
ja: 朝食？…おい、今は昼食の時間だぞ

en: Brute force against brute force won't work.
ja: 強引な手段に強引な手段は通じない

en: Bug Mining
ja: 虫地雷

en: Built it for exactly this sort of crisis.
ja: まさに今回のような危険に
    備えて作ったんじゃよ

en: Burn and Bubble
ja: 燃焼と泡

en: Burning Stone
ja: 燃え盛る石

en: But consider this...
    What other option did I have?
ja: だが考えてもみろ…他にやりようが
    あったか？他に俺にできることはあったか？

en: But if you're going to be like that
    I think I left a health capsule down there.
    If you can clear it out, it's yours.
ja: けど私の期待通りにやってくれるなら、
    健康カプセルを地下に置いておくよ

en: But it's good news, because I think
    he still has all your money
    and a bunch more besides!
ja: けど、これはいいことだよ。あの人はまだ
    全てのお金や財産を隠し持っているってこと
    なんだから！

en: But somehow,
    he's turned the entire town against me,
ja: しかしやつはどういうことか、俺を
    町全体の敵に仕立て上げた。

en: But that's not a secret area.
ja: しかしそれはシークレットエリアでは
    ありません

en: But the town, you see ...
ja: しかしその町は今、襲撃を受けているのです

en: But you'll note, you'll note carefully..
    ..besides being manhandled,
    no one did actually get hurt.
ja: だがお前なら鋭く気づいてくれただろう、
    認めてくれるだろう…。実際、俺の部下たちは
    手荒く扱いはしたが、住民は誰一人怪我を
    していない

en: CLIMB
ja: 登る

en: COIN RACE
ja: コインレース

en: Can you give me any advice?
ja: 何か役立つ情報をくれないかな？

en: Can't a guy sneak into his neighbor's
    basement uninvited these days?
ja: 今のご時世、ご近所さんの
    地下室にも入れないのかな？

en: Caverns of Holes
ja: 穴の洞窟

en: Central House
ja: 中央の家

en: Certain wooden bridges and stairways,
    like the one just up ahead,
    are built so you can jump up,
    and pass through them.
ja: すぐ目の前にあるようなしっかりした木製の
    橋や階段は、ジャンプですり抜けることが
    できるぞ

en: Chopple's General Store
ja: チョップルの雑貨屋

en: Coin Race
ja: コインレース

en: Collect 15 points cubes in a row.
ja: 一気に15個のキューブを見つける

en: Collect all the coins.
ja: 全てのコイン

en: Collect ten coins.
ja: 10枚コイン

en: Complete the game within 1 hour.
ja: 1時間でゲームをコンプリートしましょう

en: Congratulations, you just won the game!
ja: おめでとう、このゲームに勝ちました！

en: Controls...
ja: コントロール

en: Could you just step aside?
ja: ようするにここを通してくれないの？

en: Crevice Bridge
ja: 裂け目の橋

en: Crevice Village
ja: 裂け目の村

en: Cube Chain
ja: キューブチェイン

en: Current that hard will just smash you
    against the rocks.
ja: 激流によって岩に叩き
    つけられてしまいますよ

en: Dark Corridor
ja: 闇の廊下

en: Darkness Central
ja: 暗闇の中心

en: Descent to Town
ja: 街への下山道

en: Devil's Advocacy
ja: 悪魔の弁護

en: Directions
ja: 方向

en: Do I look like I have a key
    for your cage?
ja: 僕がその檻を開ける鍵を
    持っているように見える？

en: Do you want to buy the {consts.name}?
ja: {const.name}をを買いますか？

en: Do you want to save the game?
ja: セーブしますか？

en: Down the Rabbit Hall
ja: ダウンラビットホール

en: Downhill
ja: 下り坂

en: Dream on...
ja: 夢の中…

en: Dungeon Blocks
ja: ブロックのダンジョン

en: Dungeon Crawling
ja: 敵だらけのダンジョン

en: EXIT
ja: 出口

en: Each machine has a different arcade-style challenge.
ja: 各マシンには、それぞれのアーケードモードがあります

en: Each question mark
    has its own hint.
ja: こんな感じのハテナマークには、それぞれ
    ヒントが込められている

en: Eerie Arbor
ja: 恐ろしげな木陰

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
ja: えっ。…よかったさ、しかしまぁ、
    うん、いいぞ

en: Eh, don't worry about that.
ja: む、心配はいらんよ

en: Either you get off my property,
    or I clean your clock.
ja: 選べ、ここを去るか、くたばるか

en: Er..  Right, uh, it's over here..
ja: く…解かった、ぐぅ…。金は、こっちだ。
    ついてこい

en: Exactly!
ja: その通りだ！

en: Except the elder.
ja: 町長を除いて、な

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
ja: 悪いが、今の俺はちょっとストレスが
    溜まっているんでね

en: Exit Game
ja: ｹﾞｰﾑを終了する

en: Fair enough.
    I'm not particularly fond of it, myself.
ja: 結構だ。
    大して好きなものでもない

en: Fan House
ja: 扇風家

en: Fast Lane
ja: 最前線

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
ja: もう一度ヒントを聞きたければ、
    一度戻ってみるのもキミの自由だ

en: Fetch some for our guest,
    would you, kindly?
ja: フロガットは我々の客だ、丁重にもてなせ

en: Figures.
ja: 図

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
ja: ごもっともで。それじゃ、協力ありがとう！

en: Fine.
ja: ああもう！

en: Firstly, Milgram's got LOTS of followers.
    Tons of em.  He runs an entire city.
ja: まず第一に、ミルグラムには多くの部下が
    できた。そして彼は街全体を掌握する

en: Flooded Caverns
ja: 水浸しの鍾乳洞

en: For the last time, we *know* you've
    got the money somewhere.
ja: 最後だ、俺たちはお前が金をどこかに隠し
    持っているのは知っているんだぜ

en: Foreboding Forest
ja: 怪しい森

en: Fortunately,
    Frogatto can jump off of walls, too!
ja: 幸い、
    キミは壁から飛び降りることもできるぞ！

en: Fortunately, you're not completely
    out of luck.
ja: 幸運なことに、まだ運の尽きというわけでは
    ありません

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
ja: 噴水や、その他給水ができる場所はとても
    有難いものだ

en: Frogatto Grotto
ja: フロガットのほら穴

en: Frogatto was made by a group of big-time fans of classic videogames, who are hoping to bring back the magic in a new, original game design with unconventional gameplay mechanics - a fun break from the usual clones.
ja: このゲームは、レトロゲームの大ファンの者たちによって作られました。
    しかし私達は今までのゲームに囚われず、オリジナリティのあるゲームを目指しました。

en: Frogatto was made by a group of big-time fans of classic videogames, who are hoping to bring back the magic in a new, original game design with unconventional gameplay mechanics - a fun break from the usual clones. We're a small group of indie developers, hoping this game becomes one of the definitive platform games on iOS - and you can make that happen!
ja: このゲームは、レトロゲームの大ファンの者たちによって作られました。
    しかし私達は今までのゲームに囚われず、オリジナリティのあるゲームを目指しました。
    
    私達は独立した小規模な開発チームのグループです。
    このゲームがiOSの代表的なプラットフォームになれることを願っています。
    ご協力、お願いします！

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
ja: フロガットです！
    やつが、すぐ！そこに！

en: Frogatto's House
ja: フロガットの家

en: Frogatto's Room
ja: フロガットの部屋

en: Frogatto's world is a dangerous place.
ja: このゲームの世界は危険な場所だ

en: Frogatto, at your service.
ja: フロガットだよ。よろしく

en: Geosynchronous Orbit Achieved
ja: 地球同期軌道が達成された

en: Get out of the way, it's clobbering time!
ja: どけ！俺が奴を捻り潰してくれる！

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
ja: こちらへ向かっている。もっとも、少し時間
    がかかりそうだが

en: Give it to me? Give what to me?
    Money?
ja: ぼくになにかくれるの？何？お金？

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
ja: ああ、あなたを捕まえられてよかった。
    あなたに知っておいて欲しいことが
    あるんです

en: Gloomy Glade
ja: 森林の中の陰鬱な空き地

en: Gnarled Knoll
ja: 老木の丘

en: Gold Hoarder
ja: 宝部屋

en: Good luck!
ja: 頑張れよ

en: Good luck.
ja: 頑張れよ

en: Got any advice?
ja: 何かアドバイスをくれない？

en: Grassy Path
ja: 草原

en: Grudge
ja: グラッジ

en: HAHAHA!
    Why, I like you already, little frog.
    You're quite a laugh.
ja: ハハハ！どうしたものか、気に入ったぞ
    小さきカエルよ。お前は面白い！

en: HEY, WAIT!  What about me?!
ja: ちょ、ちょっと待ってよ！
    私はこのままなの！？

en: Hah!
ja: お！

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
ja: イイモノって言ったよね？よし、任せて！

en: Hanging Platforms
ja: 吊るされた乗降段

en: Have fun!
ja: このゲームを楽しんでいってくれ！

en: He convinced them that I'm running
    some sort of protection racket.
ja: やつは俺が金をゆすりとってくると言って、
    住民を騙したのだ

en: He should be thankful for everything
    I've done for him.
ja: むしろ奴はワシがしてやったことに対して
    感謝するべきなんじゃ

en: He'll follow you from above,
    and will keep you informed.
ja: 彼が空からお主を手助けして、
    道案内してくれるじゃろう

en: He's a good boy, that one.
ja: 彼もいい少年じゃよ

en: Hello there.
ja: よお

en: Hey Nene, what's cooking?
ja: やあニーン、何を作っているの？

en: Hey!
ja: やあ！

en: Hey! Over here!
ja: やあ、こちらへ来てください！

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
ja: やあ、ぼくはこの町を救おうとしているんだ

en: Hey, Frogatto.
ja: おい、フロガット

en: Hey, Hedge, you alright?
ja: ねぇ、檻の中に居ても大丈夫だった？

en: Hey, I'm serious, here!
    Will you hear me out?
ja: ちょっと、ぼくは真剣だよ！
    最後まで話を聞いて！

en: Hey, I'm sorry to barge in and all,
    but what happened to that bridge?
ja: やあ、口出しして悪いけど
    あの橋に何があったの？

en: Hey, how's breakfast coming?
ja: 朝ごはんはどうしたの？

en: Hey, thanks for saving the town!
ja: やあ、町を守ってくれてありがとう！

en: Hey, what's new?
ja: やあ、どう？

en: Hey.
    Welcome to the store.
ja: やあ、いらっしゃいませ

en: Hi, Chopple.
ja: どうも、チョップル

en: Hi, I'm Frogatto.
ja: やあやあ、フロガットだよ

en: Hi, Kinguin, what's up?
ja: やあ、キンギン、調子はどう？

en: Hidden Cave
ja: 隠された洞窟

en: Hidden Depths
ja: 最深

en: Hm?
ja: 何？

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
ja: ムムム、もう知ってるかもしれないが、俺は
    お前にとって役立つ情報を教えてやろう

en: Hmm?
ja: んん？

en: Hmmm...
ja: むむむむ…

en: Honest trade and thrifty prices!"
ja: 「安心と信頼の価格だよ！」

en: How bizarre.
ja: 奇妙な話だな

en: How interesting.
ja: 興味深いね…

en: How much were you figuring on
    paying for a pest exterminator?
ja: …害虫駆除にはいくらほど
    払ってくれるのかな？

en: How's that business with Milgram going?
ja: ミルグラムを止める仕事の調子はどうじゃ？

en: However, this also hurts the bugs!
ja: しかし、コレはキミだけではなく敵にも
    ダメージを与えるぞ！

en: Huh?
ja: うん？

en: I *did* notice that.
    That kind of piqued my suspicions.
ja: うん、おかしいと思ったよ

en: I ... see.
ja: なるほど

en: I am glad things worked out, though.
ja: でも、事件が解決してよかったよ

en: I am the mayor after all.
ja: ワシはなんといっても町長なんじゃぞ

en: I appreciate the apology.
    And don't worry about the kitties.
ja: お前の謝罪、ありがたく思う。それと、
    部下の子猫たちについては心配するな

en: I better leave this key here.
ja: 鍵はここに置いていったほうがいいなあ

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
ja: 町へ向かう道の途中にニーンの家が
    あるよ。そこに立ち寄ってもいい
    かもしれないね

en: I do hope so.
    Good luck!
ja: うん、大丈夫だよ。
    頑張って！

en: I do hope you are enjoying exploring
    the island. There are so many
    wonderful creatures on it.
ja: お前には楽しんでこの島を探索して欲しい。
    この世界には不思議な生物がたくさん
    いるんだぜ

en: I don't care what you're preaching,
    go sell it to someone else.
ja: あなたの説教には興味ない。
    他の誰かに売ってくれ

en: I don't have to put up with this.
ja: 我慢することもねぇか…

en: I don't know the details.
    I flew out of there as soon as I could,
    looking for anyone who could help.
ja: 細かいことはわかりません。
    私は助けてくれる人を探して
    できるだけ早く飛び立ちました

en: I don't see a way in, so I guess
    that won't be hard to abide by.
ja: 入り口が見つからないので、
    守るのは難しいだろう

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
ja: まだ金のアリを発見する幸運には巡りあえて
    いないよな？

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
ja: 約束はできないと思うけど、
    もし機会があったら、
    誰が知ってるの？

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
ja: 待ちくたびれたから自分で作って
    食っちまったよ。

en: I guess the forests have become
    infested over the years. Hopefully
    the caverns won't be too much worse!
ja: おそらく何年もかかって、森が沈んでしまっ
    たのだと思います。洞窟の中がそこまで悪く
    なければいいのですが…

en: I guess the only way out
    is in!
ja: 脱出する方法はこの家の中にあるはずだ

en: I have no idea what you're talking about.
ja: お前らが言っているようなことは、
    ワシは何も知らん！

en: I have serious business to attend to.
ja: まじめに仕事に取り組まなきゃならなくて…

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
ja: ワシはそこに長い時間いたことはないから、
    森の中がどうなっているのかはよく解からん

en: I hope not. Thank you for guiding me
    and meeting me here.
ja: まったくだね。道案内、ありがとう

en: I know!
ja: そうだ！

en: I know, I'm just poking fun at you.
ja: 解かってる、
    ちょっとからかってみただけだよ

en: I like your way of thinking!
ja: いい考えではないか！

en: I mean, even if we armed the whole town,
     they'd grossly outnumber us.
ja: 私たちが町全体で武装しても、
    彼らには勝てないだろう

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
ja: それは行くのをとどまってくれるのですか？

en: I mean, you did send thugs in to
    shake him down.
ja: それでキミは、部下を悪意を持つ彼のもとへ
    送り込んだんだ

en: I mean... on paper,
     that sounds like a good enough plan,
ja: 私がこの手紙で伝えることは、
    それはとてもいい計画に聞こえる
    ということです

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
ja: 上に行くためには…このエレベーターを
    動かす方法を見つけないといけないね

en: I need to take care
    of something in town.
ja: ぼく、街を助けに行かなきゃ
    ならないんだけど

en: I never thought him
    to be the charismatic type,
ja: やつはいい町長などではない。

en: I say! Who's there?
ja: おい、一体誰だ？

en: I see.
ja: なるほど

en: I sent in a request shortly after it fell,
    and they've been too busy to do anything.
ja: 壊れたあと、すぐに依頼しました。
    しかし彼らは今とても忙しいです

en: I thought a 'mayor' would be responsible,
    but instead he's spending it all on himself!
ja: 町の長という立場の人間には、常に責任を
    負わねばならないと思っている。だが、にも
    関わらずやつは自分自身のためだけにその
    権利を得ている！

en: I thought so!
ja: やっぱりそうか！

en: I want you to call your goons off!
    Stop harassing the town folk and all!
ja: 部下たちを呼んで！町を、町のみんなを
    困らせるのをやめて欲しいんだ！

en: I was expecting something a bit more ...
ja: 俺が想像していたやつは、もう少し…

en: I'd better be careful.
ja: これはより一層気をつけないと

en: I'd have sent the police in, but..
    ..there AREN'T ANY police!
ja: 俺は警察も送り込もうとした…だが…
    警察など、どこにも、いやしなかった！

en: I'd like to go give him
    a piece of my mind.
ja: あいつにはぼくの本音を叩きつけて
    やりたいんだ

en: I'll check back later, then.
ja: それなら、あとで連絡してみるよ

en: I'm assuming you're talking about
    all the creatures that keep trying
    to kill me.
ja: キミはぼくを殺そうとしてくる怪物のことに
    ついて、みんな知ってるんだろうね

en: I'm at a loss for a plan, myself.
ja: どういう計画を立てればいいのか
    困っています

en: I'm here to teach you a lesson!
ja: ぼくはキミを戒めに来たんだ！

en: I'm hoping we can come to some
    mutually beneficial arrangement,
    regarding it.
ja: これに関しては、ぼくたちはお互いに
    有益な取引ができると思う

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
ja: ケーキだよ。食べるかい？

en: I'm really kinda sorry about that now!
ja: …そのことについては…
    本当にごめんなさい！

en: I'm the hero.
    I'm gonna save this town!
ja: ヒーローさ。
    ぼくはこの町を助けにきたんだ！

en: I'm wondering if you can be my patron,
    in this little scheme of mine.
ja: ぼくはミルグラムを止めたいんだ。
    だから、あなたにはその依頼主に
    なってくれないかな？

en: I'm working on it.
ja: 今やっているところだよ

en: I'm working on it.
    Those things pack a pretty mean
    bite, you know.
ja: 今探しているよ。それが僕を困らす
    ことだって、知ってて言ってるんでしょ

en: I've got everything I couldn't stand
    losing back there.
ja: ワシは何も失わずに済んだ

en: If I dive in there,
    I'll get smashed to bits!
ja: もしここに飛び込んだら、
    ぼくは激しく打ち付けられるだろう！

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
ja: 俺が知ってたら”秘密”の部屋じゃなくなる
    だろうが…

en: If they don't hit anything,
    they'll be stunned for a moment,
    and then will flip upright again.
ja: 吐き出した敵を何かに当てなかった場合、
    その敵は少しの間気絶し、少し経つと
    また起き上がってくるぞ

en: If two walls are facing each other,
    this is very useful, because then you can
    rebound over and over between them.
ja: もしも二つの壁がお互いに向かい合って
    いるのなら、それはとても便利だ。なぜなら
    キミはその二つの壁の間で何度も何度も
    ジャンプすることが出来るからだ。

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
ja: もし既に操作方法を知っているなら、ただ
    次のエリアへ進んでくれ

en: If you bump into the wall
    at the crest of the jump,
    Frogatto will cling to the wall
    and slowly slide down.
ja: もしキミがジャンプの頂点で壁に
    ぶつかれば壁に張り付くことが
    できる。そしてゆっくりずり
    落ちていくだろう

en: If you don't get a running start
    you can still cling on, if you tap the
    arrow toward the wall, and press jump.
ja: 助走をつけなくとも、壁に張り付くことは
    できるぞ。壁に向かってその方向キーを
    押しながらジャンプボタンを押すんだ

en: If you don't tell...  uh...
ja: もしお前が口を塞いだままなら…そうだな…

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
ja: これを飲めば、キミの体調は全回復するぞ！

en: If you hike back a ways, you should
    see a shortcut through the trees.
ja: 道を歩くなら、常に注意して、
    木の中に隠れているショートカットを
    見つけるべきです

en: If you hold down the down key
    while pressing the attack button,
    you'll spit with very little force.
ja: 下キーを押しながら攻撃ボタンを押せば、
    すぐ近くに吐き出す

en: If you hold down the up key
    while pressing the attack button,
    you'll spit in a high arc.
ja: 上キーを押しながら攻撃ボタンを押せば、
    敵を上方向に弓なりに吐き出すぞ

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
ja: あなたがここの奥に行こうと思っているなら
    どうか考え直してください

en: If you've seen a conversation before
    you might be annoyed by
    having to read it again.
ja: 既にこれを読んだことがあるなら、
    もう一度読むのが面倒だと思う
    かもしれません

en: In fact,
    I rather thought him to be a buffoon.
ja: ただの道化だ

en: In fact, I came to him with the idea.
    It was meant to be philanthropy.
ja: 事実、やつに開発案をくれてやったのは
    俺だ。それは慈善事業のはずだったんだ

en: In fact, I'll even show you the way!
ja: そして、お主に道を示そう！

en: In the meantime, you might benefit from
    visiting the fellow who lives here.
ja: とりあえずここに住んでいる住人たちに
    会えば、何かもらえるかもしれない。

en: Initializing GUI
ja: GUIの初期化

en: Initializing custom object
ja: カスタムオブジェクトの初期化

en: Initializing custom object functions
ja: カスタムオブジェクト機能の初期化

en: Initializing tiles
ja: タイトルの初期化

en: Is there any way I can thank you?
ja: 謝礼をしたいが、なにか望みはあるかね？

en: Is there anything
    you can do to help us?
ja: きみ、この檻の鍵、持ってる？

en: Isn't it true that's not all yours, though?
    Don't you owe some of it to Milgram?
ja: でも、それは本当に全部町長さんのもの
    なの？ミルグラムのやつからいくつかは
    借りたものなんじゃないの？

en: It is indeed, my boy!
ja: その通りじゃ、少年よ！

en: It says,
    "Chopple's General Store,
    just ahead.
ja: 「チョップルの雑貨屋は前のほうにあるよ」

en: It says,
    "Storage.  Keep out!"
ja: 「ストレージです。入らないでください！」

en: It says, Beaver Bridge.
    Tempo Village is just down the road.
ja: それはビーバーブリッジと呼ばれている。
    テンポ村はその向こうだ

en: It seems I'm trapped
    inside this house.
ja: どうやらこの家に
    閉じ込まれたようだ。

en: It's a ... little odd, but it is
    a way across the river.
ja: 少し変ですが、それは川の向こうに
    繋がっています

en: It's a shame I can't trust people.
ja: 町の住民を保護できなかったのは
    残念じゃが…

en: It's all a bit convoluted,
    and I would explain it,
    but as a matter of fact, I don't need to.
ja: 道は少し複雑だから説明してやりたいところ
    じゃが、本当のところ、ワシがそうする必要
    はないんじゃ

en: It's locked. Of course...
    It couldn't be easy to get out of here!
ja: 鍵がかかっている。もちろん・・・。
    ここから離れるのは簡単なことでは
    ないだろう

en: It's my very own safe room.
ja: ここは安全な避難場所じゃ

en: It's often fine to just avoid them,
    but if you have to fight,
    Frogatto's best defense is his tongue.
ja: 怪物たちを回避するだけでいいこともある
    だろう。しかし、もしも戦わなければ
    ならなくなったとき、キミの最大の守りは
    その舌だ

en: It's what you use to carry something
    from one place to another.
ja: アイテムを他の場所に移動させるときに
    使える手段だ

en: Jackalope
ja: ジャッカロープ

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
ja: 一体どうなっているんだ！外から見たときは
    この家はこんなに広くなかったよ！

en: Jump
ja: ジャンプ

en: Keep an eye out for it!
ja: よく見ておいてね

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
ja: 同じタイプの敵10匹を一気に倒す

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
ja: 10秒以内に5匹の敵を倒せ！

en: Killer Bunnies
ja: 殺人ウサギの群れ

en: Know anything helpful
    about this house?
ja: この家について、何か知らない？

en: LOAD GAME
ja: ロード

en: Last but not least,
    the tongue can grab useful items too.
ja: 最後に重要なことを。その舌は役立つ
    アイテムを捕らえることもできるぞ

en: Leading or spitting them onto it
    is an excellent way to dispatch them.
ja: 敵をイバラまで導いたり敵をここへ向けて
    吐き出すのは、ザコを片付けるのには最高の
    方法だ

en: Leftovers are in the fridge.
ja: 残ったのは冷蔵庫に置いてあるぞ

en: Likewise.  Good luck!
ja: こちらこそじゃ。頑張るんじゃぞ！

en: Loading Frogatto character
ja: キャラクター読み込み中

en: Loading door object
ja: ドアオブジェクト読み込み中

en: Loading energy shot
ja: エナジーショット読み込み中

en: Loading level
ja: レベル読み込み中

en: Loading textures
ja: テクスチャ読み込み中

en: Lobby
ja: ロビー

en: Maintenance Shaft
ja: メンテナンスシャフト

en: Make this easy on yourself.
ja: 在り処を教えな

en: Makes sense.
ja: 当然だね

en: Marvelous ventilation, though.
ja: それにしては落ち着いているね

en: Maybe I can talk my way around him?
ja: 私は彼に自分の道を話すことが
    できるのでしょうか

en: Maybe.
ja: 多分ね

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
ja: ミルグラムはその半分の街のひとつを
    完全に占領し、そこには住民の大部分が
    住んでいて、捕らわれの身となって
    いるのです

en: Milgram's Castle
ja: ミルグラムの城

en: Milgram's Throne Room
ja: ミルグラムの王室

en: Milgram's men showed up
    early this morning, in town.
    They've taken the whole place hostage;
    something about "collecting on a debt."
ja: ミルグラムは朝早く町に現れ、
    負債回収に関する件で
    町中の人を人質にしました

en: Milgram's trying to seal off the town,
     so no one gets in or out.
ja: ミルグラムのやつは町を完全に封鎖し、
    アリ一匹いれないようにしているのです

en: Mmmmmhmmmm. Now you were talking
    about a reward?
ja: う～～～～ん。ところでキミは報酬のことに
    ついて言っていたよね

en: Music Volume:
ja: 音楽の音量:

en: Must refer to this tree-house ... thing.
ja: 木の上の家について･･･言わねばならない

en: NEW GAME
ja: ニューゲーム

en: Nah, I'd better get to town.
ja: ごめん、ぼくは町に向かわないと
    いけないんだ

en: Nature Boy
ja: 自然少年

en: Nene's House
ja: ニーンの家

en: Nevertheless, I'd better be going.
    Hopefully, we'll fix that bridge soon.
    Impressive how fast they can do that,
    with modular construction and all.
ja: それでもぼくは行ったほうがいいと思う。
    うまくいけば、橋も早く直る。

en: Nevertheless, let's pretend that
    I might actually pull it off.
ja: それでも、ぼくなら実際にやれるかも
    しれないって思うふりくらいはしようよ

en: Nice Try...
ja: う～ん…

en: No
ja: 断る

en: No problem.  Best of luck.
ja: 問題ありません。
    あなたに幸運が訪れますように

en: No way!  Over my dead body!
ja: 絶対にダメだ！鍵が欲しければ、僕の屍を
    超えていけ！

en: No!  You can't be...
ja: なんだって！お前は…

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
ja: いや、それは違うよ。
    でも僕は複数で行ったほうがいいと思う

en: Nope, it's locked.
ja: ダメだ、鍵がかかってるよ

en: Nope.
ja: 断る

en: Not like I need to be up,
ja: 早く起きなきゃいけないのは嫌だけど、

en: Not that anyone listens to him anyways.
ja: やつの言うことを聞かない人間はいない…

en: Not yet.
    Sorry.
ja: まだなんだ。
    ごめんね

en: Not. Interested.
    Buzz off.
ja: きょ・う・み・ね・え。どけ。

en: Nothing to see in my backyard.
ja: 家の後ろには何も見るものはないよ

en: Now applying artificial gravity.
ja: 人工重力の適用中

en: Now what?
ja: 今度はなに！？

en: Now, this'll take you over a bridge,
    then through an underground passage.
ja: ところで、橋を越えたら地下道を抜ける
    ことになるじゃろう

en: Now, unfortunately, the easiest way...
ja: 最も簡単な方法は･･･

en: Now, you on the other hand...
    You've really clobbered a few people!
ja: そしてその一方で、お前はここまで実際に
    人々を倒し進んできた！

en: OH! One other thing..
    the key that opens the town gate
    is a SILVER key.
ja: ああ！それともうひとつ…。街を繋ぐ門を
    開ける鍵は、銀色をしているわ

en: Of course not.
    That's just nutty.
ja: とんでもないわ。
    何を言っているの

en: Of course.
    I don't disappoint!
ja: もちろんさ。ぼくは期待を裏切らないよ！

en: Oh absolutely!
    It makes me look beastly!
ja: ああ、そうとも！そのせいで俺は残忍な
    やつだと思われている

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
ja: くそっ、バカな！ボス！
    やつがここに来ました！

en: Oh geez! I overslept!
ja: しまったあ！寝すぎた！

en: Oh my, a visitor!
ja: おおっと、訪問者だ！

en: Oh my.
ja: なんと

en: Oh really?  Where at?
ja: えっ本当？どこにあるの？

en: Oh yes, a reward!
    Here you go...
ja: おっとそうだった、報酬だな！こいつだ！

en: Oh! You got the golden ant for me.
    It's beautiful, beautiful!
ja: ああ！金のアリを檻にいれてくれたん
    だな！あぁ美しい、なんて美しいんだ！

en: Oh, hi, what's going on here?
ja: や、やあ。一体なにが起きているの？

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
ja: あら、騒ぎが終わって、
    今は掃除しているところよ

en: Oh, no you don't!
ja: おっと待ちな、それは嘘だな！

en: Oh, well maybe before you go
    you could look at my basement.
ja: おや、じゃあ町へ行く前に、この家の地下を
    見てきてくれないかい？

en: Oh, what a shame.
ja: むう、残念だね

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
ja: わかったよ、もう十分だ！お家に、帰る！

en: Okay, that'll help!
ja: 了解、それは助かるよ！

en: Okay, then how's lunch coming?
ja: わかったよ、じゃあお昼ごはんは？

en: Okay, uhm, thanks.
ja: わかった、むむむ、ありがとう

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
ja: 解かった。じゃあその鍵を貸してよ

en: On this level,
    we give advice on how to play.
ja: ここではゲームの操作方法を教えるぞ

en: Once spat out,
    they become a deadly projectile.
ja: 一度吐き戻すと、その敵はほとんど
    動けなくなる

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
ja: 間違いなく、ミルグラムの手下の
    一人でしょう

en: OpenFeint
ja: オープンフェイント

en: Ostensibly, I am a mole.
ja: 表面上は一匹のモグラだ

en: Past that, and you come to the forest.
ja: そこを越えると、今度は森に着く

en: Pato's Room
ja: パトの部屋

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
ja: 多分それよりも重要なのは、俺は生物学者、
    天文学者のはしくれってことだ

en: Phooey.
ja: ガーン…

en: Pinecone Park
ja: 松かさの公園

en: Plagued Mine
ja: 苦痛の地雷原

en: Playing the economy game, eh?
ja: 経済ゲームをやっているの？

en: Plus a hefty bit of interest.
    Penalty Fees.
    Late Fees.
    Any other fees banks normally charge.
ja: そしてさらに。罰金。延滞料。あらゆる金を
    順当に請求する

en: Plus, they're pretty mobile, too.
     Planes and such.
ja: さらに、飛行機などの移動手段も持っている

en: Pocket Money
ja: 所持金

en: Press {DOWN_KEY} to crouch.
ja: しゃがむには、{DOWN_KEY}を押します。

en: Press {JUMP_KEY} to jump.
ja: ジャンプするには、ジャンプキーを押します

en: Press {LEFT_KEY} or {RIGHT_KEY} to walk.
ja: 移動するには、{LEFT_KEY}または{RIGHT_KEY}を押します。

en: Press {TONGUE_KEY} to use a character's attacks.
ja: 攻撃するには、舌キーを押します

en: Press {UP_KEY} to talk, and use things like doors.
ja: 話したり、ドアを開いたりするには、{UP_KEY}を押します。

en: Put a water beetle back in water.
ja: 水の後ろにウォータービートルを
    置いてください

en: Quickly press {LEFT_KEY} or {RIGHT_KEY} twice to run.
ja: 走るには、{LEFT_KEY}または{RIGHT_KEY}を素早く2回押します

en: Quite expensive, but if it protects me,
    and all my stuff, then it's worth it!
ja: この避難部屋を作るのには金が
    かかったが、ワシやワシの財産を
    守ってくれたのだから、
    それだけの価値はあった！

en: RUN
ja: 走る

en: Rampage!
ja: 大激怒！

en: Resume
ja: 再開する

en: Return to Titlescreen
ja: ﾀｲﾄﾙ画面に戻る

en: Reverse A and B
ja: AとBを裏返す

en: Right, I'll watch my back.
ja: 解かった、後ろにも気を配るようにするよ

en: Rock-a-Fort
ja: 岩の砦

en: Rocky Roots
ja: 岩の根

en: Say ...
    What happened to the elder?
ja: でも…町長はどこへ行ったんだろう？

en: Say, uh... by the way,
    what's going to happen to town, here?
ja: あ、えっと、そういえば、この街は一体
    どうするの？

en: Secluded Hut
ja: モーティマーの家

en: See to it.
ja: 絶対にだぞ

en: See,
    I think I know where all the money is,
ja: 解かって欲しい。ぼくは町長の財産が
    全てどこにあるか知っている。

en: See, I think this stuff with Milgram
    has gone on long enough.
ja: 解かってほしいんだ、ミルグラムの起こした
    バカ騒ぎは、もう長すぎるよ

en: See, I'm trying to make it to
    Milgram's castle.
ja: 解かった、ミルグラムの城まで間に合うよう
    頑張るよ

en: Select a level:
ja: レベル選択：

en: Sheesh, so mercenary!
    It's just an expression.
ja: やれやれ、本当にがめついな！そういうの
    ではなく、ただの感謝の言葉だぜ

en: Show us what you can do!
ja: がんばって！

en: Simple, just take to the air!
ja: 簡単ですよ、空を飛べばいいのです！

en: So I propose that we go and get it!
ja: だから、キミと２人でお金を奪い返しに
    いきたいんだ

en: So I'm stuck here, huh?
ja: つまり俺はずっとここにいるってことか？

en: So let me get this straight...
ja: つまり、一言で言ってしまうと
    こういうことだよね

en: So nice to have things back to normal.
ja: みんな散らかっているから、
    もとの状態に戻したほうがいいわ

en: So!  I've unlocked this gate, here.
ja: ほれ！ここの門の鍵を開けてやったぞい

en: So, anyhow, when I finally
    sent the lads to deal with things,
    it got rather messy.
ja: それでとにかく、俺が最後にこの計画の
    ために若者たちを送り込んだときには、
    随分と複雑な事態になってしまっていた

en: So, did you end up taking care
    of those ants down there?
ja: どうだい、地下のアリ退治は終わったかな？

en: So, now what?
ja: それで、どうしたの？

en: So, what happened to lunch?
ja: ねえ、お昼ご飯はどうしたの？

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
ja: 他にもこれと似たような危険な場所は
    ある。キミはその周辺では冷静に
    立ち回らなければならない

en: Some jumps are too high to clear
    with just a normal jump.
ja: 高すぎて普通のジャンプで飛べられない
    ところもある

en: Someday, those door-to-door people
    will realize that kind of hard-sell tactic
    just annoys people.
ja: いつの日か、人々に強引に
    売りつけて、迷惑をかけるでしょう

en: Something's odd about this fireplace.
ja: 暖炉になにかある・・・？

en: Sometimes, you'll run into rather
    dangerous-looking terrain,
    such as these brambles.
ja: 時々、キミはこのイバラのように
    危険そうな場所に出くわすだろう

en: Sorry, I'm off to town!
    Not interested!
ja: ごめん、ぼくは町に行かなきゃいけないんだ！
    興味もないよ！

en: Sound Volume:
ja: 効果音の音量:

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
ja: そういえば、この家、なんか前より小さく
    なってる気がするんだけど…

en: Speed Trader
ja: スピードトレーダー

en: Speedrun
ja: スピードラン

en: Splash, Hop
ja: 水、跳ね回り跳びまわる

en: Starlit Cave
ja: 星明りの洞窟

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
ja: 舌を伸ばすのも吐き出すのも、
    攻撃ボタンで行う

en: Stonepipe Bridge
ja: ストーンパイプの橋

en: Stonepipe Meadow
ja: ストーンパイプの草原

en: Such a beautiful view from here.
ja: でも、ここからはこんな素晴らしい眺めが
    望めるんだ

en: Such as?
ja: というと？

en: Sure thing. I need a job!
ja: オーケー、今は仕事が欲しいんだ！

en: Take your time, look around.
ja: ゆっくり見て行ってね

en: Taking that will get you to an
    odd contraption called "the conveyance".
ja: それを見つければ、あなたはワープできます

en: Talk it over? Like gentlemen?
ja: 話し合う？紳士的に？

en: Tempo Outskirts
ja: アウトストライクテンポ

en: Thank God it's you!
ja: 見張りをやっつけてくれてありがとよ！

en: Thank you Jeeves, that will do nicely.
ja: ありがとうジーヴス。いいお茶だろう

en: That REALLY does look bad.
ja: 本当に、本当に残念だね

en: That certainly...
    changes my plans for the day.
ja: それは･･･確実に今日の計画が変わるね

en: That guy sure doesn't look
    glad to meet me!
ja: あの人、ぼくに会えて喜んでいるようには…
    見えないよねえ！

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
ja: それが俺がここに住んでいる理由だ。
    この高さからは多くのものを見ることが
    できる

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
ja: 橋を壊そうとした理由もおそらく
    それでしょう

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
ja: 街の住人を捕獲するには
    効率のいいやり方だな

en: That's good to hear!
ja: それはよかった！

en: That's it for this tutorial.
ja: これでこのチュートリアルは終わりだ

en: That's my new job.
ja: それがぼくの新しい仕事だよ

en: That's nice.
ja: いい名前だね

en: That's nutty.
ja: ばかげているわね

en: That's right!
ja: そうだ！

en: That's right. Unfortunately, my
    collection lacks the rarer
    golden ant.
ja: その通りだ。残念ながら、レアな金のアリは
    捕獲できていないけどな

en: That's the infinite cage.
ja: それは無限の檻です

en: The Danger House
ja: 危険な家

en: The Elder's House
ja: 町長の家

en: The Elevator House
ja: エレベーターハウス

en: The Entrance
ja: 入り口

en: The Long Haul
ja: 長い道のり

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
ja: この洞窟は町に通じているのですが、
    見張りの兵がいます

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
ja: 町長の家は、門を抜けて東にあるんだ

en: The energy crystal unlocks
    energy powerups. Energy
    powerups will allow you
    to shoot bolts of energy.
ja: エネルギークリスタルは
    エネルギーパワーを解放し、
    エネルギーの雷撃を発射することが
    できるようになります。

en: The energy shield protects you
    from damage when you crouch.
ja: エナジーシールドはあなたが
    しゃがんでいるとき、ダメージを防ぎます

en: The floorplan is quite loony.
ja: この家の構造についてなんて、
    まったく知らんよ

en: The furthest that has been reached is level {registry.arcade_coin_race_high_score}.
ja: レベル{registry.arcade_coin_race_high_score}まではまだまだ遠い

en: The game has been saved.
ja: セーブ完了！

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
ja: グライドウィングがあれば、
    空を滑空することができます

en: The heart will give you
    an extra health point.
ja: ハートは
    貴方の最大HPを増加させます。

en: The high score is {registry.arcade_blocks_high_score}.
ja: ハイスコアは{registry.arcade_blocks_high_score}です

en: The high score is {registry.arcade_down_the_rabbit_hall_high_score} points.
ja: ハイスコ​​アは{registry.arcade_down_the_rabbit_hall_high_score}です

en: The high score is {registry.arcade_maintenance_shaft_high_score} points.
ja: ハイスコアは{registry.arcade_maintenance_shaft_high_score}です

en: The high score is {registry.arcade_the_long_haul_high_score} points.
ja: ハイスコアは{registry.arcade_the_long_haul_high_score}です

en: The high score is {registry.arcade_upper_deck_high_score} points.
ja: ハイスコ​​アは{registry.arcade_upper_deck_high_score}です

en: The high score is {registry.arcade_wild_new_wonder_high_score} points.
ja: ハイスコアは{registry.arcade_wild_new_wonder_high_score}です

en: The hyper crystal unlocks
    hyper powerups. Hyper
    powerups will heighten your
    reflexes, making the world
    seem to slow down around you.
ja: ハイパークリスタルは
    ハイパーパワーを開放し、
    あなたの周りの世界を遅くすることで
    敵の動きに余裕をもって対応できる
    ようになります。

en: The invincibility crystal unlocks
    invincibility powerups. Invincibility
    powerups will make you
    invincible for a short time.
ja: インヴィンシビリティクリスタルは
    インヴィンシビリティパワーを開放し、
    あなたを少しの間だけ無敵にします

en: The power boots will
    make you jump higher.
ja: パワーブーツがあれば、
    ジャンプ力が増します

en: The price is {final_price} coins.
ja: 値段は{final_price}コインです

en: The sooner, the better.
ja: 早ければ早いほどいい

en: The speed boots will make
    you faster.
ja: スピードブーツがあればあなたは
    速く移動できます

en: The spit strengthener will extend
    the range you can spit.
ja: スピットストレングセナーは
    あなたの敵を吐き出す距離を長くします。

en: The tongue extender will extend
    the length of your tongue.
ja: タンギューエクステンダーは
    あなたの舌を長くします。

en: The town elder wasn't VOTED as mayor,
    he just decided he's old enough that
    everyone should just do what he says.
ja: あの町長は選挙で選ばれたのではない。
    やつはただ皆を従わせることのできる
    年齢だから、自分でそう決めただけだ！

en: The town folk?
ja: 町のみんなを困らせる？

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
ja: 目の前に蟻が２、３匹いる。今教えたことを
    あいつらに自由に試してみてくれ

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
ja: 好都合なことに、お店は
    町の端っこに建っている

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
ja: それを止めることはできないし、
    アリの巣を破壊することも不可能だ

en: There is only one save file,
    so be careful not to overwrite it!
ja: セーブファイルはひとつしかないので、
    上書きの際には気をつけて！

en: There must be a way around it.
ja: 近くにこの扉を開く方法が必ずあるはずだ。

en: There was a storm a few weeks ago, 
    and a big swell of water washed it out.
ja: 数週間前に嵐があって、
    水かさが増えてしまったようです

en: There's Nene's house, right up there!
ja: すぐそこにニーンの家があるぞ！

en: There's a way from there to get to
    Milgram's Castle.
ja: あそこにはミルグラムの城へ
    行く方法があります

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
ja: 何かあるに違いない。
    僕たちは有利になることもできるけど、
    それは数での有利ではない

en: There's no fooling me.
ja: 騙そうたって、そうはいかないぞ

en: There's not even any government!
ja: ここには政府すら無いのだ！

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
ja: この家にはどうやら秘密の部屋が
    あるらしいんだ

en: These are immediately fatal.
ja: 一度落ちてしまえばそれだけですぐに
    致命傷となるだろう

en: These crazy bombers are everywhere!
ja: どこもかしこも爆弾だらけだー！

en: They don't have a fire department,
    they don't have any schools,
    it's all just this absurd mess!
ja: 国の政府もない、学校もない。ばかげている
    …めちゃくちゃだ！

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
ja: 私たちの会話も聞かれていたかも
    しれません。
    確証は持てませんが・・・

en: They'll bounce back just fine;
    They are mass-produced after all.
ja: みんな今じゃ元気になっている。
    なんといっても大量に産まれてくるしな

en: They're freaking me out.
ja: あいつらが私のストレスの種になって
    いるのさ

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
ja: 彼らは家の中で拘束され、見張りも
    つけられています。あなたが彼らを
    助けてあげたら、きっと彼らも
    あなたを助けてくれるでしょう

en: They've probably hidden it in one of
    the houses, but I don't know which one.
ja: 門の鍵を持っている者はどこかの家に
    隠れているのだと思いますが、一体どの
    家なのか解かりません…。

en: This ... is true.
ja: それは…真実だよ

en: This had better be some kind of joke.
ja: 面白い冗談だな

en: This is a blank tile. It doesn't do anything.
ja: 空のファイルです。なにもできません

en: This is a new high score!
ja: レコード更新！

en: This is a new record!
ja: レコード更新！

en: This is a very deep chasm...
ja: 随分深い裂け目だなぁ…

en: This is decidedly unpleasant.
ja: …まったくもって不愉快だ

en: This lets you ascend vertical columns.
ja: これで垂直な柱などを登ることもできるぞ

en: This looks kinda ominous. I bet
    Milgram is right up there!
    I guess this is my last chance to
    go back if there's anything I want to
    do before I confront him.
ja: このあたりはかなり不気味だ。
    すぐ上にミルグラムが居るに違いない！
    今からどこかへ戻るとしたら、ミルグラムと
    相対する前の今が、最後のチャンスだと思う

en: Threatening?
    I can do threatening!
ja: 怖そうなやつだと思ってた？実際、ぼくは
    キミの脅威になりえるよ！

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
ja: ここを通れば、ミルグラムの
    住処への道に着く

en: To Nene's House
ja: ニーンの家への道

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
ja: 下キーを押しながらジャンプボタン、
    とやればいい

en: To do this,
    do a walking jump into the wall.
ja: そのためには、歩きながら壁に向かって
    ジャンプするんだ

en: To my knowledge, yes.
ja: 確かにそうです

en: To save the game,
    use one of these convenient restrooms.
ja: ゲームをセーブするには、このような便利な
    休憩所を使いなさい

en: Tongue
ja: 舌

en: Try to eat all kinds of enemies.
ja: 全ての種類の敵を食べるのに挑戦しよう

en: Twisted Trees
ja: 捻れた木々

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
ja: ぐっ！お前、いい戦いをするじゃないか！

en: Ugh.
ja: おいっ！

en: Uh, oh,
    I can hear a lot of feet tromping around...
ja: んん、なんだろう、このあたりから
    ズシンズシンと大きな音が聞こえるぞ…

en: Uh.. yeah.
ja: …そっか

en: Uhh..
ja: うぅむ…

en: Uhm, I hope you don't mind my asking,
    but what on earth ARE you, anyway?
ja: う～ん、気を悪くしないで欲しいんだけど、
    キミは一体なんなの？

en: Uhm... yes?
ja: んん…何？

en: Underground Pool
ja: 地下水

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
ja: 残念だが、俺はただここに来て
    閉じ込めれてしまっただけだ

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
ja: 前を見てごらん。アリの巣があることに
    気づいただろう。アリたちはあそこから
    定期的に這い出てくるぞ

en: Upper Deck
ja: アッパーデッキ

en: Very well.
ja: わかりました。

en: Victory!
ja: 勝利！

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
ja: …待て、お前か、お前がフロガットなのだな？

en: Wait, what?  Milgram?
ja: え、何？ちょっと待って。
    ミルグラム？

en: Waiting Room
ja: 待合室

en: Wandering Passage
ja: 不思議な通り道

en: Watch your head in there.
ja: そこでは頭上に注意するんじゃ

en: Watery Alley
ja: 水路地

en: We can do that.
ja: ならやらせてもらうね

en: We might get the drop on them for a bit,
     but we'd get surrounded in no time.
ja: 私たちは、しばらくは飴を手にすることが
    できるかもしれないがすぐに封鎖される
    だろう

en: We need some help around here.
ja: 俺たちはそろそろ資金を
    増やさなければならないんだ

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
ja: ミルグラムの偉い部下の人が、
    そこに行くのを見たよ

en: We'd be like ... 
    a bull butting heads with a freight train.
ja: 私たちは牧場で頭をくっつける
    雄牛に似ている

en: We're twins.
ja: 僕たちは双子なんだ！

en: We... We tried to stop him, but he's...
ja: 我々は…我々は全力でやつを止めようと
    しました。しかしやつは…

en: Well I guess I have to give it to you,
    kid, you saved us!
ja: 坊主、俺たちを救ってくれたお前には、
    贈り物をやらにゃならんだろう

en: Well sheesh, I thought you'd
    do it for free for a friend!
ja: むう、やれやれ。キミは友人としてタダで
    やってくれると思っていたよ！

en: Well!
    That went better than expected.
ja: よっし！予想よりもうまくいったぞ

en: Well, I actually suspect that rather than
    spending all your money, he's hoarding it.
ja: ええとね、あの人はキミのお金を全て
    使ってしまったのではなく、そうせずに
    貯めておいてあると思うんだ

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
ja: そうだ、キミが誰だとしてもこの門を通す
    ことはできない

en: Well, I guess I'm entering Milgram's
    castle now. I made it through the caves!
ja: よし、ここはもうミルグラムの城の
    入り口だ。洞窟を抜けたんだ！

en: Well, I'm off.
    Thanks for the advice!
ja: なるほど、解かったよ。
    アドバイス、ありがとう！

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
ja: ええとですね、あなたもご存知のように、
    街は半分ずつ、２つに区分けされています

en: Well, dangit, this door is locked.
ja: だめだ、鍵がかかってる。

en: Well, for one thing, it'd be nice if
    anyone could help get this bridge fixed.
ja: 誰かがこの橋を直してくれたらいいのに･･･

en: Well, now that I know the whole story,
    I think I can help you out, big time.
ja: ところで、その話を聞いた今、ぼくは心から
    キミに協力したいと思ってる

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
ja: うーん、なるほど。
    僕はここに入るつもりだったよ

en: Well, you know...
ja: いや、知っておろう…

en: Well, you made it! Now just up ahead
    there is a gate. If you can get
    through it you'll make it to the
    limestone caverns. There is said to
    be an entry way directly into Milgram's
    compound from the caverns.
ja: おお、ここまで来ることができましたか！す
    ぐそこの門を通ると、鍾乳洞に到着します。
    そこから直接ミルグラムの住処へ行くことが
    できるそうです

en: What the...
ja: 誰だ…

en: What was it you wanted?
ja: お前が望みは一体なんだったのだ？

en: What you're saying, is that the elder
    borrowed all this money from you,
ja: キミは、町長はお金を全てキミから借り、

en: What's he doing
    on this side of the island?
ja: 彼は今島の手前で何をしているの？

en: What's that you say? The golden ant
    is in your stomach? Quick, spit it
    out into the cage!
ja: なに？お前の腹ん中に金のアリが
    いるって？早く檻の中に吐き出せ！！

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
ja: ドアを閉めたら鍵がかかって閉じ込められち
    ゃったんだ

en: Where I run things,
    there's some actual law and order.
    Decent, civilized society!
ja: 法と秩序がある世界を作る。
    整合された文明社会だ！

en: Where's your sibling, by the way?
ja: ところで、キミの兄弟はどこいるの？

en: Which I'll admit...
    ...isn't too hard to believe.
ja: あまりにも……許しがたい

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
ja: 敵がひっくり返っているときは、踏みつけ
    攻撃でダメージを与えることができる

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
ja: 壁に張り付いているときにジャンプキーを
    押すことで、壁とは反対方向にジャンプ
    するぞ

en: Who are you?
ja: あなた、誰？

en: Who the hell are you?
ja: お前は誰だ？

en: Who's here?
ja: 誰が来たって？

en: Whoa..
    That river is out of control.
ja: わあ…
    川が制御し切れてない

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
ja: あ、あれ…。
    …これはつまり、そういうことなのかな

en: Whoah, a bunch of caverns now?
    This seems like it's harder than
    what the elder led me to believe!
ja: ええー、また洞窟？町長は鍾乳洞があるなん
    て言ってなかったんだけど！

en: Why, I'll give you a mountain of gold,
    if that's what it takes.  Anything!
ja: もちろんじゃ、必要なら山のような大金も
    やろう！あらゆるものを、じゃ！

en: Wild New Wonder
ja: ワイルドニューワンダー

en: Will do.  Catch ya around.
ja: 役立つ情報をありがとう。
    そこで待っていてね

en: Will you hear me out now?
ja: 今度こそぼくの話をちゃんと聞いてね？

en: Win!
ja: 勝利！

en: With their leader gone, Milgram's goons
    will probably pack up and leave.
ja: リーダーが去ったことで、ミルグラム軍団は
    見張りをやめて逃げていくじゃろう

en: Wither Wind
ja: 色あせた風

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
ja: 門を開けられるこの鍵がなければ、キミは
    どこにも行くことはできないよ

en: Woah! A flying plant!
ja: わぁ、植物が飛んでる！凄いなあ…

en: World Map
ja: ワールドマップ

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
ja: 最悪、私は逃げることしか
    できません。それでもいいですか？

en: Wow, uhm... 
    I'd sure like to help, but ...
    I just don't see what I could do.
ja: うう…。助けたいけど、自分に何が
    できるのかわからない

en: Wow, you guys look exactly alike.
ja: わあ、キミたちは瓜二つだね

en: Wow.
ja: おおー

en: Yeah - sure beats "nothing", though.
    Thanks a lot!
ja: うん、深く気にしないでおこう。
    ありがとう！

en: Yeah, I do think everyone's
    made out pretty well.
ja: ああ、みんなも解かってくれるだろう

en: Yeah, I know.  I'll try.
ja: うん、解かってる。頑張ってみるよ

en: Yeah, it's crazy.  He's... a bit crazy.
ja: そうだね、確かに変だ。でも、あの人自体が
    少しおかしいんだ

en: Yeah, that key right next to you -
    I think that unlocks a house that
    has the key to the town gate.
ja: いいわ。あなたのすぐ近くにある鍵…。多分
    それで、門を開ける鍵を置いてある家の扉を
    開くことができると思うわ

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
ja: うん、ミルグラムの部下が待ち構えていたよ

en: Yeah.
ja: いいよー

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
ja: そっか。悲しいことに今のぼくは何も
    持っていなくて、その鍵を開ける
    ことは出来ないんだ

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
ja: うん、でもあの男は誰だったの！？

en: Yeah..  uhm..
ja: いや…まぁ…

en: Yeah... crap.  I'm actually a bit confused
     about how to get where I'm going.
ja: うう、くそう。
    どうやって目的地まで行けばいいのか、
    わかんなくなってきた

en: Yep.
ja: うん

en: Yes
ja: はい

en: Yes - a quarter of what we get from him.
ja: それは───ぼくたちが彼から手に入れた
    お金の、1/4

en: Yes, I've had a few people come in 
    to ask about that.
ja: はい、ここの住人に聞いてきたのですが…

en: Yes, he's quite the businessman.
    It'd be nice if he could help us, here.
ja: はい、彼はかなりのビジネスマンです。
    彼が私たちを助けてくれたらいいのに…

en: Yes, here's the key.
    There're some ants down there.
ja: そう、これがそこへの鍵さ。地下にはアリが
    何匹か居てね

en: Yes, it's unreasonable to expect
    someone to just charge in there.
ja: はい、誰がここに請求しにくるかは
    予測できません

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
ja: そうだ、紳士的に、だ。
    茶でも飲みながら話そう

en: Yes, that blue fellow you ran into..
    Berd was his name.
ja: うむ、お主が既に出会っている青い仲間…
    名をバルドという

en: Yes.
ja: 解かった…

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
ja: ふうむ･･･なるほど。
    キミの言いたいことが解かったよ

en: Yikes!
ja: ひゃああ！

en: You ... do realize I can't fly?
ja: キミ…ぼくが飛べないってことに
    気づいてないの？

en: You bet!
ja: その通りさ！

en: You bet.
ja: だね

en: You can also jump down through them.
ja: また、橋の上から下方向へ
    すり抜けることも可能だ

en: You can collect these
    and any other golden objects,
    and then use them to buy stuff!
ja: その金貨や、他にも金で出来たものを
    集めれば、アイテムを買うことができるぞ

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
ja: キミは自分の舌で敵を捕まえ、そして
    その敵を吐き戻すことができる

en: You can skip a conversation,
    including parts of cutscenes,
    by pressing the "escape" key.
ja: あなたはESCキーで会話をスキップできます

en: You don't have enough money.
ja: お金が足りません

en: You don't say.
ja: やれやれ

en: You got {level.player.score} points in the Blocks Run!
ja: ブロックランで{level.player.score}ポイントを手に入れた！

en: You got {level.player.vars.score} points going down the rabbit hall!
ja: ダウンラビットホールで{level.player.vars.score}ポイントを手に入れた！

en: You got {level.player.vars.score} points in the Wild New Wonder!
ja: ワイルドニューワンダーで{level.player.vars.score}ポイント手に入れた！

en: You got {level.player.vars.score} points in the long haul!
ja: ロングホールで{level.player.vars.score}ポイント手に入れた！

en: You got {level.player.vars.score} points in the maintenance shaft!
ja: メンテナンスシャフトで{level.player.vars.score}ポイント手に入れた！

en: You got {level.player.vars.score} points on the Upper Deck!
ja: アッパーデックで{level.player.vars.score}ポイント手に入れた！

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
ja: ハートカプセルを手に入れた！
    最大HPが1あがった！

en: You know, you look rather well-traveled.
    If you could bring me a golden ant
    and stick it in one of my cages,
    I'd reward you handsomely.
ja: お前はあちこちを旅しているのだろう。
    もしも金のアリをここまで持ってきて
    檻の中に入れてくれたら、イイモノをやるぜ

en: You look like a very
    suspicious character.
ja: お前、どう見たって怪しい姿をしている
    じゃないか

en: You made it to level {level.player.difficulty} of the coin race!
ja: コインレースで{level.player.difficulty} を達成しました！

en: You made it to level {level.player.difficulty} of the coin race.
ja: コインレースで{level.player.difficulty} を達成しました

en: You need to get up earlier.
ja: 朝食が食べたければ、もっと早く起きろ

en: You still haven't heard, then.
ja: まだ言っていませんでしたね

en: You will encounter many creatures
    who want to hurt you.
ja: 多くの怪物がキミを襲ってくるだろう

en: You!!
ja: お前！！

en: You'll need to get creative
    to deal with those enemies.
ja: キミには色んな敵の詳細を知る必要がある

en: You're a real hero,
    scaring that hooligan away.
ja: あのゴロツキを追っ払うとは、
    おぬしは本物の英雄じゃ

en: You're an intruder, aren't you?!
ja: お前、侵入者だろ、そうだろ！？

en: You're not going anywhere, buster!
    Now, listen up,
    You're SERIOUSLY testing my patience.
ja: あんた、どこに行く気もないんだろう！
    いいかよく聞け。俺にも我慢の限界がある

en: You're welcome, friend. Naturally I
    won't be able to fly into the
    caverns, so this is the last you will
    see of me. Take care and teach Milgram
    a lesson for us all!
ja: あなたは友達ですから。当然私は洞窟を
    飛び越えることはできないので、もう
    会うことはないでしょう。気をつけて
    ください、そして住民たちのために
    ミルグラムを戒めてください！

en: You're welcome.
ja: どういたしまして

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
ja: ひとつのハートカプセルとなる
    ４つの欠片が全て集まった！
    最大HPが１増加した！

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
ja: ハートカプセルの欠片を手に入れた。
    あと1つ手に入れれば最大ＨＰが１あがるぞ！

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
ja: ハートカプセルの欠片を手に入れた。
    あと3つ手に入れれば最大ＨＰが１あがるぞ！

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
ja: ハートカプセルの欠片を手に入れた。
    あと2つ手に入れれば最大ＨＰが１あがるぞ！

en: You've probably seen this yourself, but
    just to be sure... don't go into the water.
ja: 解かっているとおもうけど、念のため…。
    水の中には入らないでください

en: Your basement?
ja: 地下？

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
ja: 最大の問題は、２つの街を繋ぐ門に鍵が
    かけられていることでしょう

en: Yowzers, I overslept!
ja: やべー、寝過ぎちゃった！

en: Yup, I'm Frogatto!
ja: そうさ、ぼくはフロガット！

en: Yup, and I can show you where it all is
    in exchange for a small consideration.
ja: うん、ちょっとした見返りさえ約束してくれる
    のなら、財産の隠し場所を教えてあげるよ

en: and it was meant to be used on
    civil projects for the town?
ja: そしてそのお金は町内発展に使われた、
    と言っているんだよね？

en: but I'm gonna be a jerk here,
     and poke some holes in it.
ja: でも私はここでバカみたいに
    その穴を突っつきまわします

en: but it's the principle of the thing.
ja: 誰だってそうだよね

en: energy crystal
ja: エネルギークリスタル

en: gliding wings
ja: グライドウィング

en: heart
ja: ハート

en: hyper crystal
ja: ハイパークリスタル

en: invincibility crystal
ja: インヴィンシビリティクリスタル

en: it's the principle of the thing.
ja: 誰だってそうだよね

en: spit strengthener
ja: スピットストレングセナー

en: tongue extender
ja: タンギューエクステンダー
