Frogatto - en to fr translation catalogue (703 entries)

en: (Level Template)
fr: (Modèle de Niveau)

en: (Test Level)
fr: (Niveau de Test)

en: (cancel)
fr: (annuler)

en: *That's* what this is all about?
    Well, perhaps we could talk it over?
fr: C'est donc *ça* le problème?
    Nous pouvons peut-être en discuter?

en: *ahem*
fr: *hum*

en: *sigh*
    I knew you didn't really mean small.
    Very well frog, let's do business.
fr: *soupir*
    Je savais qu'elle ne serait pas si petite
    cette marque de considération.
    Très bien grenouille, parlons affaire.

en: -ouch-
fr: -aïe-

en: ...
    Okay.
fr: ...
    D'accord.

en: ...Anything?
fr: ... N'importe quoi?

en: ...and I guess you have these
    ants in cages to study them?
fr: ... et je suppose que t'as ces
    fourmis en cage pour les étudier?

en: ...would have been to cross the
     bridge next to this house.
fr: ... aurait été d'emprunter le pont
    près de cette maison.

en: ..Afternoon?!
fr: ... Après-midi?!

en: A moment of your time sir?
fr: Avez-vous un instant, monsieur?

en: A pleasure to meet you.
    I am Mortimer.
fr: Enchanté.
    Je m'appelle Mortimer.

en: A small consideration eh?
fr: Une petite marque de considération?

en: A special button will appear,
    whenever this is possible.
fr: Un bouton spécial apparaîtra,
    chaque fois que ce sera possible.

en: A very useful fact,
    is that you can control the direction
    in which enemies are spat.
fr: Un point très important est que
    vous pouvez contrôler la direction
    dans laquelle les ennemis
    sont recrachés.

en: AAAAAAH! I CAN'T FLY!
fr: HAAAAA! JE NE SAIS PAS VOLER!

en: Achievement Programming
fr: Programmation des défis

en: Achievement Unlocked!
fr: Accomplissement débloqué !

en: Actually, yes.
    I have a crazy idea in mind.
fr: En fait oui.
    J'ai une idée folle en tête.

en: Against Milgram? Really?
fr: Contre Milgram? Vraiment?

en: Ah, I see..
    carry on then.
fr: Ah, je vois...
    Bonne continuation alors.

en: Ah, there we are...
fr: Ah, voilà...

en: Ahh, good, you made it
    through there in one piece!
fr: C'est bien que vous soyiez arrivé
    jusqu'ici en un morceau!

en: Ahh, what a beautiful ..
fr: Ah, quel magnifique...

en: Ahh, what a beautiful ..
    ..Afternoon?!
fr: Ah, quel magnifique...
    Après-midi?!

en: All in a day's work.
fr: Et tout ça en un seul jour ouvrable!

en: All's well that ends well then, huh?
fr: Tout est bien qui finit bien, n'est-ce pas?

en: Also beware that not all enemies
    can be grabbed with the tongue,
    and many can't be hurt by it either.
fr: Mais faites attention car
    vous ne pouvez pas attraper
    tous les ennemis avec votre langue,
    de plus, nombreux sont ceux que
    votre langue ne peut pas blesser.

en: Although there's a bit more
    to playing the game,
    the rest we can safely let
    you learn on your own.
fr: Bien que le jeu ne se résume
    pas uniquement à ça,
    nous pouvons vous laisser
    découvrir le reste par vous même.

en: Ambush!
fr: Embuscade!

en: An arrangement, hmmm? Do tell.
fr: Un arrangement? Je vous écoute.

en: And I don't think there's a guard next
    to it, whom you can steal the key from.
fr: Et je ne crois pas que quelqu'un la garde:
    personne à qui voler la clé donc.

en: And I get up there... how?
fr: Et pour y aller... on fait comment?

en: And don't worry - if you die,
    you'll restart right here.
fr: Et ne vous inquiétez pas:
    si vous mourez,
    vous recommencerez ici.

en: And good riddance!
fr: Et bon débarras!

en: And now he's refusing to repay you?
fr: Et maintenant il refuse
    de vous rembourser?

en: And thanks for the gift,
    by the way.
fr: Au fait,
    merci pour le cadeau.

en: And yes,
    this applies to the question marks
    on this level, too.
fr: Et oui,
    cela s'applique aussi aux points
    d'interrogation dans ce niveau.

en: Anyhow, I'm proud of you.
fr: De toutes façons,
    je suis fier de toi.

en: Anyways, I'd better be off.
    I'm trying to sort out this mess.
fr: Bon, je ferais mieux
    de partir.
    J'essaie d'arranger les choses ici.

en: Anyways, about the cave ahead...
    it's just one guy, right?
fr: Sinon, à propos de la grotte plus loin ...
    c'est juste un type, c'est ça ?

en: Anyways, the best way for you to go
    would be to head to Tempo Village.
fr: Bon, le meilleur moyen pour vous
    serait de passer par le village de Tempo.

en: Are you quite alright?
fr: Vous allez bien?

en: Are you serious?
    Because I'd give ANYTHING to
    stop him from hassling me!
fr: Tu es sérieux?
    Parce que je donnerais
    N'IMPORTE QUOI
    pour qu'il arrête de me harceler.

en: Argh! Who in the world would
    design a house like this?
fr: Argh! Qui peut bien avoir construit
    une maison comme ça?

en: Artist - Characters, Monsters, and Props
fr: Artiste - Personnages, Monstres et Accessoires

en: Artist - Terrain (house interiors and exteriors, seaside background)
fr: Artiste - Terrain (maisons, arrière-plan du bord de mer)

en: Artist - Terrain (seaside, forest, cave, and dungeon)
fr: Artiste - Terrain (bord de mer, forêt, caverne, et donjon)

en: As I was saying,
    he doesn't seem to be the type,
fr: Comme je disais, je ne le pensais pas
    être charismatique.

en: As you would expect, stepping on these
    will hurt a bit.
fr: Comme vous l'aurez deviné
    marcher dessus fait un peu mal.

en: As you've played through this level,
    you've probably noticed the gold coins.
fr: En vous baladant dans ce niveau,
    vous avez probablement
    remarqué les pièces d'or.

en: Asking one of the prisoners is probably
    our best bet for a clue.
fr: Votre meilleure option est probablement
    de demander à un des prisonniers.

en: At least TRY to get a job today,
    alright?
fr: ESSAYE au moins de trouver
    un travail aujourd'hui, d'accord?

en: At the store.
fr: Au magasin.

en: Attack
fr: Attaque

en: Autumn Town
fr: Ville de l'Automne

en: Back
fr: Retour

en: Bah!  And what if I do?
    He's got no respect.
fr: Bah! Et si c'était le cas?
    Il n'a aucun respect.

en: Bah, what's the point in subordinates
    if I have to deal with everything myself?!
fr: Bah, à quoi bon avoir des subordonnés
    si je dois tout faire moi-même?!

en: Besides the obvious cage situation.
fr: A part cette cage, évidemment.

en: Best of luck, my boy.
    Milgram won't know what hit him!
fr: Bonne chance mon garçon.
    Milgram ne va pas comprendre
    ce qui va lui tomber dessus!

en: Beware also,
    any bottomless pits you encounter.
fr: Faites aussi attention aux fosses
    sans fonds que vous rencontrerez.

en: Bit of a recluse, but he's quite sharp.
    He lives on top of this rock column.
fr: C'est une sorte de reclus,
    mais loin d'être bête.
    Il vit au sommet
    de cette colonne rocheuse.

en: Blast it all!
fr: Maudit soit tout cela!

en: Bleh. A locked door.
fr: Bah. Une porte verrouillée.

en: Blocks Run
fr: Course aux Blocs

en: Bombing Fools
fr: Les Bombardiers Fous

en: Bon Bosque
fr: Bon Bosquet

en: Bound, bound, bound and rebound!
fr: Faire des bonds, des bonds et encore des bonds!

en: Breakfast? ..bud, we're on lunch.
fr: Petit-déjeuner?
    ...Mec, on en est au déjeuner.

en: Brute force against brute force won't work.
fr: La force brute contre la force brute ne fonctionnera pas.

en: Bug Mining
fr: Mine d'Insectes

en: Bug Reports/Fixes
fr: Report et Correction de Bugs

en: Built it for exactly this sort of crisis.
fr: Construite exactement pour
    ce genre de situations.

en: Burn and Bubble
fr: Eau et Feu

en: Burning Stone
fr: Pierre Brûlante

en: But consider this...
    What other option did I have?
fr: Mais dites-moi...
    Quel autre choix avais-je?

en: But if you're going to be like that
    I think I left a health capsule down there.
    If you can clear it out, it's yours.
fr: Mais si tu le prends comme ça
    je crois que j'ai laissé
    une capsule de santé en bas.
    Si tu me nettoies la cave elle est à toi.

en: But it's good news, because I think
    he still has all your money
    and a bunch more besides!
fr: Mais c'est une bonne nouvelle,
    car je pense qu'il a toujours
    tout votre argent
    ainsi qu'une
    belle somme supplémentaire!

en: But somehow,
    he's turned the entire town against me,
fr: Mais d'une manière ou d'une autre,
    il a réussi à retourner la ville entière
    contre moi.

en: But that's not a secret area.
fr: Mais ce n'est pas une zone secrète.

en: But the town, you see ...
fr: Mais la ville, et bien...

en: But you'll note, you'll note carefully..
    ..besides being manhandled,
    no one did actually get hurt.
fr: Mais vous remarquerez...
    ... les agressions mises à  part,
    personne n'a été blessé.

en: CLIMB
fr: GRIMPER

en: COIN RACE
fr: COURSE AUX PIÈCES

en: Can you give me any advice?
fr: Vous pouvez me donner un conseil?

en: Can't a guy sneak into his neighbor's
    basement uninvited these days?
fr: On ne peut même plus rentrer dans la cave
    de ses voisins sans prévenir, maintenant ?

en: Caverns of Holes
fr: Cavernes de Trous

en: Central House
fr: Maison Centrale.

en: Certain wooden bridges and stairways,
    like the one just up ahead,
    are built so you can jump up,
    and pass through them.
fr: Certains ponts de bois et escaliers,
    tels celui qui se trouve juste devant,
    sont construits de telle façon
    que vous pouvez sauter à travers.

en: Chopple's General Store
fr: Boutique de Chopple

en: Coin Race
fr: Course aux pièces

en: Collect 15 points cubes in a row.
fr: Ramassez 15 points de cubes de suite.

en: Collect all the coins.
fr: Récoltez toutes les pièces

en: Collect ten coins.
fr: Récolter dix pièces.

en: Complete the game within 1 hour.
fr: Finir le jeu en une heure.

en: Congratulations, you just won the game!
fr: Félicitations, vous venez de finir le jeu!

en: Controls...
fr: Contrôles...

en: Could you just step aside?
fr: Est-ce que tu pourrais
    bouger juste un peu?

en: Creative Director - created characters/setting/story
fr: Directeur de la Création - Création des personnages/décors/histoire

en: Crevice Bridge
fr: Pont de la Crevasse

en: Crevice Village
fr: Village de la Crevasse

en: Cube Chain
fr: Cube à la Chaîne

en: Current that hard will just smash you
    against the rocks.
fr: Un tel courant vous écraserait
    sur les rochers.

en: Dark Corridor
fr: Couloir Sombre

en: Darkness Central
fr: Centrale des Ténèbres

en: Descent to Town
fr: Descente en ville

en: Devil's Advocacy
fr: Avocat du Diable

en: Do I look like I have a key
    for your cage?
fr: Est-ce que j'ai l'air d'avoir une clé
    pour ta cage?

en: Do you want to buy the {consts.name}?
fr: Voulez-vous acheter {consts.name}?

en: Do you want to save the game?
fr: Souhaitez-vous sauvegarder votre partie?

en: Down the Rabbit Hall
fr: Le Couloir du Lapin

en: Downhill
fr: En Bas de la Colline

en: Dream on...
fr: Continue de rêver...

en: Dungeon Blocks
fr: Blocs du Donjon

en: Dungeon Crawling
fr: Exploration du Donjon

en: EXIT
fr: SORTIR

en: Each machine has a different arcade-style challenge.
fr: Relevez un défi de type arcade différent sur chaque machine.

en: Each question mark
    has its own hint.
fr: Vous recevrez une astuce
    à chaque point d'interrogation.

en: Eerie Arbor
fr: Bois Sinistre

en: Eh, I've been better, but yeah, I'm okay.
fr: Bah j'ai connu de meilleurs jours,
    mais ouais, ça va.

en: Eh, don't worry about that.
fr: Hé, ne t'en fais pas pour ça.

en: Either you get off my property,
    or I clean your clock.
fr: Soit tu quittes ma propriété,
    soit je te nettoie le buffet.

en: Er..  Right, uh, it's over here..
fr: Heu... D'accord, heu, c'est par là...

en: Exactly!
fr: Exactement!

en: Except the elder.
fr: À part l'ancien.

en: Excuse me whilst I vent a little frustration.
fr: Excusez-moi le temps que je me calme.

en: Exit Game
fr: Quitter le jeu

en: Fair enough.
    I'm not particularly fond of it, myself.
fr: Très bien.
    Je n'en suis pas particulièrement
    convaincu moi-même.

en: Fan House
fr: La Maison dans le Vent

en: Fast Lane
fr: Voie Rapide

en: Feel free to come back here,
    if you want to read a hint again.
fr: N'hésitez pas à revenir ici
    si vous souhaitez relire une astuce.

en: Fetch some for our guest,
    would you, kindly?
fr: Allez en chercher pour
    notre invité, voulez-vous?

en: Figures.
fr: Logique.

en: Figures.
    Well, thanks for the help!
fr: Logique.
    Bon, merci pour l'aide!

en: Fine.
fr: Très bien.

en: Firstly, Milgram's got LOTS of followers.
    Tons of em.  He runs an entire city.
fr: D'abord, Milgram a PLEIN de serviteurs.
    Des tonnes. Il dirige une cité entière.

en: Flooded Caverns
fr: Cavernes Inondées

en: For the last time, we *know* you've
    got the money somewhere.
fr: Pour la dernière fois, nous *savons*
    que tu as l'argent quelque part.

en: Foreboding Forest
fr: Forêt des Mauvais Pressentiments

en: Fortunately,
    Frogatto can jump off of walls, too!
fr: Heureusement, Frogatto
    peut aussi sauter sur les murs!

en: Fortunately, you're not completely
    out of luck.
fr: Par chance, vous n'êtes pas
    complètement sans option.

en: Fountains, and other water dispensers,
    are very helpful.
fr: Les fontaines, ainsi que les autres
    distributeurs d'eau, sont très utiles.

en: Frogatto Grotto
fr: Grotte de Frogatto

en: Frogatto!
    He's RIGHT HERE!
fr: Frogatto!
    Il est JUSTE LÀ!

en: Frogatto's House
fr: Maison de Frogatto

en: Frogatto's Room
fr: Chambre de Frogatto

en: Frogatto's world is a dangerous place.
fr: La monde de Frogatto est
    un endroit dangereux.

en: Frogatto, at your service.
fr: Frogatto, à votre service.

en: Geosynchronous Orbit Achieved
fr: Orbite géosynchronisée atteinte

en: Get out of the way, it's clobbering time!
fr: Hors de mon chemin,
    je vais tout casser!

en: Getting there.
    It's gonna be a while, though.
fr: Il arrive.
    Mais pas avant quelque temps.

en: Give it to me? Give what to me?
    Money?
fr: Me devoir quelque chose?
    Me devoir quoi? 
    De l'argent?

en: Glad I caught you!
    You'd better be aware of this...
fr: Content de vous avoir rattrapé!
    Il vaut mieux que vous sachiez...

en: Gloomy Glade
fr: Clairière Sombre

en: Gnarled Knoll
fr: Tertre Noueux

en: Gold Hoarder
fr: Accumulateur d'Or

en: Good luck!
fr: Bonne chance!

en: Good luck.
fr: Bonne chance.

en: Got any advice?
fr: T'as un conseil?

en: Grassy Path
fr: Chemin Herbeux

en: Grudge
fr: Rancune

en: HAHAHA!
    Why, I like you already, little frog.
    You're quite a laugh.
fr: HAHAHA!
    Et bien, je t'aime bien petite grenouille.
    Tu me fais bien rire.

en: HEY, WAIT!  What about me?!
fr: HÉ, ATTENDS! Et moi?!

en: Hah!
fr: Ha!

en: Handsomely you say?
    I'm on it!
fr: T'as dit généreusement?
    Tu peux compter sur moi!

en: Hanging Platforms
fr: Plates-formes Suspendues

en: Have fun!
fr: Amusez-vous bien!

en: He convinced them that I'm running
    some sort of protection racket.
fr: Il les a convaincus que je menais
    une sorte de racket.

en: He should be thankful for everything
    I've done for him.
fr: Il devrait plutôt me remercier
    pour tout ce que j'ai fait pour lui.

en: He'll follow you from above,
    and will keep you informed.
fr: Il te suivra d'en haut,
    et te gardera informé.

en: He's a good boy, that one.
fr: Lui c'est un bon gars.

en: Hello there.
fr: Bonjour.

en: Hey Nene, what's cooking?
fr: Salut Nene, tu mijotes quoi?

en: Hey!
fr: Hé!

en: Hey! Over here!
fr: Hé! Par ici.

en: Hey,
    I'm trying to help save the town.
fr: Salut,
    j'essaye de sauver la ville.

en: Hey, Frogatto.
fr: Hé Frogatto.

en: Hey, Hedge, you alright?
fr: Salut Hedge, tout va comme tu veux?

en: Hey, I'm serious, here!
    Will you hear me out?
fr: Hé, mais j'étais sérieux!
    Tu vas m'écouter?

en: Hey, I'm sorry to barge in and all,
    but what happened to that bridge?
fr: Hé, je suis désolé de m'incruster
    comme ça, mais qu'est-ce qui est
    arrivé au pont?

en: Hey, how's breakfast coming?
fr: Salut, où en est le petit-déjeuner?

en: Hey, thanks for saving the town!
fr: Hé, merci d'avoir sauvé la ville!

en: Hey, what's new?
fr: Hé, quoi de neuf?

en: Hey.
    Welcome to the store.
fr: Salut.
    Bienvenu dans mon magasin.

en: Hi, Chopple.
fr: Salut Chopple.

en: Hi, I'm Frogatto.
fr: Salut, moi c'est Frogatto.

en: Hi, Kinguin, what's up?
fr: Salut, Kinguin, comment va?

en: Hidden Cave
fr: Grotte Cachée

en: Hidden Depths
fr: Profondeurs Cachées.

en: Hm?
fr: Hein?

en: Hmm, you know, I know one thing
    that might help you..
fr: Hum, tu sais, je sais quelque chose
    qui pourrait t'aider...

en: Hmm?
fr: Hein?

en: Hmmm...
fr: Humm...

en: Honest trade and thrifty prices!"
fr: "Commerce honnête et prix économiques!"

en: How bizarre.
fr: Que c'est étrange.

en: How interesting.
fr: Intéressant.

en: How much were you figuring on
    paying for a pest exterminator?
fr: Tu pensais payer combien
    pour un exterminateur?

en: How's that business with Milgram going?
fr: Comment ça se passe avec Milgram?

en: However, this also hurts the bugs!
fr: Mais ça fait aussi mal aux insectes!

en: Huh?
fr: Quoi?

en: I *did* notice that.
    That kind of piqued my suspicions.
fr: J'avais *effectivement* remarqué.
    Cela me fit douter d'une certaine façon.

en: I ... see.
fr: Je... vois.

en: I am glad things worked out, though.
fr: Cependant, je suis heureux que
    les choses se soient arrangées.

en: I am the mayor after all.
fr: Je suis le maire après tout.

en: I appreciate the apology.
    And don't worry about the kitties.
fr: J'apprécie les excuses.
    Et ne vous inquiétez pas pour
    les petits chats.

en: I better leave this key here.
fr: Je ferais mieux de laisser la clé ici.

en: I can stop in at Nene's house
    on the way to town!
fr: Je peux faire un tour chez Nene,
    c'est sur le chemin de la ville!

en: I do hope so.
    Good luck!
fr: J'espère.
    Bonne chance!

en: I do hope you are enjoying exploring
    the island. There are so many
    wonderful creatures on it.
fr: J'espère que vous appréciez explorer
    cette île. Il y a tant
    de créatures merveilleuses.

en: I don't care what you're preaching,
    go sell it to someone else.
fr: Je me moque de ce que tu racontes,
    va embobiner quelqu'un d'autre.

en: I don't have to put up with this.
fr: C'en est trop.

en: I don't know the details.
    I flew out of there as soon as I could,
    looking for anyone who could help.
fr: Je ne connais pas les détails.
    Je me suis enfui de là dès que j'ai pu,
    afin de rechercher de l'aide.

en: I don't see a way in, so I guess
    that won't be hard to abide by.
fr: Je ne vois pas d'entrée, donc j'en déduis
    que ce ne sera pas difficile à respecter.

en: I don't suppose you've had any
    luck with getting a golden ant yet?
fr: Je suppose que vous n'avez
    pas encore eu de chance
    pour la capture d'une fourmi dorée?

en: I don't think I can promise anything,
    but if the opportunity presents itself,
    who knows?
fr: Je ne pense pas pouvoir promettre
    quoi que ce soit mais si l'occasion
    se présente, qui sait ?

en: I got tired of waiting,
    and ate by myself.
fr: J'en avais marre d'attendre,
    et j'ai mangé tout seul.

en: I guess the forests have become
    infested over the years. Hopefully
    the caverns won't be too much worse!
fr: Je suppose que les forêts ont été
    infestées au fils des ans. Mais on peut
    espérer que les cavernes ne seront
    pas bien pires!

en: I guess the only way out
    is in!
fr: Je suppose que le seul chemin
    vers l'extérieur est à  l'intérieur!

en: I have no idea what you're talking about.
fr: Aucune idée de ce dont vous parlez.

en: I have serious business to attend to.
fr: J'ai des trucs importants à régler.

en: I haven't been there in a long time,
    so I'm not sure what's become of it.
fr: Je n'y suis pas allé depuis
    bien longtemps,
    je ne sais donc pas ce
    qu'elle est devenue.

en: I hope not. Thank you for guiding me
    and meeting me here.
fr: Faut espérer. Merci pour m'avoir guidé
    en m'attendant ici.

en: I know!
fr: Je sais!

en: I know, I'm just poking fun at you.
fr: Je sais, je vous taquine.

en: I like your way of thinking!
fr: J'aime votre façon de penser!

en: I mean, even if we armed the whole town,
     they'd grossly outnumber us.
fr: Je veux dire, même si nous armions
    la ville entière, ils nous dépasseraient
    sans grand ménagement.

en: I mean, what are we gonna do,
    sit on our butts here?
fr: Qu'est-ce qu'on peut faire après tout,
    rester planté là?

en: I mean, you did send thugs in to
    shake him down.
fr: Après tout, vous avez envoyé
    des voyous pour l'effrayer.

en: I mean... on paper,
     that sounds like a good enough plan,
fr: Je veux dire... sur le papier,
    ça semble être un assez bon plan,

en: I need to go up... There must be
    a way to activate this elevator.
fr: Je dois monter... Il doit y avoir
    un moyen d'activer cet ascenseur.

en: I need to take care
    of something in town.
fr: J'ai besoin de faire quelque chose
    en ville.

en: I never thought him
    to be the charismatic type,
fr: Je ne le pensais pas
    être charismatique.

en: I prefer things nice and cool.
fr: Je préfère les choses
    calmes et tranquilles.

en: I say! Who's there?
fr: Qui va là?

en: I see.
fr: Je vois.

en: I sent in a request shortly after it fell,
    and they've been too busy to do anything.
fr: J'ai envoyé une demande peu de temps
    après qu'il soit tombé, mais ils sont
    trop occupés pour faire quoi que ce soit.

en: I thought a 'mayor' would be responsible,
    but instead he's spending it all on himself!
fr: Je pensais qu'un 'maire'
    aurait le sens des responsabilités,
    mais il a préféré
    tout dépenser pour lui-même!

en: I thought so!
fr: C'est ce que je pensais!

en: I want you to call your goons off!
    Stop harassing the town folk and all!
fr: Je veux que tu rappelles tes sous-fifres!
    Arrête de harceler les villageois!

en: I was expecting something a bit more ...
fr: Je m'attendais à quelqu'un d'un peu plus...

en: I'd better be careful.
fr: Je ferais mieux d'être prudent.

en: I'd have sent the police in, but..
    ..there AREN'T ANY police!
fr: J'aurais volontiers envoyé la police,
    mais...
    ... il N'Y A PAS de police!

en: I'd like to go give him
    a piece of my mind.
fr: Et j'aimerais lui dire
    ce que j'en pense.

en: I'll check back later, then.
fr: Je reviens plus tard alors.

en: I'm assuming you're talking about
    all the creatures that keep trying
    to kill me.
fr: Je suppose que tu parles
    de toutes ces créatures qui
    veulent me tuer.

en: I'm at a loss for a plan, myself.
fr: Moi-même, je manque d'idées.

en: I'm here to teach you a lesson!
fr: Je suis ici pour te donner une bonne leçon!

en: I'm hoping we can come to some
    mutually beneficial arrangement,
    regarding it.
fr: J'espère que nous pourrons trouver
    un arrangement qui nous serait
    mutuellement bénéfique.

en: I'm making a cake.
    Would you like to have some?
fr: Je fais un gâteau.
    T'en veux?

en: I'm really kinda sorry about that now!
fr: D'une certaine façon, j'en suis vraiment
    désolé maintenant!

en: I'm the hero.
    I'm gonna save this town!
fr: Je suis le héros.
    Je suis venu sauver la ville!

en: I'm wondering if you can be my patron,
    in this little scheme of mine.
fr: Je me demande si tu peux
    pas devenir mon mécène,
    pour mon petit plan.

en: I'm working on it.
fr: J'y travaille.

en: I'm working on it.
    Those things pack a pretty mean
    bite, you know.
fr: J'y travaille.
    Tu vois, ces bestioles peuvent mordre
    vachement fort.

en: I've got everything I couldn't stand
    losing back there.
fr: J'y ai tout ce que je ne supporterais pas
    de perdre.

en: If I dive in there,
    I'll get smashed to bits!
fr: Si je plonge là-dedans,
    je vais me faire broyer en morceaux!

en: If I knew that, it wouldn't
    be much of a secret, would it?
fr: Si je le savais, ça serait
    plus vraiment un secret.

en: If they don't hit anything,
    they'll be stunned for a moment,
    and then will flip upright again.
fr: S'ils ne touchent rien,
    ils seront sonnés un instant,
    puis se remettront sur pieds.

en: If two walls are facing each other,
    this is very useful, because then you can
    rebound over and over between them.
fr: Ceci est très utile lorsque deux murs
    se font face, car vous pouvez rebondir
    sans cesse d'un mur à l'autre.

en: If you already know how to play,
    then just walk to the next level.
fr: Si vous savez déjà jouer,
    marchez jusqu'au niveau suivant.

en: If you bump into the wall
    at the crest of the jump,
    Frogatto will cling to the wall
    and slowly slide down.
fr: Si vous touchez le mur
    lors de la partie ascendante du saut,
    Frogatto s'agrippera au mur
    et glissera doucement vers le bas.

en: If you don't get a running start
    you can still cling on, if you tap the
    arrow toward the wall, and press jump.
fr: Si vous ne partez pas en courant,
    vous pouvez toujours vous accrocher
    si vous appuyez sur la touche en direction
    du mur et sur la touche de saut."

en: If you don't tell...  uh...
fr: Si tu ne me dis pas... hein...

en: If you drink from them,
    you will restore all of your health!
fr: Si vous y buvez,
    vous récupérerez toute votre vie!

en: If you hike back a ways, you should
    see a shortcut through the trees.
fr: Si vous revenez sur vos pas vous devriez
    voir un raccourci à travers les arbres.

en: If you hold down the down key
    while pressing the attack button,
    you'll spit with very little force.
fr: Si vous gardez la touche bas enfoncée
    et appuyez sur la touche attaque,
    vous recracherez avec moins de force.

en: If you hold down the up key
    while pressing the attack button,
    you'll spit in a high arc.
fr: Si vous gardez la touche haut enfoncée
    et appuyez sur la touche attaque,
    l'angle sera plus important.

en: If you're thinking to go in there,
    you might reconsider.
fr: Si vous vouliez aller en ville,
    il vous faut y réfléchir à deux fois.

en: If you've seen a conversation before
    you might be annoyed by
    having to read it again.
fr: Si tu as lu un dialogue auparavant
    cela pourrait t'ennuyer
    d'avoir à la relire une fois encore.

en: In fact,
    I rather thought him to be a buffoon.
fr: En fait,
    je le voyais plutôt comme un bouffon.

en: In fact, I came to him with the idea.
    It was meant to be philanthropy.
fr: En fait c'est moi qui l'ai approché
    avec cette idée. C'était
    une approche philanthropique.

en: In fact, I'll even show you the way!
fr: En fait je vais même te montrer
    la route!

en: In the meantime, you might benefit from
    visiting the fellow who lives here.
fr: En attendant, ils se pourrait que
    tu trouves ton bonheur
    si tu rendais visite au type qui vit là.

en: Initializing GUI
fr: Initialisation de l'interface graphique

en: Initializing custom object
fr: Initialisation de l'objet sur mesure

en: Initializing custom object functions
fr: Initialisation des fonctions de l'objet sur mesure

en: Initializing tiles
fr: Initialisation des cases

en: Is there any way I can thank you?
fr: Est-ce que je peux faire
    quelque chose pour te remercier?

en: Is there anything
    you can do to help us?
fr: Tu peux faire quelque
    chose pour nous aider?

en: Isn't it true that's not all yours, though?
    Don't you owe some of it to Milgram?
fr: Mais n'est-il pas vrai
    que tout n'est pas à toi?
    N'en dois-tu pas un peu à Milgram?

en: It is indeed, my boy!
fr: Ça l'est, mon garçon!

en: It says,
    "Chopple's General Store,
    just ahead.
fr: Ça dit,
    "Magasin de Chopple",
    juste devant.

en: It says,
    "Storage.  Keep out!"
fr: Ça dit,
    "Stockage. Entrée interdite!"

en: It says, Beaver Bridge.
    Tempo Village is just down the road.
fr: Ça dit, Pont Beaver.
    Le village de Tempo est juste
    en bas de la route.

en: It seems I'm trapped
    inside this house.
fr: On dirait que je suis piégé
    dans cette maison.

en: It's a ... little odd, but it is
    a way across the river.
fr: C'est... un peu étrange, mais c'est
    un moyen de traverser la rivière.

en: It's a shame I can't trust people.
fr: De nos jours on ne peut plus
    faire confiance aux gens.

en: It's all a bit convoluted,
    and I would explain it,
    but as a matter of fact, I don't need to.
fr: Ça va être un peu compliqué
    et je te l'expliquerais bien,
    mais dans les faits, c'est pas la peine.

en: It's locked. Of course...
    It couldn't be easy to get out of here!
fr: C'est fermé à clef. Bien sûr...
    Ça ne pouvait pas être simple de sortir d'ici!

en: It's my very own safe room.
fr: C'est ma chambre de sûreté.

en: It's often fine to just avoid them,
    but if you have to fight,
    Frogatto's best defense is his tongue.
fr: Vous pourrez généralement les éviter,
    mais si vous devez vous battre,
    la meilleure défense de Frogatto
    est sa langue.

en: It's what you use to carry something
    from one place to another.
fr: C'est de cette façon que vous pouvez
    transporter quelque chose
    d'un endroit à un autre.

en: Jeez, I *swear* this house
    didn't look THIS big from the outside!
fr: Mon dieu, de dehors, j'aurais *juré*
    que cette maison était BIEN plus petite!

en: Jump
fr: Saut

en: Keep an eye out for it!
fr: Garde l'œil ouvert!

en: Key Remapping Code/Interface
fr: Code de remappage des touches/Interface

en: Kill 10 of the same type of enemy in a row.
fr: Tuez 10 ennemis du même type de suite.

en: Kill 5 enemies in 10 seconds.
fr: Tuez 5 ennemis en 10 secondes.

en: Killer Bunnies
fr: Lapins Tueurs

en: Know anything helpful
    about this house?
fr: Saurais-tu
    quoi que ce soit d'utile
    sur cette maison?

en: LOAD GAME
fr: CHARGER UNE PARTIE

en: Last but not least,
    the tongue can grab useful items too.
fr: Et pour finir, vous pouvez également
    attraper des objet utiles.

en: Lead Content Wrangler and Object Scripter, Programmer
fr: Manager du Contenu de Jeu et Scripteur d'objets, Programmeur

en: Lead Programmer
fr: Programmeur Principal

en: Leading or spitting them onto it
    is an excellent way to dispatch them.
fr: Les y diriger ou les recracher dessus
    est une très bonne façon
    de s'en débarrasser.

en: Leftovers are in the fridge.
fr: Les restes sont dans le frigo.

en: Level Design and Object Scripting
fr: Conception de Niveaux et Scripteur d'Objets

en: Level Designer (esp. forest, cave, and dungeon levels)
fr: Concepteur de niveaux (surtout forêt, grotte et les niveaux du donjon)

en: Level Designer (esp. seaside, town, and forest stages)
fr: Concepteur de Niveaux (surtout niveaux de bord de mer, ville et forêt)

en: Likewise.  Good luck!
fr: De même. Bonne chance!

en: Loading Frogatto character
fr: Chargement du personnage de Frogatto

en: Loading door object
fr: Chargement de l'objet Porte

en: Loading energy shot
fr: Chargement des traits d'énergie

en: Loading level
fr: Chargement du niveau

en: Loading textures
fr: Chargement des textures

en: Lobby
fr: Vestibule

en: Mac/Windows/iPhone Packager
fr: Packageur

en: Maintenance Shaft
fr: Conduit de maintenance

en: Make this easy on yourself.
fr: Rends toi les choses plus faciles.

en: Makes sense.
fr: Normal.

en: Marvelous ventilation, though.
fr: Par contre, la ventilation est vraiment bien.

en: Maybe I can talk my way around him?
fr: Je pourrais peut-être
    essayer de négocier?

en: Maybe.
fr: Peut-être.

en: Milgram has this half of the town
    locked down tight, and he has
    most of the residents held prisoner.
fr: Cette moitié de la ville est verrouillée
    par Milgram, et il tient
    la plupart des habitants prisonniers.

en: Milgram's Castle
fr: Château de Milgram

en: Milgram's Throne Room
fr: Salle du Trône de Milgram

en: Milgram's men showed up
    early this morning, in town.
    They've taken the whole place hostage;
    something about "collecting on a debt."
fr: Les hommes de Milgram sont arrivés
    en ville tôt ce matin.
    Ils ont pris tout le monde en otage;
    et semblaient parler de
    "collecter une dette".

en: Milgram's trying to seal off the town,
     so no one gets in or out.
fr: Milgram essaye d'isoler la ville,
    pour que personne ne puisse y entrer
    ou en sortir.

en: Minor Bug Fixer
fr: Correction de bugs mineurs

en: Minor Level Designer
fr: Concepteur de Niveaux Mineurs

en: Minor Object Scripter and Level Designer
fr: Scripteur d'Objet Mineurs et Concepteur de Niveaux

en: Minor Programmer
fr: Programmation mineure

en: Mmmmmhmmmm. Now you were talking
    about a reward?
fr: Mmmmmhmmmm. Tu n'as pas parlé
    d'une récompense à un moment?

en: Music Volume:
fr: Volume de la musique:

en: Musician
fr: Musicien

en: Must refer to this tree-house ... thing.
fr: Ca doit avoir un rapport à cette ... maison-arbre.

en: NEW GAME
fr: NOUVELLE PARTIE

en: Nah, I'd better get to town.
fr: Nan, je ferais mieux d'aller en ville.

en: Nature Boy
fr: Garçon de la Nature

en: Nene's House
fr: Maison de Nene

en: Nevertheless, I'd better be going.
    Hopefully, we'll fix that bridge soon.
    Impressive how fast they can do that,
    with modular construction and all.
fr: Quoi qu'il en soit, je ferais mieux d'y aller.
    Nous réparerons ce pont bientôt,
    si tout va bien.
    C'est impressionnant ce qu'on peut faire
    avec les constructions modulaires et tout.

en: Nevertheless, let's pretend that
    I might actually pull it off.
fr: Peu importe, faisons comme si
    c'était vraiment dans mes cordes.

en: Nice Try...
fr: Bien tenté...

en: No
fr: Non

en: No problem.  Best of luck.
fr: Pas de problème. Bonne chance.

en: No way!  Over my dead body!
fr: Hors de question!
    Il faudra me passer sur le corps!

en: No!  You can't be...
fr: Non! Ne me dis pas que tu es...

en: No, no...
    but I was hoping we'd go in in force.
fr: Non, non...
    j'espérais qu'on y rentrerait en force.

en: Nope, it's locked.
fr: Nan, c'est verrouillé.

en: Nope.
fr: Nan.

en: Not like I need to be up,
fr: C'est pas comme si je devais me lever,

en: Not that anyone listens to him anyways.
fr: Mais bon, cela n'est pas
    comme si quelqu'un l'écoutait.

en: Not yet.
    Sorry.
fr: Pas encore.
    Désolé.

en: Not. Interested.
    Buzz off.
fr: Je-ne-suis-pas-intéressé.
    Dégage.

en: Nothing to see in my backyard.
fr: Rien à voir dans mon jardin.

en: Now applying artificial gravity.
fr: Application de la gravité artificielle en cours.

en: Now what?
fr: Quoi encore?

en: Now, this'll take you over a bridge,
    then through an underground passage.
fr: Bon, tu vas devoir passer sur un pont,
    puis dans un passage souterrain.

en: Now, unfortunately, the easiest way...
fr: Alors, malheureusement,
    la meilleure façon...

en: Now, you on the other hand...
    You've really clobbered a few people!
fr: Mais vous d'un autre côté...
    Vous avez vraiment blessé
    un bon nombre de personnes.

en: OH! One other thing..
    the key that opens the town gate
    is a SILVER key.
fr: OH! Encore une chose...
    la clé qui ouvre la porte de la ville,
    elle est ARGENTÉE.

en: Object Scripter
fr: Scripteur d'Objets

en: Of course not.
    That's just nutty.
fr: Bien sûr que non.
    Quelle drôle d'idée.

en: Of course.
    I don't disappoint!
fr: Bien sûr.
    C'est pas mon genre de décevoir!

en: Oh absolutely!
    It makes me look beastly!
fr: Oh tout à  fait ! Cela m'a vraiment
    fait passer pour une bête !

en: Oh crap, oh crap!
    Boss! He's here!
fr: Oh mince, oh mince!
    Chef! Il est là!

en: Oh geez! I overslept!
fr: Mince! J'ai trop dormi!

en: Oh my, a visitor!
fr: Oh, un visiteur!

en: Oh my.
fr: Ciel.

en: Oh really?  Where at?
fr: Vraiment? Où ça?

en: Oh yes, a reward!
    Here you go...
fr: Ah oui, une récompense!
    Voilà...

en: Oh! You got the golden ant for me.
    It's beautiful, beautiful!
fr: Oh! Vous m'avez attrapé
    la fourmi dorée.
    Elle est magnifique, magnifique!

en: Oh, hi, what's going on here?
fr: Oh, salut, vous faites quoi ici?

en: Oh, just cleaning up after that ruckus.
fr: Oh, je nettoie les dégâts de la commotion.

en: Oh, no you don't!
fr: Oh, je ne crois pas!

en: Oh, well maybe before you go
    you could look at my basement.
fr: D'accord, tu pourrais peut-être
    jeter un œil à ma cave avant d'y aller.

en: Oh, what a shame.
fr: Comme c'est dommage.

en: Okay, I've had enough!  I'm going home.
fr: D'accord, c'en est trop!
    Je rentre chez moi.

en: Okay, that'll help!
fr: D'accord, ça sera bien utile!

en: Okay, then how's lunch coming?
fr: D'accord, où en est le déjeuner alors?

en: Okay, uhm, thanks.
fr: D'accord, euh, merci.

en: Okay.  Will you please lend
    me that key?
fr: D'accord. Tu peux me prêter
    cette clé, s'il te plaît?

en: On this level,
    we give advice on how to play.
fr: Dans ce niveau,
    vous recevrez des conseils sur le jeu.

en: Once spat out,
    they become a deadly projectile.
fr: Une fois recrachés,
    ils se transforment en projectile mortel.

en: One of Milgram's henchmen, no doubt.
fr: Un des hommes de main
    de Milgram, pour sûr.

en: OpenPandora Port
fr: Port sur OpenPandora

en: Ostensibly, I am a mole.
fr: De toute évidence,
    je suis une taupe.

en: Past that, and you come to the forest.
fr: Après ça, tu arrives à la forêt.

en: Pato's Room
fr: Chambre de Pato

en: Perhaps more importantly, I am a bit of
    an astronomer and biologist, by trade.
fr: Mais ce qui est peut-être plus important,
    c'est que je fais un peu
    d'astronomie et de biologie,
    professionnellement parlant.

en: Phooey.
fr: Et mince.

en: Physics, Geometry Scripting
fr: Physique, scripting de la géométrie

en: Pinecone Park
fr: Parc des Pommes de Pin

en: Pity to lose all those fans, though.
fr: Dommage de perdre tous
    ces ventilateurs, par contre.

en: Plagued Mine
fr: Mine du Fléau

en: Playing the economy game, eh?
fr: On joue au jeu économique, hein?

en: Plus a hefty bit of interest.
    Penalty Fees.
    Late Fees.
    Any other fees banks normally charge.
fr: Il faudra y ajouter de fort intérêts.
    Agios.
    Frais de dossier.
    Et autres frais que les banques
    facturent habituellement.

en: Plus, they're pretty mobile, too.
     Planes and such.
fr: En plus, ils sont plutôt mobiles, aussi.
    Des avions et tout le toutim.

en: Pocket Money
fr: Argent de poche

en: Press {DOWN_KEY} to crouch.
fr: Appuyez sur {DOWN_KEY} pour vous accroupir.

en: Press {JUMP_KEY} to jump.
fr: Appuyez sur {JUMP_KEY} pour sauter.

en: Press {LEFT_KEY} or {RIGHT_KEY} to walk.
fr: Appuyez sur {LEFT_KEY} ou {RIGHT_KEY} pour marcher.

en: Press {TONGUE_KEY} to use a character's attacks.
fr: Appuyez sur {TONGUE_KEY} pour attaquer.

en: Press {UP_KEY} to talk, and use things like doors.
fr: Appuyez sur {UP_KEY} pour parler ou utiliser un objet.

en: Programmer (esp. helping with iPhone integration)
fr: Programmeur (surtout aidant à l'intégration sur iPhone)

en: Put a water beetle back in water.
fr: Remettre un Scarabée d'Eau dans l'Eau

en: Quickly press {LEFT_KEY} or {RIGHT_KEY} twice to run.
fr: Appuyez deux fois sur {LEFT_KEY} / {RIGHT_KEY} pour courir.

en: Quite expensive, but if it protects me,
    and all my stuff, then it's worth it!
fr: Plutôt chère, mais elle me protège,
    ainsi que mes affaires,
    donc ça vaut le coût.

en: RUN
fr: COURIR

en: Rampage!
fr: Carnage!

en: Resume
fr: Reprendre

en: Return to Titlescreen
fr: Revenir à l'écran-titre

en: Reverse A and B
fr: Inverser A et B

en: Right, I'll watch my back.
fr: D'accord, je ferai gaffe
    à mes arrières.

en: Rock-a-Fort
fr: Fort Mica

en: Rocky Roots
fr: Racines Rocheuses

en: SPECIAL THANKS:
fr: REMERCIEMENTS SPECIAUX :

en: Say ...
    What happened to the elder?
fr: Heu...
    Qu'est-ce qui est arrivé à l'ancien?

en: Say, uh... by the way,
    what's going to happen to town, here?
fr: Dis, heu...  Au fait,
    qu'est-ce qu'il va se passer ici, en ville?

en: Scripting Language Designer
fr: Concepteur de Langage de Script

en: Secluded Hut
fr: Maison du Reclus

en: See to it.
fr: J'espère bien.

en: See,
    I think I know where all the money is,
fr: Vous voyez,
    je pense savoir où se trouve l'argent.

en: See, I think this stuff with Milgram
    has gone on long enough.
fr: Tu vois, je pense que cette histoire
    de Milgram a trop duré.

en: See, I'm trying to make it to
    Milgram's castle.
fr: Tu vois, j'essaye d'aller
    au château de Milgram.

en: Select a level:
fr: Choisissez un niveau:

en: Sheesh, so mercenary!
    It's just an expression.
fr: Pfff, quelle attitude mercenaire!
    C'est juste une expression.

en: Show us what you can do!
fr: Montre-nous ce que tu sais faire!

en: Simple, just take to the air!
fr: Facile, par les airs!

en: So I propose that we go and get it!
fr: Je propose donc qu'on aille le chercher!

en: So I'm stuck here, huh?
fr: Donc je suis coincé là quoi.

en: So let me get this straight...
fr: Alors si je comprends bien...

en: So nice to have things back to normal.
fr: C'est si bon que les choses
    soient redevenues comme elle étaient.

en: So!  I've unlocked this gate, here.
fr: Bon! J'ai ouvert ce portail.

en: So, anyhow, when I finally
    sent the lads to deal with things,
    it got rather messy.
fr: Mais reprenons, lorsque j'envoyai
    finalement mes hommes pour
    s'occuper de cette affaire,
    les choses s'envenimèrent.

en: So, did you end up taking care
    of those ants down there?
fr: Alors, as-tu fini par me débarrasser
    de ces fourmis dans la cave?

en: So, now what?
fr: Bon, et maintenant?

en: So, what happened to lunch?
fr: Alors, qu'est-ce qui est
    arrivé au déjeuner?

en: Some hazards are like this.
    You simply have to work around them.
fr: Certains obstacles sont ainsi.
    Vous devez faire avec.

en: Some jumps are too high to clear
    with just a normal jump.
fr: Certains endroits ne sont pas
    accessibles par un simple saut.

en: Someday, those door-to-door people
    will realize that kind of hard-sell tactic
    just annoys people.
fr: Un jour, ces gens du porte-à -porte
    comprendront que ce genre de
    technique de vente agressive
    ne fait qu'énerver les gens.

en: Something's odd about this fireplace.
fr: Cette cheminée est bizarre.

en: Sometimes, you'll run into rather
    dangerous-looking terrain,
    such as these brambles.
fr: Parfois, vous croiserez des terrains
    qui sembleront dangereux,
    comme ces ronces.

en: Sorry, I'm off to town!
    Not interested!
fr: Désolé, je dois aller en ville!
    Je ne suis pas intéressé!

en: Sound Effect Designer
fr: Créateur d'effets spéciaux

en: Sound Volume:
fr: Volume sonore:

en: Speaking of which, am I imagining it
    or is this house actually smaller now?
fr: En parlant de ça, c'est moi ou
    la maison est devenue plus petite?

en: Speed Trader
fr: Marchand Rapide

en: Speedrun
fr: Course Rapide

en: Splash, Hop
fr: Plouf, Hop

en: Starlit Cave
fr: Caverne Étoilée

en: Sticking out the tongue and spitting,
    are both done with the attack key.
fr: Sortir la langue et recracher
    utilisent la même touche attaque.

en: Stonepipe Bridge
fr: Pont du Tuyau de Pierre

en: Stonepipe Meadow
fr: Clairière du Tuyau de Pierre

en: Such a beautiful view from here.
fr: D'ici, la vue est si belle.

en: Such as?
fr: Comme?

en: Sure is nice
    to have things back to normal.
fr: Sûr que c'est agréable
    de voir les choses
    revenir à la normale.

en: Sure thing. I need a job!
fr: Pas de problème.
    J'ai besoin d'un travail!

en: Take your time, look around.
fr: Prends ton temps pour regarder
    mes produits.

en: Taking that will get you to an
    odd contraption called "the conveyance".
fr: Il vous mènera à une machine
    étrange appelée "le transporteur".

en: Talk it over? Like gentlemen?
fr: En discuter? Tels des gentlemen?

en: Technical Advice
fr: Conseils Techniques

en: Tempo Outskirts
fr: Environs de Tempo

en: Thank God it's you!
fr: Ce n'est que toi, dieu merci!

en: Thank you Jeeves, that will do nicely.
fr: Merci Jeeves, c'est parfait.

en: That REALLY does look bad.
fr: Cela a VRAIMENT
    fait mauvaise impression.

en: That certainly...
    changes my plans for the day.
fr: Visiblement...
    ça change mes plans pour la journée.

en: That guy sure doesn't look
    glad to meet me!
fr: Ce type n'a vraiment pas l'air
    content de me voir!

en: That is why I live all the way up here.
    You can see quite a bit from this height.
fr: C'est pourquoi je vis en hauteur.
    La vue est bien meilleure d'ici.

en: That might have been why
    he tried to take out that bridge.
fr: C'est peut-être pourquoi
    il a voulu détruire ce pont.

en: That's actually a rather clever
    way to round everyone up.
fr: C'est vraiment une bonne manière
    de piéger tout le monde.

en: That's good to hear!
fr: C'est une bonne chose!

en: That's it for this tutorial.
fr: C'en est fini du tutoriel.

en: That's my new job.
fr: C'est mon nouveau boulot.

en: That's nice.
fr: Sympa comme nom.

en: That's nutty.
fr: Ça n'a pas de sens.

en: That's right!
fr: C'est vrai!

en: That's right. Unfortunately, my
    collection lacks the rarer
    golden ant.
fr: C'est cela. Malheureusement,
    je ne compte pas la rare
    fourmi dorée dans ma collection.

en: That's the infinite cage.
fr: C'est la cage infinie.

en: The Danger House
fr: La Maison des Dangers

en: The Elder's House
fr: La Maison de l'Ancien

en: The Elevator House
fr: Maison aux Ascenseurs

en: The End
fr: Fin

en: The Entrance
fr: L'entrée

en: The IRC Crew
fr: L'équipe IRC

en: The Long Haul
fr: La Longue Traversée

en: The cave that leads into the town,
    has a sentry posted in it.
fr: Qu'il y a un garde dans
    la grotte qui mène à la ville.

en: The elder's house is off to the east,
    past the town gate.
fr: La maison de l'ancien est à l'est,
    derrière le portail de ville.

en: The energy crystal unlocks
    energy powerups. Energy
    powerups will allow you
    to shoot bolts of energy.
fr: Le cristal d'énergie déverrouille
    les bonus d'énergie.
    Ils vous permettent
    de tirer des éclairs d'énergie.

en: The energy shield protects you
    from damage when you crouch.
fr: Le bouclier d'énergie vous protège
    lorsque vous êtes accroupi.

en: The floorplan is quite loony.
fr: L'agencement est un peu tordu.

en: The furthest that has been reached is level {registry.arcade_coin_race_high_score}.
fr: Le niveau record est le niveau {registry.arcade_coin_race_high_score}.

en: The game has been saved.
fr: La partie a été sauvegardée.

en: The gliding wings will allow
    you to glide through the air.
fr: Les ailes planantes vous permettent
    de planer dans les airs.

en: The heart will give you
    an extra health point.
fr: Le cœur vous donne
    un point de santé supplémentaire.

en: The high score is {registry.arcade_blocks_high_score}.
fr: Le meilleur score est de {registry.arcade_blocks_high_score}.

en: The high score is {registry.arcade_down_the_rabbit_hall_high_score} points.
fr: Le meilleur score est de {registry.arcade_down_the_rabbit_hall_high_score} points.

en: The high score is {registry.arcade_maintenance_shaft_high_score} points.
fr: Le meilleur score est de {registry.arcade_maintenance_shaft_high_score} points.

en: The high score is {registry.arcade_the_long_haul_high_score} points.
fr: Le meilleur score est de {registry.arcade_the_long_haul_high_score} points.

en: The high score is {registry.arcade_upper_deck_high_score} points.
fr: Le meilleur score est de {registry.arcade_upper_deck_high_score} points.

en: The high score is {registry.arcade_wild_new_wonder_high_score} points.
fr: Le meilleur score est de {registry.arcade_wild_new_wonder_high_score} points.

en: The hyper crystal unlocks
    hyper powerups. Hyper
    powerups will heighten your
    reflexes, making the world
    seem to slow down around you.
fr: Le cristal d'hyperactivité déverrouille
    les bonus d'hyperactivité.
    Ils augmentent vos réflexes,
    ce qui fait que le monde semble
    ralentir autour de vous.

en: The invincibility crystal unlocks
    invincibility powerups. Invincibility
    powerups will make you
    invincible for a short time.
fr: Le cristal d'invincibilité déverrouille
    les bonus d'invincibilité.
    Ils vous rendent invincible
    pour une courte période.

en: The power boots will
    make you jump higher.
fr: Les super bottes vous
    permettent de sauter plus haut.

en: The price is {final_price} coins.
fr: Le prix est de {final_price} pièces.

en: The sooner, the better.
fr: Le plus tôt sera le mieux.

en: The speed boots will make
    you faster.
fr: Les bottes de vitesse
    vous rendent plus rapide.

en: The spit strengthener will extend
    the range you can spit.
fr: Les crachats plus puissants
    augmentent la portée de vos crachats.

en: The tongue extender will extend
    the length of your tongue.
fr: L'extension de langue augmente
    la taille de votre langue.

en: The town elder wasn't VOTED as mayor,
    he just decided he's old enough that
    everyone should just do what he says.
fr: L'ancien n'a pas été ÉLU maire,
    il a simplement décidé qu'il était
    assez vieux pour que tout le monde
    se contente de faire ce qu'il dit.

en: The town folk?
fr: Les villageois?

en: There are a few ants just ahead.
    Feel free to try this on them.
fr: Il y a quelques fourmis un peu plus loin.
    Vous pouvez essayer sur elles.

en: There is a store conveniently located
    outside of the town.
fr: Il y a une boutique
    juste en dehors de la ville.

en: There is no way to stop this;
    you can't destroy the anthill.
fr: Il n'y a aucune façon de l'arrêter;
    vous ne pouvez pas détruire
    la fourmilière.

en: There is only one save file,
    so be careful not to overwrite it!
fr: Il n'y a qu'une seule sauvegarde,
    alors faites bien attention de ne pas
    l'écraser involontairement!

en: There must be a way around it.
fr: Je devrais pouvoir la contourner.

en: There was a storm a few weeks ago, 
    and a big swell of water washed it out.
fr: On a eu une tempête il y a
    quelques semaines et
    une grosse vague l'a emporté.

en: There's Nene's house, right up there!
fr: La maison de Nene est juste devant!

en: There's a way from there to get to
    Milgram's Castle.
fr: Il y a une façon d'aller
    au château de Milgram.

en: There's got to be something
    we can use to our advantage,
    but "numerical superiority" isn't it.
fr: Il y a sûrement quelque chose
    à utiliser à notre avantage,
    mais ce n'est pas
    la "supériorité numérique".

en: There's no fooling me.
fr: On me la fait pas.

en: There's not even any government!
fr: Il n'y a même pas de gouvernement!

en: There's supposedly
    a secret room in this house.
fr: Cette maison est supposée
    avoir une chambre secrète.

en: These are immediately fatal.
fr: Vous y mourriez instantanément.

en: These crazy bombers are everywhere!
fr: Ces bombardiers fous sont partout !

en: They don't have a fire department,
    they don't have any schools,
    it's all just this absurd mess!
fr: Ils n'ont pas de caserne de pompiers,
    ils n'ont aucune école,
    c'est tout simplement
    un chantier sans nom!

en: They may have seen me talking to you,
    I can't be sure.
fr: Ils pourraient m'avoir vu vous parler,
    je ne peux en être sûr.

en: They'll bounce back just fine;
    They are mass-produced after all.
fr: Ils s'en remettront bien;
    Ils sont produits en masse après tout.

en: They're freaking me out.
fr: Elle me donnent les chocottes.

en: They're tied up inside the houses,
    under guard. If you free them,
    I'm sure they can help you.
fr: Ils sont attachés dans les maisons,
    sous surveillance. Si vous les libérez,
    Je suis sûr qu'ils vous aideront.

en: They've probably hidden it in one of
    the houses, but I don't know which one.
fr: Ils l'ont probablement cachée
    dans une des maisons,
    mais je ne sais pas laquelle.

en: This ... is true.
fr: Cela... est vrai.

en: This had better be some kind of joke.
fr: C'est une plaisanterie, j'espère.

en: This is a blank tile. It doesn't do anything.
fr: Cette case est une case neutre. Elle ne sert à rien.

en: This is a new high score!
fr: C'est un nouveau record!

en: This is a new record!
fr: C'est un nouveau record!

en: This is a very deep chasm...
fr: En voilà un rift profond...

en: This is decidedly unpleasant.
fr: C'est décidément déplaisant.

en: This lets you ascend vertical columns.
fr: Ceci vous permet de grimper
    des parois verticales.

en: This looks kinda ominous. I bet
    Milgram is right up there!
    I guess this is my last chance to
    go back if there's anything I want to
    do before I confront him.
fr: J'ai un mauvais pressentiment.
    Je parie que Milgram est tout près!
    Je suppose que c'est
    ma dernière chance de faire
    ce que j'ai à faire avant de lui faire face.

en: Threatening?
    I can do threatening!
fr: Menaçant?
    Je peux être menaçant!

en: Through there,
    is the way to where Milgram lives.
fr: C'est par là qu'il faut passer
    pour aller chez Milgram.

en: To Nene's House
fr: Vers la Maison de Nene

en: To do so, hold down the down key,
    and then press jump.
fr: Pour ce faire,
    gardez la touche bas appuyée,
    et appuyez sur la touche saut.

en: To do this,
    do a walking jump into the wall.
fr: Pour ce faire,
    sautez sur le mur en avançant.

en: To my knowledge, yes.
fr: D'après ce que je sais, oui.

en: To save the game,
    use one of these convenient restrooms.
fr: Pour sauvegarder votre partie,
    utilisez une de ces toilettes
    bien pratiques.

en: Tongue
fr: Langue

en: Translation Code and Coordination
fr: Traduction du code et coordination

en: Translation Coordinator
fr: Coordination de traduction

en: Try to eat all kinds of enemies.
fr: Essayez de manger tous les types d'ennemis.

en: Twisted Trees
fr: Arbres Tordus

en: Ugh!
    You do put up quite a fight!
fr: Aïe!
    Effectivement, tu te défends!

en: Ugh.
fr: Pfff.

en: Uh, oh,
    I can hear a lot of feet tromping around...
fr: Oh, oh,
    j'entends de nombreux bruits de pas...

en: Uh.. yeah.
fr: Heu... certes.

en: Uhh..
fr: Hum...

en: Uhm, I hope you don't mind my asking,
    but what on earth ARE you, anyway?
fr: Heu, j'espère que
    tu m'en voudras pas de demander,
    mais t'es QUOI exactement?

en: Uhm... yes?
fr: Euh... oui?

en: Underground Pool
fr: Bassin Souterrain

en: Unfortunately I don't.
    I was just visiting.
fr: Malheureusement, non.
    Je suis juste de visite.

en: Up ahead, you'll notice an anthill,
    which ants constantly come out of.
fr: Un peu plus loin, vous remarquerez
    une fourmilière en hauteur,
    dont des fourmis sortent en continu.

en: Upper Deck
fr: Étage supérieur

en: Very well.
fr: Très bien.

en: Victory!
fr: Victoire!

en: Wait a minute, it's you, isn't it?
fr: Attends, c'est toi n'est-ce pas?

en: Wait, what?  Milgram?
fr: Attends, qui ? Milgram ?

en: Waiting Room
fr: Salle d'attente

en: Walk in front of a door or person, and press
fr: Placez-vous en face d'une personne
    ou d'une porte et appuyez sur

en: Wandering Passage
fr: Passage des Voyageurs

en: Watch your head in there.
fr: Là, prends garde à ta tête.

en: Watery Alley
fr: Allée aquatique

en: We can do that.
fr: Ça peut s'arranger.

en: We might get the drop on them for a bit,
     but we'd get surrounded in no time.
fr: Nous pourrions les tenir en respect
    un moment, mais nous serions
    encerclés en un rien de temps.

en: We need some help around here.
fr: On a besoin d'aide par ici.

en: We saw Milgram's lieutenant go in there.
fr: On a vu le lieutenant de Milgram s'y rendre.

en: We'd be like ... 
    a bull butting heads with a freight train.
fr: Nous serions comme...
    un taureau chargeant contre
    un train de marchandises.

en: We're twins.
fr: On est jumeaux.

en: We... We tried to stop him, but he's...
fr: Nous... nous avons essayé de l'arrêter
    mais il...

en: Webmaster
fr: Webmestre

en: Well I guess I have to give it to you,
    kid, you saved us!
fr: C'est toi qui nous as sauvés gamin,
    on te doit au moins ça!

en: Well sheesh, I thought you'd
    do it for free for a friend!
fr: Pfff, j'ai cru que tu pouvais le faire
    gratuitement pour une amie!

en: Well!
    That went better than expected.
fr: Bon!
    Ça c'est bien passé finalement.

en: Well, I actually suspect that rather than
    spending all your money, he's hoarding it.
fr: Je suspecte que plutôt
    que d'avoir dépensé
    tout votre argent, il l'a accumulé.

en: Well, I can't let anyone
    past this gate.
fr: Bon, je ne peux laisser
    personne passer ce portail.

en: Well, I guess I'm entering Milgram's
    castle now. I made it through the caves!
fr: Bon, je suppose que j'entre
    dans le château de Milgram là.
    J'y suis arrivé par les grottes!

en: Well, I'm off.
    Thanks for the advice!
fr: Bon, je vais y aller.
    Merci pour les conseils!

en: Well, as you know, the town
    is split into two halves.
fr: Alors, comme vous le savez,
    la ville est divisée en deux.

en: Well, dangit, this door is locked.
fr: Ha flûte, la porte est fermée à clé.

en: Well, for one thing, it'd be nice if
    anyone could help get this bridge fixed.
fr: Bon, il faut admettre que ça serait bien
    si n'importe qui pouvait
    nous aider à réparer ce pont.

en: Well, now that I know the whole story,
    I think I can help you out, big time.
fr: Bien, maintenant que
    je connais toute l'histoire,
    je pense pouvoir vous aider, vraiment.

en: Well, yeah,
    I was gonna go in there.
fr: Ben ouais,
    Je pensais y aller.

en: Well, you know...
fr: Ben, tu sais...

en: Well, you made it! Now just up ahead
    there is a gate. If you can get
    through it you'll make it to the
    limestone caverns. There is said to
    be an entry way directly into Milgram's
    compound from the caverns.
fr: Bien, vous êtes arrivé jusque ici!
    Bon, il y a un portail juste devant.
    Si vous pouvez le passer vous
    arriverez aux cavernes de calcaire.
    Il paraît qu'il y a un passage direct
    pour le château de Milgram
    dans ces cavernes.

en: What the...
fr: Qu'est-ce que...

en: What was it you wanted?
fr: Que veux-tu?

en: What you're saying, is that the elder
    borrowed all this money from you,
fr: Vous êtes en train de dire que l'ancien
    vous a emprunté tout cet argent,

en: What's he doing
    on this side of the island?
fr: Que fait-il de ce côté de l'île ?

en: What's that you say? The golden ant
    is in your stomach? Quick, spit it
    out into the cage!
fr: Que dites-vous? La fourmi dorée
    est dans votre estomac?
    Vite, recrachez la dans la cage!

en: When I stepped in the door,
    it locked behind me.
fr: Lorsque je suis entré,
    la porte s'est refermée
    derrière moi."

en: Where I run things,
    there's some actual law and order.
    Decent, civilized society!
fr: Là où je dirige les choses,
    il y a de vrais lois et l'ordre règne.
    C'est une société décente et civilisée!

en: Where's your sibling, by the way?
fr: Au fait, il est où ton frère?

en: Which I'll admit...
    ...isn't too hard to believe.
fr: Et je dois admettre...
    que ce n'est pas difficile à croire.

en: Whilst on their backs,
    they're vulnerable to being stomped on.
fr: Pendant qu'ils sont sur le dos,
    vous pouvez leur sauter dessus.

en: Whilst you are clinging to the wall,
    pressing jump will make you rebound off.
fr: Lorsque vous êtes agrippé au mur,
    appuyez sur saut pour rebondir.

en: Who are you?
fr: Qui es-tu?

en: Who the hell are you?
fr: Mais t'es qui toi?

en: Who's here?
fr: Qui est là?

en: Whoa..
    That river is out of control.
fr: Whouah...
    Cette rivière est hors de contrôle.

en: Whoa...
    ... is that what I think it is?
fr: Hé...
    ... c'est ce que je crois?

en: Whoah, a bunch of caverns now?
    This seems like it's harder than
    what the elder led me to believe!
fr: Waouh, des cavernes maintenant?
    On dirait que ça va être plus dur
    que ce que l'ancien a bien voulu
    me faire croire!

en: Why, I'll give you a mountain of gold,
    if that's what it takes.  Anything!
fr: Eh bien, je te donnerai
    une montagne d'or
    si c'est ce qu'il faut.
    N'importe quoi!

en: Wild New Wonder
fr: Nouvelle Merveille Sauvage

en: Will do.  Catch ya around.
fr: D'accord. À plus tard.

en: Will you hear me out now?
fr: Tu vas m'écouter maintenant?

en: Win!
fr: Victoire!

en: With their leader gone, Milgram's goons
    will probably pack up and leave.
fr: Maintenant que leur chef est parti,
    les sous-fifres de Milgram vont
    probablement faire leurs bagages
    et partir.

en: Wither Wind
fr: À Contre Vent

en: Without this key,
    you're not getting anywhere.
fr: Sans cette clé,
    tu ne vas nulle part.

en: Woah! A flying plant!
fr: Waouh! Une plante volante!

en: World Map
fr: Carte du Monde

en: Worse comes to worse,
    I can just run for it.  Right?
fr: Et au pire, je pourrai
    toujours prendre mes jambes
    à mon cou. Non?

en: Wow, uhm... 
    I'd sure like to help, but ...
    I just don't see what I could do.
fr: Whah, hum...
    j'aimerais aider, pour sûr, mais...
    je ne vois vraiment pas
    ce que je pourrais faire.

en: Wow, you guys look exactly alike.
fr: Waouh, vous êtes exactement pareils.

en: Wow.
fr: Waouh.

en: Yeah - sure beats "nothing", though.
    Thanks a lot!
fr: Ouais - mais c'est toujours mieux
    que "rien". Merci pour tout!

en: Yeah, I do think everyone's
    made out pretty well.
fr: Oui, je pense que tout le monde
    s'en sort assez bien.

en: Yeah, I know.  I'll try.
fr: Ouais, je sais. Je vais essayer.

en: Yeah, it's crazy.  He's... a bit crazy.
fr: Oui, c'est fou. Il est... un peu fou.

en: Yeah, that key right next to you -
    I think that unlocks a house that
    has the key to the town gate.
fr: Ouais, et la clé juste à côté de toi,
    je crois qu'elle ouvre une maison
    dans laquelle il y a la clé
    de la porte de la ville.

en: Yeah, those goons
    had a little ambush set up.
fr: Ouais, ces idiots ont monté
    une petite embuscade.

en: Yeah.
fr: Ouais.

en: Yeah.
    Sad to say, I can't pick locks.
    I got nothing.
fr: Ouais.
    C'est bête mais je peux pas t'ouvrir.
    J'ai rien pour crocheter.

en: Yeah.
    Who WAS that guy?!
fr: Ouais.
    C'ÉTAIT qui ce type?!

en: Yeah..  uhm..
fr: Heu... oui...

en: Yeah... crap.  I'm actually a bit confused
     about how to get where I'm going.
fr: Ouais... mince, je suis un peu perdu
    quant à la façon
    de me rendre où je vais.

en: Yep.
fr: Ouais.

en: Yes
fr: Oui

en: Yes - a quarter of what we get from him.
fr: Oui, le quart de tout ce que
    vous lui prendrez.

en: Yes, I've had a few people come in 
    to ask about that.
fr: Oui, quelques personnes sont venues
    me voir à ce sujet.

en: Yes, he's quite the businessman.
    It'd be nice if he could help us, here.
fr: Oui, c'est un vrai homme d'affaire.
    Ça serait bien s'il pouvait nous aider.

en: Yes, here's the key.
    There're some ants down there.
fr: Oui, voici la clé.
    Y a des fourmis là-dessous.

en: Yes, it's unreasonable to expect
    someone to just charge in there.
fr: Oui, il est déraisonnable de s'attendre à
    ce quelqu'un fonce la tête la première
    dans ce pétrin.

en: Yes, like gentlemen. Over tea.
fr: Oui, tels des gentlemen.
    En prenant le thé.

en: Yes, that blue fellow you ran into..
    Berd was his name.
fr: Oui, ce type bleu que tu as rencontré...
    Il s'appele Berd.

en: Yes.
fr: Oui.

en: Yes... oh dear.
    I see what you mean.
fr: Oui... oh mon dieu.
    Je vois ce que vous voulez dire.

en: Yikes!
fr: Oula!

en: You ... do realize I can't fly?
fr: Tu te rends compte que...
    je peux pas voler?

en: You bet!
fr: Pour sûr!

en: You bet.
fr: C'est clair.

en: You can also jump down through them.
fr: Vous pouvez également passer
    à travers en sautant vers le bas.

en: You can collect these
    and any other golden objects,
    and then use them to buy stuff!
fr: Vous pouvez les ramasser,
    ainsi que tout autre objet doré,
    et les utiliser pour acheter des trucs!

en: You can grab enemies with the tongue,
    and then spit them back out.
fr: Vous pouvez attraper vos ennemis
    avec votre langue, puis les recracher.

en: You can skip a conversation,
    including parts of cutscenes,
    by pressing the "escape" key.
fr: Tu peux sauter un dialogue,
    ainsi qu'une partie des cinématiques,
    en appuyant su la touche "échap".

en: You don't have enough money.
fr: Vous n'avez pas suffisamment d'argent.

en: You don't say.
fr: Je ne te le fais pas dire.

en: You got {level.player.score} points in the Blocks Run!
fr: Vous avez obtenu {level.player.score} points lors de la Course aux Blocs!

en: You got {level.player.vars.score} points going down the rabbit hall!
fr: Vous obtenez {level.player.vars.score} points dans le couloir du lapin!

en: You got {level.player.vars.score} points in the Wild New Wonder!
fr: Vous avez obtenu {level.player.vars.score} points dans la Nouvelle Merveille Sauvage!

en: You got {level.player.vars.score} points in the long haul!
fr: Vous avez obtenu {level.player.vars.score} points dans le long-courrier!

en: You got {level.player.vars.score} points in the maintenance shaft!
fr: Vous avez obtenu {level.player.vars.score} points dans le conduit de maintenance!

en: You got {level.player.vars.score} points on the Upper Deck!
fr: Vous avez obtenu {level.player.vars.score} points sur le Pont Supérieur!

en: You have acquired a heart capsule.
    Your maximum HP has increased by one!
fr: Vous avez obtenu une capsule de santé.
    Vos points de vie maximaux
    ont augmenté de un!

en: You know, you look rather well-traveled.
    If you could bring me a golden ant
    and stick it in one of my cages,
    I'd reward you handsomely.
fr: Vous savez, vous avez l'air
    d'avoir voyagé.
    Si vous pouvez me ramener
    une fourmi dorée
    et la mettre dans une de mes cages,
    je vous récompenserai généreusement.

en: You look like a very
    suspicious character.
fr: T'as l'air
    très louche

en: You made it to level {level.player.difficulty} of the coin race!
fr: Vous êtes arrivé au niveau {level.player.difficulty} de la course aux pièces!

en: You made it to level {level.player.difficulty} of the coin race.
fr: Vous êtes arrivé au niveau {level.player.difficulty} de la course aux pièces.

en: You need to get up earlier.
fr: Il faut que tu te réveilles plus tôt.

en: You still haven't heard, then.
fr: Alors vous n'avez pas entendu.

en: You will encounter many creatures
    who want to hurt you.
fr: Vous rencontrerez de nombreuses
    créatures qui voudront vous blesser.

en: You!!
fr: Toi!!

en: You'll need to get creative
    to deal with those enemies.
fr: Vous devrez vous montrer créatif
    pour vous débarrasser de ces ennemis.

en: You're a real hero,
    scaring that hooligan away.
fr: Tu as effrayé ce vaurien.
    Tu es un vrai héros.

en: You're an intruder, aren't you?!
fr: T'es un intrus?!

en: You're not going anywhere, buster!
    Now, listen up,
    You're SERIOUSLY testing my patience.
fr: Tu ne vas nulle part mon pote!
    Maintenant écoute bien,
    Tu commences VRAIMENT
    à dépasser les bornes.

en: You're welcome, friend. Naturally I
    won't be able to fly into the
    caverns, so this is the last you will
    see of me. Take care and teach Milgram
    a lesson for us all!
fr: De rien l'ami. Je ne peux bien sûr
    pas voler dans les cavernes,
    c'est donc la dernière fois que
    nous nous verrons. Prenez garde
    et donnez une bonne leçon à Milgram
    de notre part à tous!

en: You're welcome.
fr: De rien.

en: You've collected enough parts to
    make a whole new heart capsule!
    Your maximum HP has increased by one!
fr: Vous avez ramassé suffisamment
    de parties de capsule de santé
    pour en faire une entière!
    Vos points de vie maximaux
    ont augmenté de un!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another one to increase
    your maximum HP by one!
fr: Vous avez trouvé un morceau
    de capsule de santé.
    Ramassez en une autre pour
    augmenter vos points de vie maximaux
    de un!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another three to increase
    your maximum HP by one!
fr: Vous avez trouvé un morceau
    de capsule de santé.
    Ramassez en trois autres pour
    augmenter vos points de vie maximaux
    de un!

en: You've found part of a heart capsule.
    Collect another two to increase
    your maximum HP by one!
fr: Vous avez trouvé un morceau
    de capsule de santé.
    Ramassez en deux autres pour
    augmenter vos points de vie maximaux
    de un!

en: You've probably seen this yourself, but
    just to be sure... don't go into the water.
fr: Vous l'avez probablement
    vu vous-même, mais
    juste pour être sûr... n'allez pas dans l'eau.

en: Your basement?
fr: À ta cave?

en: Your big problem will be that
    the gate connecting the two halves
    of town has been locked.
fr: Votre plus gros problème c'est que
    la porte qui connecte les deux moitiés
    à été fermée à clé.

en: Yowzers, I overslept!
fr: Zut! J'ai trop dormi!

en: Yup, I'm Frogatto!
fr: Ouais, c'est moi Frogatto!

en: Yup, and I can show you where it all is
    in exchange for a small consideration.
fr: Oui, et je peux vous montrer où
    tout se trouve en échange
    d'une petite marque de considération.

en: and it was meant to be used on
    civil projects for the town?
fr: et qu'il était censé être utilisé pour
    des projets d'intérêts communs?

en: but I'm gonna be a jerk here,
     and poke some holes in it.
fr: mais je vais être un rabat-joie, et y
    faire quelques trous.

en: but it's the principle of the thing.
fr: mais je le fais par principe.

en: energy crystal
fr: le cristal d'énergie

en: gliding wings
fr: les ailes planantes

en: heart
fr: le cœur

en: hyper crystal
fr: le cristal hyperactif

en: invincibility crystal
fr: le cristal d'invincibilité

en: it's the principle of the thing.
fr: Je le fais par principe.

en: spit strengthener
fr: crachats plus puissants

en: the button that appears to interact with them.
fr: le bouton qui apparaît pour
    interagir avec eux.

en: tongue extender
fr: l'extension de langue
